Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Oksijenli Solunum Yapmayan Tek Hayvan: Henneguya salminicola

Mitokondriyal DNA'sını Kaybeden ve Oksijensiz Solunum Yapan Tek Hayvan Keşfedildi!

Oksijenli Solunum Yapmayan Tek Hayvan: Henneguya salminicola
H. salminicola'ya ait sporlar
Phys.org
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Mitokondriye sahip olup, oksijenli solunum yapmak ökaryotların en önemli özelliklerin biridir. Zaman içerisinden birbirinden bağımsız olarak bazı türlerde oksijensiz yaşama adapte olmak için mitokondrilerin kaybolduğu bilinse de, PNAS dergisinde yayınlanan yeni bir makalede, bunun ilk defa parazitik bir hayvan türünde gerçekleştiği gösterildi.

Denizanası ve hidroitlere yakın akraba olan bu ilginç hayvanın bilimsel adı Henneguya salminicola. Myxozoanlar karmaşık ve parazit bir sölenterler grubu ve biri bir balık diğeri ise halkalı solucan olmak üzere iki tane konağa ihtiyaç duyuyorlar. Henneguya salminicola örneğinde konakçı olan tür, adından da çıkarılabileceği gibi bir somon balığı; fakat ikinci konakçı henüz ortaya çıkarılmış değil. Bu parazitin nasıl bir yaşam sürdüğünü keşfetmek bilimsel bakımdan bir ilke imza atmış olsa da, ticari olarak da bir kazanç sağlayabilir; çünkü bu parazitler büyük somon çiftlikleri için büyük bir baş belası.

Aslında araştırmacılar nefes almaya gerek duymayan ilk hayvanı bulmak için yola çıkmıyorlar. İki farklı Myxozoan türü olan M. squamalis ve H. salminicola'nın nüklear ribozomal DNA'larını karşılaştırmak isterken daha hayret verici bir şey keşfediyorlar: H. salminicola mitokonriyal genoma sahip değil. Doğrulamak için DNA'ları DAPI adı verilen floresan bir boya ile boyadıklarında M. squamalis'de görürken H. salminicola'da mitokondriyal DNA işareti olan küçük mavi noktaları göremiyorlar. Elektron mikroskobu ile baktıklarında ise iki membrana ve kristaya sahip bir mitokondri görüyorlar. Peki bu nasıl ve neden mümkün?

Mitokondride görev alan proteinlerin birçoğu mikotondriyal DNA tarafından değil, hücrenin kendi DNA'sında bulunan genler tarafından üretilir. Bu yüzden bir mitokondri kendi DNA'sını kaybetmiş olsa bile dışarıdan gelen proteinler ile hala işlevsel olabilir. Peki bu mitokondri hücrenin enerji kaynağı değil miydi? Oksijenli solunumda görev almıyorsa ne yapar bu mitokondri?

Aslında mitokondri oksijenli solunum özelliği ile meşhur olsa da amino asit, yağ asidi, fosfolipit, vitamin ve steroid metabolizmalarında ve demir sülfür kümesi üretiminde önemli görevleri de mevcuttur. O yüzden DNA'sını kaybetmiş bir mitokondri gereksiz bir organel gibi görülüp yok edilmez ve mitokondri-bağlantılı organel (İng: "mitochondrion-related organelles (MROs)") adını alarak hücre içindeki hayatına devam eder.

Araştırmacılar muhtemelen oluşan ilk şoku atlattıktan sonra hücrenin çekirdeğinde mitokondride kullanılmak üzere üretilen proteinleri kodlayan genlere baktıklarında, mitokondriyal DNA polimerazın üç tane mutasyona sahip olduğunu gördüler. Bu üç mutasyon olması gerekenden önce dur kodunu kodlayarak bu geni yalancı gen haline getiriyordu. Yani H. salminicola mitokondriyal DNA'sını kaybetmekle kalmamış, onun replikasyonu için gerekli olan proteinleri de kaybetmiştir.

Bu olayın ne zaman gerçekleştiği konusunda ise genelde oksijensiz solunum yapan ökaryotların mitokondri-bağlantılı organelleri krista yapısını kaybederken H. salminicola'da hala bu yapı gözlendiği için ve artık işlevsiz olsa oksijenli solunuma ait genler hala çekirdekteki DNA'da bulunduğu için mitokondriyal DNA kaybının evrimsel olarak yeni bir olay olduğunu düşünüyorlar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Merak Uyandırıcı! 10
 • Bilim Budur! 4
 • İnanılmaz 4
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2020 07:22:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8534

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Hastalık Dağılımı
Yeni Koronavirüs
Evrimsel Süreç
Sosyal Mesafelendirme
Ekoloji
Ana Bulaşma Mekanizması
Cinsellik
Ahlak
Gelişim
Astronot
Hekim
Öğrenme
Ornitoloji
Duygu
Amerika
Savunma
Tür
Kanıt
Covid-19
Diş Hekimi
Odontoloji
Aminoasit
Biyoloji
İnsanlar
Evrimsel Psikoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Otoritenin ne dediğine en ufak kulak asmayın! Ne iddia ettiğine bakın ve kendinize şunu sorun: "Bu, mantıklı mı?"”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder