Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Rüyalarını Yaşayanlar: REM Davranış Bozukluğu Nedir?

Rüyalarını Yaşayanlar: REM Davranış Bozukluğu Nedir? Pinterest
REM davranış bozuklukları, kişinin rüyasında gördüklerini uyku hali devam ederken gerçekleştirmesi olarak tanımlanmaktadır.
2 dakika
20,510
Tüm Reklamları Kapat

Uyku, Non-REM (hızlı göz hareketi içermeyen) ve REM (Rapid Eye Movement, yani hızlı göz hareketi içeren) olmak üzere 2 ana periyodun birbirini takip etmesiyle gerçekleşir. Bu iki periyot uyku boyunca 60-90 dakikalık döngüler halinde peş peşe gerçekleşmektedir.

Non-REM uykusu kendi içinde 3 evreden oluşur. 1. Evre 5-10 dakika kadar süren gözlerin kapalı olduğu uykuya dalma zamanıdır. 2. Evre kalp hızının yavaşladığı hafif uyku dönemidir. 3. Evre ise derin uykunun gerçekleştiği bölümdür. Uykunun çoğunluğunu Non-REM periyodunda geçiririz. Daha sonra başlayan REM evresinin de gerçekleşmesiyle 1 uyku döngüsü tamamlanır. Rüya görmeye REM uykusuna geçiş yaptığımız zaman başlarız. REM evresi ismini bu periyotta gerçekleşen hızlı göz hareketlerinden alır ve bu evrede EEG (elektroensefalogram) tarafından kaydedilen dalgalar beyin aktivitesinin uyanıklık durumuyla neredeyse eş değer olduğunu göstermiştir. 

Tüm Reklamları Kapat

REM uykusunun en önemli özelliklerinden bir tanesi fizyolojik uyku felci adı verilen çizgili kaslarda geçici atoni (kasılma olmaması) ve paralizidir. Beyin sapından çıkan nöronların omurilikte bulunan ve kas kontrolü sağlayan motor nöronlara ulaşmasıyla REM uykusu boyunca hareketsiz kalmamız sağlanır. İşte bu geçici felç durumu bozulduğunda karşımıza REM davranış bozuklukları çıkar ve rüyayı yaşamaya başlarız.

REM davranış bozuklukları, kişinin rüyasında gördüklerini uyku hali devam ederken gerçekleştirmesiyle nitelenen bir ‘’parasomnia’’ türü olarak tanımlanmıştır. Bu rüyalar genelde canlı, yoğun ve şiddet içeriklidir. Uyku sırasında konuşma, çığlık atma, tekme veya yumruk savurma gibi başlayan semptomlar ilerleyen dönemde kendine ve etrafındakilere zarar verecek seviyeye ulaşabilir. Hastanın yataktan düştüğü, yanında yatan kişiye şiddet uyguladığı vakalar bildirilmiştir. Bu durum sabaha karşı olan saatlerde daha sık görülür çünkü REM uykusu her döngüde bir öncekine göre daha uzun sürer. Hasta uyandığı zaman rüyasını hatırlar ve tipik olarak kâbus gördüğünden bahseder.

Tüm Reklamları Kapat

Genellikle erkek cinsiyet ve ileri yaşlarda görülen bu hastalığın asıl sebebi bilinmese de Parkinson hastalığına eşlik ettiği veya kullanılan ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabildiği gözlemlenmiştir. Özellikle gece alınan bazı antidepresan ilaçların bu duruma yol açtığı görülmüştür. Alkol alımını bırakma sürecinde de ortaya çıkabilmektedir.

Bu hastalarda tedavinin temel amacı güvenli bir uyku ortamı oluşturmaktır ve gerekli görüldüğü takdirde ilaç tedavisine başlanabilir. Tedavide ilk seçenek olarak melatonin hormonu kullanılır. Melatonin normalde epifiz bezinden salgılanan bir hormondur. Etki mekanizması tam oarak bilinmemekle birlikte REM uykusunda kas atonisini tetiklediği ve semptomları azalttığı fark edilmiştir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
126
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 19
 • İnanılmaz 8
 • Korkutucu! 7
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 2
 • Umut Verici! 2
 • Üzücü! 2
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/12/2023 16:00:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7639

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Antik
Spor
Meyve
Görüş
Gen İfadesi
Parçacık
Travma
Köpek
Nüfus
Mitler
Koronavirüs
Hastalık Kataloğu
Doku
Bilgi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Şiddet
Neandertal
Diş
Devir
Hamile
Uluslararası Uzay İstasyonu
Genler
Teknoloji
Çocuklar İçin Bilim
Doğa Yasaları
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Köse, et al. Rüyalarını Yaşayanlar: REM Davranış Bozukluğu Nedir?. (9 Mart 2019). Alındığı Tarih: 7 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7639
Köse, E., Özdil, A. Ş. (2019, March 09). Rüyalarını Yaşayanlar: REM Davranış Bozukluğu Nedir?. Evrim Ağacı. Retrieved December 07, 2023. from https://evrimagaci.org/s/7639
E. Köse, et al. “Rüyalarını Yaşayanlar: REM Davranış Bozukluğu Nedir?.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Evrim Ağacı, 09 Mar. 2019, https://evrimagaci.org/s/7639.
Köse, Elif. Özdil, Ayşegül Şenyiğit. “Rüyalarını Yaşayanlar: REM Davranış Bozukluğu Nedir?.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Evrim Ağacı, March 09, 2019. https://evrimagaci.org/s/7639.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close