Resveratrol: Gençlik Şarabının Sırrı Olabilir Mi?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Resveratrol olarak bilinen 3,5,4'-trihidroksi-trans-stilbene isimli kimyasal, kırmızı şarapta ve genel olarak siyah üzümün kabuğunda bulunan doğal bir fenoldür. Normalde bitkilerin bakteriler ve mantarlar ile savaşmak için ürettikleri bir fitoaleksin olarak da görev gören bir biyokimyasaldır. Resveratrol, bilim tarihinde aralıklarla ömür üzerindeki olumlu etkileriyle gündeme gelmekte; ancak yapılan bazı diğer araştırmalarla bunun doğru olmayabileceği de gösterilmektedir. Bu sebeple bu kimyasalın tam olarak ömür üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Ancak fareler ve sıçanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, ömür konusunda olumlu bir etkisi tam olarak tanımlanamamış olsa da, resveratrolün kanseri önlemede, iltihapları önlemede, kan şekerini düzenlemede ve bazı diğer kalp ve dolaşım sistemi düzenlemelerinde olumlu etkileri tespit edilmiştir.

İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalardaysa, resveratrolün olumlu etkileri olduğu birçok farklı kez raporlanmıştır; ancak diğer hayvanlarda olduğundan daha az etkisi olabileceği de düşünülmektedir. Uzun yıllar resveratrolün insan ömrüne nasıl etki ettiği anlaşılamamış olsa da, 2013'ün Mart ayında Science dergisinde çıkan bir makale, resveratrolün de içinde bulunduğu sirtuin grubu kimyasalların SIRT1 isimli proteinle doğrudan ve açık bir ilişkisi olduğunu ve bu proteinlerin de yaşlanma önleyici etkisi olduğunu ispat etti. Elbette bu araştırmanın da sonuçlarının daha birçok çevreler tarafından kontrol edilmesi ve tekrarlanması gerekiyor; ancak bulgular, resveratrolün şarabı "gençlik iksiri" haline getiren kimyasal olabilir. Bu da, Fransızların çok yüksek yağ oranına sahip bir diyetlerinin olmasına rağmen ortalamanın üzerinde sağlıklı ve uzun ömürlü bir toplum olmasının arkasındaki sırrı açıklayabilir. Bilim insanları bu tezatlığa Fransız paradoksu adını verdiler.

Öte yandan şarapta veya üzümde bulunan resveratrol oranı, deneylerde kullanılan dozun yanında oldukça az kalıyor. Bu sebeple, normal bir şarap veya üzüm tüketimi olan insanın resveratrolü yeterli dozda aldığını düşünmek güç. Yine de araştırmacılar, düzenli olarak tüketilen şarabın, dolayısıyla da resveratrolün, protein düzenlenmesinde olumlu etki edebileceğini ve dolayısıyla uzun vadede faydalı sonuçlar doğurabileceğini düşünüyorlar. Şimdilik bunun ne kadar doğru olduğunu bilmiyoruz; ancak belki de şarabın gençleştirici etkisini keşfetmeye yaklaşmış olabiliriz. Öte yandan resveratrol tüketiminin kanseri önleyici, kalp ve damar koruyucu, antidiyabetik (diyabet önleyici) ve hatta sinirsel bozunum önleyici etkileri olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla sık sık duyulan "Her gün 1 kadeh şarap için." tavsiyesi oldukça faydalı bir tavsiye olabilir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • ScienceAlert
  • Bass TM, Weinkove D, Houthoofd K, Gems D, Partridge L (October 2007). "Effects of resveratrol on lifespan in Drosophila melanogaster and Caenorhabditis elegans". Mech. Ageing Dev. 128 (10): 546–52. doi:10.1016/j.mad.2007.07.007. PMID 17875315.
  • "Micronutrient Information Center: Resveratrol". Linus Pauling Institute at Oregon State University. Retrieved 2012-01-13.
  • Elliott PJ, Jirousek M (April 2008). "Sirtuins: novel targets for metabolic disease". Curr Opin Investig Drugs 9 (4): 371–8. PMID 18393104.
  • Gehm BD, McAndrews JM, Chien PY, Jameson JL (December 1997). "Resveratrol, a polyphenolic compound found in grapes and wine, is an agonist for the estrogen receptor". Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A. 94 (25): 14138–43. doi:10.1073/pnas.94.25.14138. PMC 28446. PMID 9391166.
  • Hubbard, Basil P.; Ana P. Gomes, Han Dai, Jun Li, April W. Case, Thomas Considine, Thomas V. Riera, Jessica E. Lee, Sook Yen E, Dudley W. Lamming, Bradley L. Pentelute, Eli R. Schuman, Linda A. Stevens, Alvin J. Y. Ling, Sean M. Armour, Shaday Michan, Huizhen Zhao, Yong Jiang, Sharon M. Sweitzer, Charles A. Blum, Jeremy S. Disch, Pui Yee Ng, Konrad T. Howitz, Anabela P. Rolo, Yoshitomo Hamuro, Joel Moss, Robert B. Perni, James L. Ellis, George P. Vlasuk, David A. Sinclair (2013). "Evidence for a Common Mechanism of SIRT1 Regulation by Allosteric Activators". Science. doi:10.1126/science.1231097.

Bütün Memelilerin Kemikleri Eştir!

Konrad Lorenz

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim