Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yapılan bir araştırmaya göre görsel sistemlerimizde yılan, örümcek, kızgın suratlar gibi spesifik tehditlerin saptanması adına birtakım mekanizmalar evrimleşmiş olabilir. Araştırmacılar, bunu test etmek için yüzlerce üniversite öğrencisine milisaniyelik görsel testler uyguladılar. Anlık gösterilen objeler arasında denekler sinekleri %10, iğneleri %15, örümcekleri ise %50’nin üzerinde isabetlilikle tespit etti. Bu da, örümceklere karşı evrimsel bir uyarı mekanizmasının evrimleştiğini düşündürüyor.

 

Görsel: ÇMB

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder