Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Oksijenli Solunum Yapmayan Tek Hayvan: Henneguya salminicola

Mitokondriyal DNA'sını Kaybeden ve Oksijensiz Solunum Yapan Tek Hayvan Keşfedildi!

Oksijenli Solunum Yapmayan Tek Hayvan: Henneguya salminicola Phys.org
H. salminicola'ya ait sporlar
2 dakika
17,432
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Mitokondriye sahip olup, oksijenli solunum yapmak ökaryotların en önemli özelliklerin biridir. Zaman içerisinden birbirinden bağımsız olarak bazı türlerde oksijensiz yaşama adapte olmak için mitokondrilerin kaybolduğu bilinse de, PNAS dergisinde yayınlanan yeni bir makalede, bunun ilk defa parazitik bir hayvan türünde gerçekleştiği gösterildi.

Denizanası ve hidroitlere yakın akraba olan bu ilginç hayvanın bilimsel adı Henneguya salminicola. Myxozoanlar karmaşık ve parazit bir sölenterler grubu ve biri bir balık diğeri ise halkalı solucan olmak üzere iki tane konağa ihtiyaç duyuyorlar. Henneguya salminicola örneğinde konakçı olan tür, adından da çıkarılabileceği gibi bir somon balığı; fakat ikinci konakçı henüz ortaya çıkarılmış değil. Bu parazitin nasıl bir yaşam sürdüğünü keşfetmek bilimsel bakımdan bir ilke imza atmış olsa da, ticari olarak da bir kazanç sağlayabilir; çünkü bu parazitler büyük somon çiftlikleri için büyük bir baş belası.

Tüm Reklamları Kapat

Aslında araştırmacılar nefes almaya gerek duymayan ilk hayvanı bulmak için yola çıkmıyorlar. İki farklı Myxozoan türü olan M. squamalis ve H. salminicola'nın nüklear ribozomal DNA'larını karşılaştırmak isterken daha hayret verici bir şey keşfediyorlar: H. salminicola mitokonriyal genoma sahip değil. Doğrulamak için DNA'ları DAPI adı verilen floresan bir boya ile boyadıklarında M. squamalis'de görürken H. salminicola'da mitokondriyal DNA işareti olan küçük mavi noktaları göremiyorlar. Elektron mikroskobu ile baktıklarında ise iki membrana ve kristaya sahip bir mitokondri görüyorlar. Peki bu nasıl ve neden mümkün?

Mitokondride görev alan proteinlerin birçoğu mikotondriyal DNA tarafından değil, hücrenin kendi DNA'sında bulunan genler tarafından üretilir. Bu yüzden bir mitokondri kendi DNA'sını kaybetmiş olsa bile dışarıdan gelen proteinler ile hala işlevsel olabilir. Peki bu mitokondri hücrenin enerji kaynağı değil miydi? Oksijenli solunumda görev almıyorsa ne yapar bu mitokondri?

Tüm Reklamları Kapat

Aslında mitokondri oksijenli solunum özelliği ile meşhur olsa da amino asit, yağ asidi, fosfolipit, vitamin ve steroid metabolizmalarında ve demir sülfür kümesi üretiminde önemli görevleri de mevcuttur. O yüzden DNA'sını kaybetmiş bir mitokondri gereksiz bir organel gibi görülüp yok edilmez ve mitokondri-bağlantılı organel (İng: "mitochondrion-related organelles (MROs)") adını alarak hücre içindeki hayatına devam eder.

Araştırmacılar muhtemelen oluşan ilk şoku atlattıktan sonra hücrenin çekirdeğinde mitokondride kullanılmak üzere üretilen proteinleri kodlayan genlere baktıklarında, mitokondriyal DNA polimerazın üç tane mutasyona sahip olduğunu gördüler. Bu üç mutasyon olması gerekenden önce dur kodunu kodlayarak bu geni yalancı gen haline getiriyordu. Yani H. salminicola mitokondriyal DNA'sını kaybetmekle kalmamış, onun replikasyonu için gerekli olan proteinleri de kaybetmiştir.

Bu olayın ne zaman gerçekleştiği konusunda ise genelde oksijensiz solunum yapan ökaryotların mitokondri-bağlantılı organelleri krista yapısını kaybederken H. salminicola'da hala bu yapı gözlendiği için ve artık işlevsiz olsa oksijenli solunuma ait genler hala çekirdekteki DNA'da bulunduğu için mitokondriyal DNA kaybının evrimsel olarak yeni bir olay olduğunu düşünüyorlar.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
31
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 25
 • Merak Uyandırıcı! 21
 • İnanılmaz 12
 • Bilim Budur! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • Muhteşem! 7
 • Umut Verici! 3
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/03/2024 06:16:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8534

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sayı
Hayvan Davranışları
Tarih
Genetik Müdahale
Önlem
Semptom
Besin Değeri
Aşı
Gen İfadesi
Makale
Çiftleşme
Evrim Teorisi
Argüman
Yılan
Antropoloji
Allah
Doğa Yasası
Jeoloji
İspat Yükü
Kuantum
İspat
Mantık Hatası
Mistik
Uzay Aracı
Evrimsel
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Özata, et al. Oksijenli Solunum Yapmayan Tek Hayvan: Henneguya salminicola. (13 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 5 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8534
Özata, G., Bakırcı, Ç. M. (2020, April 13). Oksijenli Solunum Yapmayan Tek Hayvan: Henneguya salminicola. Evrim Ağacı. Retrieved March 05, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8534
G. Özata, et al. “Oksijenli Solunum Yapmayan Tek Hayvan: Henneguya salminicola.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 13 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8534.
Özata, Gamze. Bakırcı, Çağrı Mert. “Oksijenli Solunum Yapmayan Tek Hayvan: Henneguya salminicola.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 13, 2020. https://evrimagaci.org/s/8534.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close