Gece Modu

Bu yazı, der Standard isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Güncel deneyler, sanrıların yalnızca insanlarda görülmediğini açıkça gösteriyor

İnsanların günlük objelerde suratlar görmesi, psikologlar tarafından sanrı olarak adlandırılıyor. Bu fenomen için bilinen örneklerden biri olarak, 1970'li yıllarda çekilen mars fotoğraflarında insan simasına benzeyen bir oluşum sayılabilir. Hatta bu oluşuma "Mars suratı" ismi bile verilmişti.

Surat görmemize neden olan yansımaların bulunduğu Mars yüzeyi.
Surat görmemize neden olan yansımaların bulunduğu Mars yüzeyi.
Yüzeyin gerçek hali.
Yüzeyin gerçek hali.
NASA / JPL / University of Arizona

Amerikan bilim insanları ise var olmayan suratlar görme durumunun sadece insana özgü olmadığını tespit ettiler. Primatlar da tesadüfi biçimleri, yüzlere ait modeller olarak yorumlayabiliyorlar.

Rhesus makakları yaşamayan objelerde yüzler görebiliyor.
Rhesus makakları yaşamayan objelerde yüzler görebiliyor.
Current Biology

Suratlara daha uzun bakmak

Mayland'daki National Institute of Mental Health'den Jessica Taubert ve ekibi 5 Rhesus makağına bilgisayar ekranında fotoğraflar gösterdiler ve her birinin ne kadar süre boyunca bu fotoğraflara baktıklarını kaydettiler. Önceki incelemeler insanlarda olduğu gibi, Rhesus makaklarının da suratlara cansız objelerden daha uzun baktıklarını ortaya çıkarmıştı. Sunulan fotoğraflar farklı objeleri gösteriyorlardı. Çoğu, çok ayırt edici olmasa da, bazı benzer yüz karakteristikleri barındırıyordu. Bunların yanında makaklara, diğer primat türlerinden fotoğraflar da sunuldu.

Primat fotoğrafları daha az ilgi çekti

''Current Biology" dergisinde sunulan sonuçlar, bilim insanlarının görüşüne göre gayet açıktı: Rhesus makakları suratlara benzeyen nesnelere belirgin şekilde daha uzun ve dikkatlii bakıyorlardı. Taubert ve ekibi primatların izini sürebilen kameralardan alınan görüntülerin yardımıyla, onların özellikle ağız ve gözleri tasvir eden örnek şekillere daha uzun odaklandıklarını tespit ettiler. Araştırmacılar Rhesus makaklarındaki sanrılar konusunda tespit edilen bu becerinin, primatlarda surat tanımanın sosyal işbirliğinde önemli bir rol oynadığı kanısındalar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 21:28:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7179

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimin ışığındaki biyoloji, belki de entelektüel olarak en tatmin edici ve ilham verici bilimdir.”
Theodosius Dobzhansky
Geri Bildirim Gönder