Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Cracked isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bebek arabası içerisindeki bir bebeği ittiğinizi düşünün. Belli bir hızın üzerine çıktığınızda, bebek artık mutluluk çığlıkları atmak yerine gerilecek ve korkarak ağlamaya başlayacaktır. Bu yüzden bir yandan bebeğinizin ne kadar korkak olduğuna söylenerek, arabayı durduracaksınızdır.

Ancak bir gariplik var. Bebek arabası yavaşlayarak duracağı yerde, durdurmaya çalışmanıza ve bebeğin hareketsiz bir biçimde içinde oturmasına rağmen dümdüz yolda momentum kazanarak hızlanıyor! Bu durumda ne yapardınız? 

Bu size saçma geliyor olabilir, çünkü daha öğreniminizin en erken safhalarından itibaren öğretilen kütle ve enerji korunumu yasalarını hatırlıyorsunuzdur. Enerji (dolayısıyla kütle; ikisinin aynı şeyin farklı formları olduğunu unutmayın), vardan yok edilemez, yoktan da var edilemez. Sadece bir yerden bir diğerine aktarılabilir. Dolayısıyla bir şeyden, başlangıçtakinden daha fazla enerji elde etme şansınız yoktur; tabii eğer ki ona enerji vermiyorsanız. Ne yazık ki, ilkokul, lise ve hatta üniversite sıralarında, son derece sıradan "kanunlar" olarak okutulan bu basit fizik yasasının bile geçerli olmadığı durumlar vardır. 

Cisimlerin üzerlerine bilinen bir dış kuvvetin etkimemesinden ötürü, durmaları gerektiği yerde durup dururken hızlanmalarına neden olan bu duruma rota anomalisi adı verilir. NASA'nın daha önceden uzaya gönderdiği Galileo, NEAR, Pioneer 10 ve Pioneer 11 gibi sayısız uydu, devasa mesafeler boyunca açıklanamayan bir şekilde hızlanmışlardır. Bu durum her zaman Dünya'nın kütleçekiminin etkili olamayacağı kadar uzak bir mesafede meydana gelmiştir. Araştırmacılar bu durumu "sanki bilinmeyen bir evrensel kuvvet araçların gaz pedalına basıyor" diyerek özetlemektedirler.

Bu anormallik ilk olarak 1980 yılında keşfedildi ve bilim, o zamandan beridir bu soru işaretini çözmek için fazladan mesai harcıyor. Bilim insanları, bu durumu açıklamak için bilinen her türlü kuvveti gözden geçirdiler. Şimdiye kadarsa bu durumu tam olarak izah edebilecek bir teori geliştirilemedi. Yapılan incelemeler ise, buna her ne neden oluyorsa, cisimlere 9 x 10-10 m/s2 gibi çok küçük ama yine de gözlenebilir bir ivme kazandırdığını ortaya koyuyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 13:12:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1015

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim ülke tanımaz; çünkü bilgi tüm insanlığa aittir ve meşalesi tüm Dünya'yı aydınlatır.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder