Bu Reklamı Kapat

Özgül Öğrenme Güçlüğü: Bir Şeyleri Öğrenmekte Zorlanıyor musunuz?

Özgül Öğrenme Güçlüğü: Bir Şeyleri Öğrenmekte Zorlanıyor musunuz?
Özgül Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) Örnek Görsel
Çocuk Psikiyatristi İzmir
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
1,238 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Özgül Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG), nörolojik temelli, hayat boyu devam eden gelişimsel bir bozukluktur. Bu kişiler dinleme, konuşma, okuma-yazma, problem çözmek gibi birçok yeteneklerin kullanımında ve geliştirilmesinde; edinilen bilgilerin depolanması, işlenmesi ve üretilmesi gibi konularda da zorluklar yaşarlar. Kısacası Özgül Öğrenme Güçlüğü, kişiye bilginin öğretilmesinde zorlanılması ve kişinin bu bilgiyi işleyememesi gibi sorunlara neden olmasıdır.

Fakat düşünülenin aksine ÖÖG, doğuştan olmakla beraber kişinin zekasına, görme-işitme, eğitimde aksama, ailesel problemlere vb. bağlı değildir. Öğrenme Güçlüğüne eşlik eden diğer bozuklukların başında Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) gelmektedir. DEHB, tedavi edilebilmesinin yanında öğrenme güçlüğünden ziyade, kişinin dikkati dağılması gibi nedenlerle bilgiyi edinememesidir.

Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) Örnek Görsel
Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) Örnek Görsel
whiteswan foundation

Öğrenme Güçlüğü Belirtileri

Özgül Öğrenme Güçlüğü'nün belirtileri, okul öncesi ve okul dönemi olarak ikiye ayrılır:

Bu Reklamı Kapat

Okul Öncesi Dönem Belirtileri

 • Konuşmada gecikme ve diğer konuşma bozuklukları (telaffuz hataları, konuşurken zorlanma, az konuşma vb.),
 • Bisiklet sürme, ip atlama, bağcık bağlama gibi motor becerilerde yetersiz gelişim,
 • Aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği,
 • Basit kavramları öğrenmede güçlük (sağ-sol, ince-kalın, uzun-kısa vb.),

Okul Dönemi Belirtileri

 • Okuma yazmada gecikme/zorluklar yaşanması,
 • Aritmetik işlemleri (çarpma, bölme, toplama, çıkarma) öğrenmede güçlük, işlemlerin karıştırılması,
 • Mevsimler, aylar, günler vb. ezberlemekte zorlanma. Ezberlenilse bile bilgiyi işlemekte zorlanabilirler. Örneğin, "Salı'dan bir önceki gün nedir?" diye sorulduğunda yanıt verememe, cevapları karıştırma gibi sorunlar yaşama,
 • Bedensel faaliyetlerde (ip atlama, koşma vb.) sakarlık yaşanması, sık sık yaralanmalar, istenilmese de evdeki eşyalara zararlar verilmesi,
 • Arkadaş kurmada zorluk, sosyal problemler yaşama,
 • Belirli bir çalışma stratejine sahip olmama, nasıl çalışacağını bilememe,
 • Saati öğrenme ve okumada güçlük

gibi sorun ve gecikmeler ÖÖG'nin başlıca belirtileridir. Bir çocuğun Öğrenme Güçlüğü çekmesi için yukarıdaki tüm belirtilere sahip olması gerekmez; belirtilerin çocuktan çocuğa değişebileceği gibi, birden fazla konuda özellikle motor faaliyetlerde güçlük çekinilmesi durumunda gereken yerlere başvurulmalıdır.[1]James H. Wendorf'un dediği gibi:

Damgalama, yetersiz başarı ve LD'nin yanlış anlaşılması, ebeveynlerin ve çocukların üstesinden gelmesi gereken inatçı engeller olmaya devam ediyor. LD ele alınmadan bırakılırsa, milyonlarca insan geride kalma, düşük öz saygının yükü altında kalma, düşük beklentilere maruz kalma ve hayallerinin peşinden gitme gibi risklerle karşı karşıya kalır.

Öğrenme Güçlüğüne Ne Sebep Olur?

Uzmanlar, Özgül Öğrenme Güçlüğü'nün belirli ve tek bir nedeni olmadığını söylüyorlar. Fakat öğrenme güçlüğüne neden olabilecek bazı faktörler olduğunu da söylüyorlar. Bu faktörler şunlardır:

 • Kalıtım: Ebeveynleri ÖÖG'ye sahip olan bir çocuğun, aynı bozukluğu geliştirmesi; ebeveynleri böyle bir bozukluğa sahip olmayan bir çocuğa göre çok daha olasıdır.
 • Hamilelik Dönemi: Hamilelik döneminde annenin alkol, uyuşturucu tüketimi, erken/geç doğum, fiziksel travma, rahimde zayıflık, oksijen yetersizliği, prematüre gibi diğer olası faktörlerdendir.
 • Kimyasallar: Çocuğun radyoaktif ışınlara, plastik, kurşun (boyalar, seramikler, oyuncaklar vb.) gibi toksinlere uzun süre maruz kalınması.
 • Komorbidite: ÖÖG'ye sahip olan çocuklar, dikkat sorunları, agresif (yıkıcı) davranış bozuklukları açısından ortalama insanlara nazaran daha büyük risk altındadırlar. ÖÖG'ye sahip olan çocukların %25'inin DEHB; DEHB'e sahip çocukların ise %15 ila %30'unun öğrenme güçlüğüne sahip oldukları ve bu sayılara yakın oranlarda da çocukların, anksiyete ve depresyon gibi bir takım problemler yaşadığı da tahmin edilmektedir.[2]

Özgül Öğrenme Güçlüğü Türleri

ÖÖG toplamda 3 farklı türe ayrılmaktadır, bunlar:

Bu Reklamı Kapat

 • Disleksi: Okuma, konuşma, heceleme gibi alanlarında yaşanan öğrenme güçlüğüdür. Kişinin zekadan bağımsız bir şekilde okuma, yazma, konuşma, heceleme gibi konularda ortalamanın altında kalmasıdır.
 • Diskalkuli: Bu bireyler sayı ve sembolleri kavrama, rakamları yazma, basit problemleri çözme gibi matematiksel işlemleri gerçekleştirmede problemler yaşarlar.
 • Disgrafi: Yazma güçlüğüdür. Bu bireyler sıkça yazım hataları yapar, kelimeleri hecelere ayırmakta zorlanırlar. Disgrafi olan çocuklar b yerine p, d yazabilirler.

Özgül Öğrenme Güçlüğü Tedavi Edilebilir mi?

Özgül Öğrenme Güçlüğü ömür boyu süren bir bozukluk olmasıyla beraber, bu bozukluğun bilinen bir ilaç tedavisi yoktur. Ancak öğrenme güçlüğünün sebep olduğu akademik başarısızlık, çocuğun sosyal ilişkilerini bozabilir. Bu durumda depresyon, sosyal kaygı gibi ortaya çıkabilecek problemler için gerekli desteğin alınması çok önemlidir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Özgül Öğrenme Güçlüğü Olan Çocukların Aileleri Ne Yapmalı?

 1. En başta çocuklarının bu durumlarını kabullenmelisiniz. Bunun doğuştan bir bozukluk olduğunu ve yaşadığı problemlerden onu suçlamamalı, üzerine gitmemelisiniz.
 2. Çocuğunuzu salt okul başarısı ile sınırlandırmayın. Çocuğunuz hakkında bilgiler edinin ve bu bilgileri çevrenizle, okulunuz ve öğretmenleriniz ile paylaşın.
 3. Çocuğunuza psiko-eğitim ile destek olmaya çalışın. Akademik başarısızlık nedeni ile sosyal hayatı sarsılabilir, kendini yetersiz görebilir. Bu zamanlarda ona destek olun.
 4. Eğitsel tedavi öğrenme bozukluğuna sahip çocuklarda süreç daha yavaştır. Bu sürede sabırlı ve inançlı olun.
 5. Her gün en az 10-15 dakika okuma etkinlikleri yapabilirsiniz.

Sonuç

Özgül Öğrenme Güçlüğü olan çocuklar herhangi bir zeka geriliği yaşamamalarına rağmen, bu nörolojik bozukluk nedeni ile ortalama bir çocuğa göre bilgiyi çok daha zor "kazanırlar". Belirli belirtilere sahip olan bu bozukluğun herhangi bir tedavisi bulunmasa dahi, çocuğun yaşayacağı akademik başarısızlığı en aza indirmek adına psiko-eğitimler alınabilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/01/2022 16:20:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11206

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Kadın
Algı
Evrimsel Tarih
Diş Gelişimi
Klinik Mikrobiyoloji
Doğru
Yaşlılık
Beslenme Biçimi
Gen İfadesi
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Rna
Matematik
Yıl
Avcı
Kurbağa
Sıvı
Hızlı
Retrovirüs
Görüş
İnternet
Diş Hekimliği
Hipotez
Genler
Hafıza
Sinirbilim
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et