Rhesus Makakları da objelerde suratlar görebiliyorlar

Bu yazı, der Standard isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Güncel deneyler, sanrıların yalnızca insanlarda görülmediğini açıkça gösteriyor

İnsanların günlük objelerde suratlar görmesi, psikologlar tarafından sanrı olarak adlandırılıyor. Bu fenomen için bilinen örneklerden biri olarak, 1970'li yıllarda çekilen mars fotoğraflarında insan simasına benzeyen bir oluşum sayılabilir. Hatta bu oluşuma "Mars suratı" ismi bile verilmişti.

Surat görmemize neden olan yansımaların bulunduğu Mars yüzeyi.
Surat görmemize neden olan yansımaların bulunduğu Mars yüzeyi.
null
Yüzeyin gerçek hali.
Yüzeyin gerçek hali.
NASA / JPL / University of Arizona

Amerikan bilim insanları ise var olmayan suratlar görme durumunun sadece insana özgü olmadığını tespit ettiler. Primatlar da tesadüfi biçimleri, yüzlere ait modeller olarak yorumlayabiliyorlar.

Rhesus makakları yaşamayan objelerde yüzler görebiliyor.
Rhesus makakları yaşamayan objelerde yüzler görebiliyor.
Current Biology

Suratlara daha uzun bakmak

Mayland'daki National Institute of Mental Health'den Jessica Taubert ve ekibi 5 Rhesus makağına bilgisayar ekranında fotoğraflar gösterdiler ve her birinin ne kadar süre boyunca bu fotoğraflara baktıklarını kaydettiler. Önceki incelemeler insanlarda olduğu gibi, Rhesus makaklarının da suratlara cansız objelerden daha uzun baktıklarını ortaya çıkarmıştı. Sunulan fotoğraflar farklı objeleri gösteriyorlardı. Çoğu, çok ayırt edici olmasa da, bazı benzer yüz karakteristikleri barındırıyordu. Bunların yanında makaklara, diğer primat türlerinden fotoğraflar da sunuldu.

Primat fotoğrafları daha az ilgi çekti

''Current Biology" dergisinde sunulan sonuçlar, bilim insanlarının görüşüne göre gayet açıktı: Rhesus makakları suratlara benzeyen nesnelere belirgin şekilde daha uzun ve dikkatlii bakıyorlardı. Taubert ve ekibi primatların izini sürebilen kameralardan alınan görüntülerin yardımıyla, onların özellikle ağız ve gözleri tasvir eden örnek şekillere daha uzun odaklandıklarını tespit ettiler. Araştırmacılar Rhesus makaklarındaki sanrılar konusunda tespit edilen bu becerinin, primatlarda surat tanımanın sosyal işbirliğinde önemli bir rol oynadığı kanısındalar.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Çeviri Kaynağı: der Standard
  • -. Rhesusaffen sehen Gesichter, wo keine sind. (2017, Ağustos 28). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2018. Alındığı Yer: der Standard
  • Jessica Taubert, et al. (2018). Face Pareidolia in the Rhesus Monkey. Current Biology.

Piltdown İnsanı ve Evrim Karşıtlığı

Bilinen En Eski Tsunami Kurbanı: 6.000 Yıllık Kafatası

Yazar

Esra Yaman

Esra Yaman

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim