Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu sevimli dostumuz bir yavru değil. Bildiğimiz canlının kendisi. Cebuella pygmaea olarak bilinen türün ortalama ağırlığı 100 gram civarında ve boyu birkaç santimetre. Bilinen ve yaşayan en küçük primat türü. Genellikle ağaçlardan sızan bitki özleri ve sakızlarla besleniyor.

Ancak bu primatların bile güçlü bir sosyal yapısı var. Genelde 2-9 bireyden oluşan gruplar halinde yaşıyorlar ve grubun 1 tane baskın erkeği ve 1 tane üreyici dişisi oluyor. Genelde bir grubun başarıyla hayatta kalabilmesi için 6 birey gerekiyor ve diğer 4 bireyi de yavrular oluşturuyor. 

Bu primat bildiklerimizden o kadar farklı ki, evrimsel biyologları ve taksonomları uzun bir süredir kavgaya tutuşturmayı başardı. Ancak genetik metodların gelişmesi ve evrimi daha iyi tanımaya başlamamızla bu sorunları aşmaya başladık. Örneğin yapılan analizler, türün 2 farklı alttürü olduğunu keşfetmemizi sağladı; ancak bu alttürler birbirine halen çok yakınlar. Ayrıca türün diğer tüm primatlardan ayıran özelliğinin vücut kitlesindeki azalma. Bunun detaylarını inceleyen evrimsel biyologlar, heterokronik bir evrim sonucunda bu kadar ufak bir primatın evrimleşebileceğini gösterdiler. Heterokroni, vücudun belli bir kısmının (veya tümünün) gelişim süresi ve hızında meydana gelen bir değişimdir. Örneğin goblin köpekbalıklarının garip burun yapısı bu şekilde evrimleşmiştir. İşte pigme marmosetlerin de büyüme hızlarının genetik analizi, meydana gelen bazı mutasyonların gelişim hızı ve zamanını değiştirdiğini göstermektedir.

Her ne olursa olsun bu ufak dostumuzun primat takımının bir üyesi olduğunu bilmek garip bir şekilde sevinç verici. Şuna bir baksanıza!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 12:39:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2162

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir ulus özgürlüğünü bir günde yitirip, bir asır özlemeyebilir.”
Baron de Montesquieu
Geri Bildirim Gönder