Örümcek Korkusunun Evrimsel Kökenleri!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için evrim[email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yapılan bir araştırmaya göre görsel sistemlerimizde yılan, örümcek, kızgın suratlar gibi spesifik tehditlerin saptanması adına birtakım mekanizmalar evrimleşmiş olabilir. Araştırmacılar, bunu test etmek için yüzlerce üniversite öğrencisine milisaniyelik görsel testler uyguladılar. Anlık gösterilen objeler arasında denekler sinekleri %10, iğneleri %15, örümcekleri ise %50’nin üzerinde isabetlilikle tespit etti. Bu da, örümceklere karşı evrimsel bir uyarı mekanizmasının evrimleştiğini düşündürüyor.

 

Görsel: ÇMB

En Sağlıklı Uyuma Pozisyonları: Uyku Pozisyonları ile İlgili Doğrular ve Yanlışlar

Arabalar İçin Feda Edilen Kamu Alanı Miktarı

Yazar

Şule Ölez

Şule Ölez

Yazar

ODTÜ EEE '88 mezunudur. Evrim Ağacı'nda genel editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. Ayrıca Kırsal Çevre Derneği'nin aktif üyesidir. İlgi alanları Türkçe ve İngilizce dilleriyle başta bitkiler olmak üzere tüm canlılardır.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim