Psişik Edgar Cayce'e Dair

Psişik Edgar Cayce'e Dair
Yazar Robert T. Carroll Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
6 dakika
5,468 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Cayce, "iğrenç şuruplar yapmaları için hastalarının en belirsiz kökleri ve kabukları pişirmelerinden hoşlanıyordu. Belki de bu terapi kurbanın midesini o kadar bulandırıyordu ki asıl hastalığın kendisi unutuluyordu." (James Randi)

1877 senesinden 1945 senesine kadar yaşamış olan Edgar Cayce (okunuşu Keysi) Amerika'nın en önde gelen psişiği olarak biliniyordu. Takipçileri Cayce'in ''psişik bilgileri'' elde edebilmesi için tanrı ya da akaşi kayıtları gibi bir tür yüksek bilince erişebildiğini iddia ettiler. Bu "bilgiyi" Kaliforniya'nın okyanusa kayacağını ve New York şehrin bir tür felakette yok olacağını tahmin edebilmek için kullandı. 1958 yılında ABD'nin Atlantis üzerinde kullanılan bir tür ölüm ışını keşfedeceğini tahmin etti. Cayce, Atlantis hakkında ve özellikle Atlantislilerin büyük bir kristale sahip olmaları konusundaki bazı saçma fikirlerden sorumlu olan ana kişilerden birisiydi. Cayce bu büyük kristale Tuaoi Taşı adını verdi ve odak "enerjisini" toplayan ve Atlantislilerin bir sürü fantastik şeyler yapabilmesini sağlayan büyük bir silindirik prizma olduğunu belirtti. Ancak onlar bencil ve aptal olmaya başladı ve kristali çok yüksek bir frekansa çıkararak volkanik faaliyetlerini tetiklediler, bu da eski dünyanın yok olmasına sebep oldu. Büyük Buhranı (1933 senesinin iyi bir sene olacağını) ve Linderbergh Kaçırılmasını (çoğu yanlış ve bütünüyle kullanışsızdı) ve bir de Çin'in 1968 senesinde Hristiyanlık dinini benimseyeceği konularına ilişkin tahminler yürütmüştü. Aynı zamanda auraları görebildiğini ve okuyabildiğini iddia etti ancak bu güç hiçbir zaman kontrollü koşullarda test edilmedi. Yine de, Edgar Cayce geçmiş hayatları okuyan bir psişik ile bir psişik tıp teşhisçi olmakla tanınmaktadır.

Cayce "uyuyan peygamber" olarak bilinmekteydi çünkü okumalarını yapınca gözlerini kapayıp bir tür transa girerdi (Stearn 1990). Öldüğünde geriye binlerce geçmiş hayat ve tıbbi okumaları hakkındaki açıklamalarını bıraktı. Bir stenografçı seansları sırasında not tuttu ve yaklaşık olarak 30,000 tane transkripti Araştırma ve Aydınlatma Derneği tarafından koruma altındadır (bu okumalar hakkında bir DVD bulunmaktadır). Ancak Cayce genelde bir asistanla çalışırdı (hipnotist ve mail-order osteopat olan Al Layne; tıp doktoru John Blackburn; homeopat Wesley Ketchum). Dale Beyerstein'a göre "bu dokümanlar kendi başlarına değersizdir" çünkü Cayce'in asistanlarından, hastaların gönderdikleri mektuplardan ya da basit gözlemlerden kendisine sunulan bilgilerden psişik güçleri nasıl ayırt ettiğini göstermiyorlar.

Kısacası, Cayce'in psişik doktorluğunu gösterebilecek olan kanıtın kendisi psişik güçlerini test edebilmek için işe yaramazdır. Yine de, Cayce'in bir psişik olduğu konusundaki inancın temelini "şifalarının" sözde doğruluğu ile yaygınlığı oluşturmaktadır. Fakat doğruluğuna gösterilen destek genel olarak anekdotlardan ve referanslardan kaynaklanmaktadır. Şifada etkili olduğu durumlarda da tartışılmaksızın Cayce'in plasebo efektinden ziyade psişik güçlere dayandığını göstermenin bir yolu yoktur. Ancak birçok insan Cayce'in sayesinde sağlığa kavuştuklarını belirttiklerinden bu bile inananlar için yeterli bir kanıt olduğu doğrudur. İşe yarıyor! Binlerce insan da iyileştiklerini düşünmedikleri ya da yanlış bir tanıyı mantıklı bulamadıkları halde bile bu gerçek bir inananı sarsmayacaktır. Gardner, Duke Üniversitesi'ndeki ESP deneylerinden dolayı ünlenen Dr. J.B. Rhine'ın Cayce tarafından etkilenmediğini belirtmiştir. Rhine kızı için yapılan psişik okumanın gerçeklerle uyuşmadığını hissetmiştir. Cayce'in savunucuları Cayce'den şüphe duyan herhangi bir hastanın tanısının düzgün olmayacağını iddia etmişlerdir. Yine de, ne kadar kibar ya da dürüst olursa olsun hangi mantık sahibi bir insan bu adamdan şüphe etmez ki?

Reklamı Kapat

Cayce'in savunucuları kahramanların başarısızlıklarını örtbas edebilmek için klasik olarak ad hoc hipotez safsatasına başvururlar. Örneğin, Cayce ve ünlü dowser (çubukla yeraltı maden arayan kimse) olan Henry Gross ile birlikte sahil boyunca gömülü hazine aramaya çıktılar ve hiçbir şey bulamadılar. Savunucuları onların psişik güçlerin düzgün olduğunu belirttiler çünkü bir zamanlar onların aradıkları yerde gömülü bir hazinenin bulunup önceden çıkartıldığını ya da gelecekte oraya bir hazinenin yerleştirileceğini söylediler (biz de neden bu psişik güçleriyle bunu fark edemediklerini merak ediyoruz).

Cayce'i ilgilendiren bir sürü mit ve efsane bulunmaktadır, mesela: bir melek ona 13 yaşındayken göründü ve en büyük isteğin ne olduğunu sordu (iddiaya göre Cayce meleğe insanlara yardım etmek istediğini söyledi); bir kitabı uyurken yastığın altına koyarak içindekilerini özümseyebilmesi; clairvoyance (sağgörür) kullanarak heceleme sınavlarını geçebilmesi; okur-yazar olmadığı ve eğitim görmediği bilgisi. The New York Times gazetesi bu okur-yazar olmadığı mitin büyük oranda sorumludur ("Okur-yazar Olmayan Adam Hipnotize Olurken Doktor Oluyor", Pazar magazin bölümü, tarih 9 Ekim 1910). Mitlerin çoğu Cayce tarafından engelleyici bir hastalıktan kurtardığına inanan Thomas Sugrue tarafından kontrol edilmeden paylaşıldı. 1945 yılında Story Of Edgar Cayce: There Is A River (Tr.: Edgar Cayce'in Hikayesi: Bir Nehir Var) adlı kitabında Sugrue, Cayce'in oğlunu (körlükten) ve karısını (veremden) onlara bakan tıp doktorların değil ama Cayce'in iyileştirdiğini iddia etmişti. Cayce gibi insanların psişik güçlere sahip olduklarına inanılmasından en genel sebeplerden birisi de onların bu tarz şeyleri normal bir şekilde bilmelerine imkan olmadığıdır. Bunlar kendisine ya bir tanrı ya da ruhlar tarafından söylenmiştir ya da uzay ve zamanda astral seyahat ile gidip gelmiştir vs. Yine de, Cayce'in "psişik bilgisi" bir şeyleri bilmenin normal yolları tarafından kolayca açıklanabilir.

Cayce ilköğretimin ötesinde resmi bir eğitim almadığı halde istekli bir okuyucuydu, kitap evlerinde çalıştı ve okült ile osteopatik hakkında yazılı eserlerden hoşlanırdı (Osteopati onun zamanında ilkeli ve Naturopati ile halk ilacına benzerdi). Çeşitli tıbbi geçmişlere sahip insanlarla iletişim halindeydi ve yardımlar alıyordu. Buna rağmen, okudukların birçoğu sadece zamanında yaşayan osteopatlar için anlamlıdır. Martin Gardner, Cayce'nin kendi karısına yaptığı okumaya değinir. Kadın verem yüzünden ızdırap çekiyordu:

"...başından itibaren acı ikinci, beşinci ve altıncı dorsallerden ve birinci ile ikinci lumbardan vücut boyuncadır...burada düğümlenir, yüzeysel yaralar ya da yanal yaralar, diyafram ile akciğerin alt kısımlarını besleyen kas ve sinir fiberlerinde...solar pleksusun sempatik sinir ile bağlantılı olarak, midenin sonundaki solar pleksus ile bağlantılı gelir..." (Gardner 1957: 217)

Cayce'nin akciğerden bahsetmesi doğru bir teşhis olduğu için takipçileri tarafından bir kanıt olarak görülüyordu; bu bir tür psişik başarı olarak sayılıyordu. Peki ya yanlış teşhisler: dorsaller, lumbar, yüzeysel yaralar, solar pleksus ve mide? Neden bunlar teşhis hataları olarak sayılmıyorlar? Ve neden Cayce verem, epilepsi ve kanseri olan insanlara osteopatik tedaviyi önermiştir? Osteopatiye ek olarak, Cayce homeopati ve naturopati hakkında da bilgi sahibiydi. Dale Beyerstein'a göre, Cayce kansere bir tedavi olarak laetril'i öneren ilk kişidir (Laetrile amygdaline kimyasal açıdan bağlantılıdır ve kayısı ile diğer meyvelerin çukurlarına doğal olarak bulunan bir maddedir ve kanserde etkili olmadığı bilinmektedir). Beyerstein şunları yazdı:

"Stearn (1967) Cayce'in kanser hakkındaki genelgeleri özetliyor. Cayce'in tavşanların kanından yapılmış bir serumu "glandüler", göğüs ve tiroid kanseri olan hastalarına reçete olarak yazmıştır ve 1926 senesinde New Yorklu bir hastaya göğsündeki kanserin olduğu bölgenin üzerine kürkü dışta olan, kanı hala ılık ve çiğ tarafı dışta bulunacak şekilde derisi yeni soyulmuş bir tavşanın konulmasına dair reçete yazmıştır. Onun sevdiği tedavilerden birisi de bamboo fiberlerin alınıp içlerinden elektriğin geçirilmesiyle elde edilen "canlandırılmış kül" ile ''akan yaşamsal efektlerin'' doğru titreşimlerin oluşturulmasıdır.''

Cayce aynı zamanda "duman yağını" (çam katranından yapılmış kreozot) bacak ağrıları için; "şeftali-ağaç-lapayı" kasılmalar için; "tahtakurusu meyve suyunu" ödem için; "kömürleşmiş fıçıdan elma kanyağının dumanları" verem için; ve fıstık ezmesi yağı sürmesi de artriti önlemek için tavsiye etmiştir (Gardner 1957). Gardner, Cayce'in kanseri önlemek için bademi tavsiye ettiğini belirtir, ancak laetrile'in herhangi bir şeyin önleyicisi ya da tedavi edicisi olduğundan bahsetmemektedir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/12/2021 00:55:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1876

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Bağışıklık
Biyografi
Nöron Hücresi
İnsanlar
Dalga
Evrim Kuramı
Hayvan Davranışları
Eğilim
Kadın Sağlığı
Uzaylı
İnternet
Kertenkele
Adaptasyon
Obstetrik
Stres
Vücut
Bilgi
Çeviri
Canlı Cansız
Savunma
Uçak
Gözlem
Hastalık Kontrolü
Mistik
Ölüm
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et