Otomatik Mayalama Sendromu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Oto-mayalama Sendromu'ndan muzdarip hastaların midesinde aşırı miktarda S. cerevisiae mantarı bulunur. Bu nedenle şekerli yiyecekleri tükettikten sonra midesi içerisinde alkol üretebilmekte ve durup dururken sarhoş olabilmektedirler. Örneğin İngiltere'deki bir vakada 34 yaşındaki bir hastanın 20 senedir bu hastalıktan muzdarip olduğu; ancak tespit edilemediği fark edilmiştir. Bu durumda şahıs okulda bile durup dururken sarhoş olabilmektedir. 

Bu hastalar özelle yüksek şekerli yiyecekler yedikten sonra aşırı alkol üreterek sarhoş olmaktadırlar. Bu, her ne kadar kulağa "hoş" gelse de, trafiğe çıkmadan önce yemek yedikleri, sınavlardan önce yemek yedikleri, vs. düşünülecek olursa oldukça tehlikeli durumlara yol açabilmektedir. Daha önemlisi, karaciğer yetmezliği, siroz ve alkol zehirlenmesi gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.

 

Kaynak: Gazette Live

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Azza Abdel Hamid Faiad

Tarih Öncesi Oreopithecus İki Ayak Üzerinde Yürüyemiyordu

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder