Filmler Sinemalara Nasıl Ulaştırılıyor ve Sinemalarda Nasıl Oynatılıyor?

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 55 saniyede okuyabilirsiniz.
Filmler Sinemalara Nasıl Ulaştırılıyor ve Sinemalarda Nasıl Oynatılıyor?

Bir filmi evde izlemek, bir Netflix başlığına hafifçe dokunmak veya bir .AVI dosyasına tıklamak kadar kolay olabilir, fakat bir sinemada oynatmak biraz daha fazla özen gerektirir (özellikle yönetmen Wes Anderson ise). 

Bu, merak uyandırıcı bir süreç olmasının yanı sıra, Redditçi nutteronabus kullanıcısının harekete geçip, en azından çalıştıkları sinemada bu işlemin nasıl gerçekleştiğini açıklamasına yol açtı. Kendisi şöyle yazmış: "Sinema salonlarının iç işleyişlerine birçok insanın ilgi gösterdiği göz önüne alındığında, bir filmin sinemalara nasıl ulaştırıldığı konusunda bazı fotoğraflar görmekle ilgilenebileceğinizi düşündüm."

"Bu, DCP (Dijital Sinema Paketi) içeren çoğu sabit sürücünün nakledildiği bir Peli 1300 taşıma kutusu."

"Üst kısımda, içindeki sabit sürücünün içerdiği şeyin detaylarını bulabilirsiniz, ki örneğimizdeki filmin adı "Candlestick". Buraya ne yazılacağı hakkında özel kurallar yok, fakat ne kadar fazla bilgi olursa, filmin herhangi bir sorun ile gösterilme ihtimali o kadar az olur. Etiketlerin birinin üzerinde, görüntü oranı, ses formatı ve filmin süresi ile herhangi bir teknik mesele veya oynatım meselesi durumunda iletişim detayları var (iletişim detayları bu fotoğrafta kaldırıldı). Etiketler, filmin festival turnesini daha yeni tamamlamış olmasının bir sonucu olarak biraz aşınmış."

"İçeride, standart bir Western Digital 500gb sabit sürücü ve EXT3 ile biçimlendirilmiş bir Linux içeren CRU DX115 kızağı var. Burada, CRU'nun beraberindeki Move Dock yuvasına yerleştirilmiş."

"Kızak (sağda), sinemanın kurulumuna bağlı olarak doğrudan sunucuya yerleştirilebiliyor ve dosyalar aktarılabiliyor (bazı durumlarda, aktarılmalarına gerek duyulmadan doğrudan sabit sürücüden oynatılıyor). Eğer sinema salonu görevlileri, sürücüyü doğrudan sunucusuna yerleştiremezse, Move Dock sürücünün bir USB veya SATA bağlantısı aracılığıyla sunucuya bağlanmasına olanak sağlayan ayrı bir dış yuva görevi görüyor."

"Kızağın altında, yuvanın çalışması için gereken bütün kablolar var. Sinemada bunların zaten olması gerekiyor, fakat gerektiği zaman el altında bulunsun diye yine de onları dahil ediyoruz."

"Güç adaptörümüz ise şu an değişmeyi bekliyor çünkü en son takıldığı zaman epey gürültülü bir şekilde patlamış ve duman yaymıştı."

Ancak, Christopher Nolan'ın "Yıldızlararası" filminin 70 mm'lik bir IMAX kopyasını oynatmak isteyenler için durum biraz farklı. Şu canavarın kapınıza getirildiğini bir düşünsenize... 


Kaynak: Bu yazı, The Independent sitesinden çevrilmiştir.

Düzenleyen: Ayşegül Şenyiğit

0 Yorum
Geri Bildirim