Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Orangutanların Ağaçları Terk Ederek Yerde Daha Fazla Zaman Geçirme Nedeni İnsanlar Olabilir!

Orangutanların Ağaçları Terk Ederek Yerde Daha Fazla Zaman Geçirme Nedeni İnsanlar Olabilir!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Daily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Orangutanlar ağaçtan yere indiler ve toprak seviyesinde eskiye nazaran daha çok vakit geçiriyorlar; fakat yeni bir çalışmanın bulgularına göre, bu davranışı kısmen insanlardan etkilendikleri için sergiliyor olabilirler.

Leicester Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nde çalışan ve Orangutan Tropical Peatland Project’in (OuTrop) (Tropikal Turbalık Orangutan Projesi) Yönetim Müdürü olan Dr. Mark Harrison, çeşitli ülkelerden meslektaşlarıyla birlikte, yedi yıllık Borneo Orangutanları çalışmasının sonuçlarını Scientific Reports dergisinde yayınladı.

Haziran 2006 – Mart 2013 arasında yürütülen araştırmada, Borneo’daki 16 siteden alınan kapsamlı kamera tuzağı (hareket sensörlü ve uzaktan kumandalı kamera) verileri kullanılarak elde edilen orangutan toprakçıllığının geniş çaplı analizi temel alınmıştır. Toplamda 159.152 tuzak günü boyunca 1.409 kamera tuzağı istasyonunda 641 ayrı orangutan kaydı yapıldı.

Borneo Orangutanı (Pongo pygmaeus), dünyanın en büyük arboreal (ağaçlarda yaşayan) memelisidir. Toprakçıl davranış kayıtları çok fazla değildir ve habitat huzursuzluğuna yol açabilir.

Malezya’daki HUTAN / Kinabatangan Orangutan Koruma Programı’ndan Marc Ancrenaz ve meslektaşları çalışmayı yürüttüler. Dr. Harrison şunları söyledi:

Orangutanların gezmek ve yiyecek aramak için toprak seviyesini kullandıklarını bir süredir biliyorduk, fakat bu davranışa sürükleyen insan kaynaklı huzursuzlukların etkisi açık değildi. Orangutanların ormandaki evlerini dilim dilim doğrayan bu yaygın orman kaybı ve arazi bölünmesi çağında bu durumu anlamak çok önemlidir. Orman düzeninin bozulma derecesi ve ağaç taçları arasındaki boşluğun büyüklük derecesi toprakçıllığı etkilediği hâlde orangutanlar, oldukça küçülmüş habitatlarda da bakir ormanlardaki sıklıkta toprak seviyesinde kaydedildi. Farklı yaş ve cinsiyet sınıfından orangutanlar toprak seviyesinde kaydedilmişlerdir, fakat dolgun yanaklı veya boğazında kese bulunan çıkıntılı erkek orangutanlar, toprak seviyesinde daha çok bulunurlar. Bu durum, Borneo Orangutanı’nın toprakçıl hareketinin, doğal davranış dağarcığının bilindiğinden daha büyük bir kısmını oluşturduğunu ve habitat huzursuzluğu nedeniyle sadece biraz değiştiğini gösterir.

Ve Dr. Harrison şöyle ekledi:

Orangutanların ağaçtan yere inme kapasitesi, onların en azından daha küçük ölçekli orman bölünmesi durumuyla baş edebilme ve karma arazilerde kısmen açık alanları geçebilme becerilerini artırabilir, tabii bu marifetlerinin derecesi de incelenmek üzere beklemektedir.

Yazarlar, orangutanların %70’inden daha fazlasının, çok-amaçlı kullanım için bölünme ve insanlar tarafından değiştirilme nedeniyle asıl ekolojik özelliklerinin çoğunu kaybetmiş ormanlarda görüldüğünü raporlarında belirtmişlerdir. Toprak seviyesinde daha çok zaman geçirdikleri görülen orangutanların değişikliğe uğramış bu davranışının, haliyle, artıları ve eksileri vardır. Dr. Harrison bu durumu şöyle açıklıyor:

Artan toprakçıllığın yırtıcılar tarafından avlanma riskini, insanlarla etkileşimi ve onlar tarafından yapılan zulmü ve yeni hastalıklara maruz kalmalarını artırması beklenir. Kaplanların bulunduğu Sumatra’nın aksine, yırtıcılar tarafından avlanma Borneo’da daha az olasıdır, gerçi Borneo’da da yavru orangutanlar sakallı yaban domuzu ve bulut benekli leopar tehlikesiyle karşılaşabilirler. Yakın tarihte en büyük yırtıcıları, aslında daha çok ağaçlardaki orangutanları nişan alıp vuran insan olmuştur: Orangutanlar çok gürültü çıkarır ve bu nedenle ağaçlarda kendilerini çok belli ederler, toprak seviyesinde ise neredeyse hiç ses çıkarmadan hareket eder ve dolayısıyla daha kolay kaçarlar.

Bilim insanları, dolayısıyla toprakçıl davranışın hareket etme ve yayılmayı da kolaylaştırdığını rapor etmişlerdir, özellikle doğal veya insan kaynaklı süreçler sonucunda bozulmuş veya bölünmüş arazilerde. Bu davranış aynı zamanda değişik yiyecek kaynaklarına ulaşmak için yeni fırsatlar yaratır. Dr. Harrison sözlerini şöyle bitirdi:

Sonuç olarak orangutanları toprakçıllığa nelerin yönlendirdiğini, bunun insanlar tarafından değiştirilmiş arazilerde yayılmalarını, hareketlerini ve hayatta kalmalarını nasıl etkilediğini daha iyi anlamak, Borneo’daki nesli tükenen bu türü korumak için etkili yönetim stratejileri oluşturmak açısından önemlidir.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/09/2020 11:29:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1982

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Küresel Salgın
Dna
Manyetik Alan
İnsan Sağlığı
Kedigiller
Genel Halk
Sperm
Hastalık Kontrolü
Grip
Güneş
Dünya
Mikoloji
Etimoloji
Vegan
2019-Ncov
Dil
Doğa Gözlemleri
Doğa Olayları
Güneş Sistemi
Müfredat
Seçilim
Wuhan Koronavirüsü
Karanlık Madde
Epigenetik
Tekillik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğrunun peşinden aşkla gidin; ancak hatayı da affedin.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder