Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Plüton ile İlk Temasa Adım Adım: New Horizons Uydusu, Hedefine Yaklaştığı İçin Uyandırıldı!

Plüton ile İlk Temasa Adım Adım: New Horizons Uydusu, Hedefine Yaklaştığı İçin Uyandırıldı!
Reklamı Kapat

Bu yazı, Sky and Telescope isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Tam isabet hedefine doğru ilerleyen New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracı, son elektronik hibernasyon döneminden de uyandırıldı. Bundan 7 ay sonra, Plüton'a ilk ziyaretimizi yapacağız!

Selam? New Horizons? Hadi ama, uykucu seni... Plüton ile büyük buluşmana gitme vakti!

Pekala, NASA tarafından 7 Aralık 2014'te uyandırılan New Horizons ile aramızda geçen iletişim bundan birazcık daha soğuktu. Çünkü zaten New Horizons'ın bilgisayar hafızasında var olan bir komut, kendiliğinden aktive oldu. Ancak nihayetinde ona demek istediğimiz şey bununla aynıydı: uyan artık!

New Horizons üzerindeki elektronik devreler, uzun bir uyku döneminden uyanması sonucunda 7 Aralık'ta yeniden aktive oldu. Aracın vericisi bir durum bildirim raporu gönderdi; ancak bu raporun Dünya'ya ulaşması 4 saat 26 dakika sürdü! Bu süre, ışığın 4.8 milyar kilometrelik mesafeyi kat etmesi için gereken süredir. New Horizons, bizden o kadar uzakta... Aktivasyon sinyali Johns Hopkins Üniversitesi'nde bulunan Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'na 7 Aralık 2014'te Türkiye saati ile 16:53'te ulaştı.

Bir açıdan bakıldığında, bu aktivasyon sıradan bir rutindir. 19 Ocak 2006'da fırlatılan uydunun Jüpiter'e ulaşması sadece 13 ay sürdü. Jüpiter, Plüton'a kadar ulaşacak yolculuğu için araca kütleçekim gazını verdi. Uydu, sonrasında Satürn, Uranüs ve Neptün'ün yörüngelerini aşmak için 8 yıl harcadı! Bu süreçte uydu tam 18 defa uykuya yatırıldı ve pratik olarak, boşlukta öylece, hedefine doğru sürüklendi. Bu uykular toplamda 1873 gün sürdü ki bu, aracın uzayda geçirdiği zamanın %66'sına denk geliyor. Bu uyku dönemleri 66 ila 202 gün arasında değişen süreler boyunca sürdü.

Ancak artık iş farklı. Bu noktadan sonra uyduya uyku yok. Her zaman uyanık ve meşgul olacak. Çünkü Plüton'a yaptığı kahramanca ziyareti Temmuz 2015'te gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Yakın bir gelecekte uydu bazı "sağlık kontrollerinden" geçirilecek ve bazı bilgisayar güncellemeleri yapılacak. Dünya üzerindeki araştırmacılar aynı zamanda uydunun geçtiği bölgelerden topladığı gezegenler arası tozu analiz etme imkanı bulacak. Bu tozlar, araç üzerindeki 7 cihazdan 3'ü tarafından değerlendirilecek.

Bu yoğun süreç 15 Ocak 2015'ten itibaren başlayacak. Bu noktadan itibaren, Plüton ve uyduları üzerinde ilk gözlemler yapılmaya başlanacak. Mayıs ayına gelindiğinde aracın Plüton'a ait çekebileceği fotoğrafların kalitesi, Hubble Uzay Teleskobu ile bugüne kadar çekilebilmiş Plüton fotoğraflarından daha yüksek olacak. Güneybatı Araştırma Enstitüsü'nden baş araştırmacı Alan Stern şöyle söylüyor:

Plüton'a dair bilgilerimiz oldukça sınırlı. Onun hakkında çok ama çok az şey biliyoruz. Bir bakıma bu, Mars'a 50 sene önce yaptığımız ilk görevden önce Mars hakkında bildiklerimize benziyor.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/10/2020 15:19:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3115

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Uzay Görevleri
Şempanzeler
Uçma
Paleontoloji
Yağ
Sosyal Mesafelendirme
Kalıtım
Taksonomi
Evrimleşme
Biyoloji
Elektrokimya
Köpekgil
Fotoğraf
Onkoloji
Kütleçekimi
Bilgi
Nükleotit
Evrimsel
Bilimkurgu
Santigrat Derece
Yumurta
Kan Hastalıkları
Tehlike
Aşı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sembolik bir protesto istiyorsanız, bir bayrağı yakmayın. Onu yıkayın.”
Norman Thomas
Geri Bildirim Gönder