Rüyalarını Yaşayanlar: REM Davranış Bozukluğu Nedir?

Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Uyku, Non-REM (hızlı göz hareketi içermeyen) ve REM (Rapid Eye Movement, yani hızlı göz hareketi içeren) olmak üzere 2 ana periyodun birbirini takip etmesiyle gerçekleşir. Bu iki periyot uyku boyunca 60-90 dakikalık döngüler halinde peş peşe gerçekleşmektedir.

Non-REM uykusu kendi içinde 3 evreden oluşur. 1. Evre 5-10 dakika kadar süren gözlerin kapalı olduğu uykuya dalma zamanıdır. 2. Evre kalp hızının yavaşladığı hafif uyku dönemidir. 3. Evre ise derin uykunun gerçekleştiği bölümdür. Uykunun çoğunluğunu Non-REM periyodunda geçiririz. Daha sonra başlayan REM evresinin de gerçekleşmesiyle 1 uyku döngüsü tamamlanır. Rüya görmeye REM uykusuna geçiş yaptığımız zaman başlarız. REM evresi ismini bu periyotta gerçekleşen hızlı göz hareketlerinden alır ve bu evrede EEG (elektroensefalogram) tarafından kaydedilen dalgalar beyin aktivitesinin uyanıklık durumuyla neredeyse eş değer olduğunu göstermiştir. 

REM uykusunun en önemli özelliklerinden bir tanesi fizyolojik uyku felci adı verilen çizgili kaslarda geçici atoni (kasılma olmaması) ve paralizidir. Beyin sapından çıkan nöronların omurilikte bulunan ve kas kontrolü sağlayan motor nöronlara ulaşmasıyla REM uykusu boyunca hareketsiz kalmamız sağlanır. İşte bu geçici felç durumu bozulduğunda karşımıza REM davranış bozuklukları çıkar ve rüyayı yaşamaya başlarız.

REM davranış bozuklukları, kişinin rüyasında gördüklerini uyku hali devam ederken gerçekleştirmesiyle nitelenen bir ‘’parasomnia’’ türü olarak tanımlanmıştır. Bu rüyalar genelde canlı, yoğun ve şiddet içeriklidir. Uyku sırasında konuşma, çığlık atma, tekme veya yumruk savurma gibi başlayan semptomlar ilerleyen dönemde kendine ve etrafındakilere zarar verecek seviyeye ulaşabilir. Hastanın yataktan düştüğü, yanında yatan kişiye şiddet uyguladığı vakalar bildirilmiştir. Bu durum sabaha karşı olan saatlerde daha sık görülür çünkü REM uykusu her döngüde bir öncekine göre daha uzun sürer. Hasta uyandığı zaman rüyasını hatırlar ve tipik olarak kâbus gördüğünden bahseder.

Genellikle erkek cinsiyet ve ileri yaşlarda görülen bu hastalığın asıl sebebi bilinmese de Parkinson hastalığına eşlik ettiği veya kullanılan ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabildiği gözlemlenmiştir. Özellikle gece alınan bazı antidepresan ilaçların bu duruma yol açtığı görülmüştür. Alkol alımını bırakma sürecinde de ortaya çıkabilmektedir.

Bu hastalarda tedavinin temel amacı güvenli bir uyku ortamı oluşturmaktır ve gerekli görüldüğü takdirde ilaç tedavisine başlanabilir. Tedavide ilk seçenek olarak melatonin hormonu kullanılır. Melatonin normalde epifiz bezinden salgılanan bir hormondur. Etki mekanizması tam oarak bilinmemekle birlikte REM uykusunda kas atonisini tetiklediği ve semptomları azalttığı fark edilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 4
 • 4
 • 3
 • 1
 • 1
 • 6
 • 2
 • 2
 • 2
 • 1
 • 1
 • 3
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • American Sleep Association. Rem Sleep: Why Is It Important?. (2019, Mart 06). Alındığı Tarih: 06 Mart 2019. Alındığı Yer: American Sleep Association
 • Michael Howell, MD, et al. Rapid Eye Movement Sleep Behavior Disorder. (2019, Mart 06). Alındığı Tarih: 06 Mart 2019. Alındığı Yer: UpToDate

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/10/2019 15:28:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7639

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim insanı adayı olan bu çocuklar hiçbir zaman kendilerine öğretilenleri sorgusuz sualsiz ezberlemezler ve doğruluğuna kayıtsız şartsız inanmazlar çünkü biz bile öğrettiğimiz şeylerin doğruluğundan şüphe etmekteyiz.”
Cahit Arf
Geri Bildirim Gönder