Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Odadaki Cips Paketini Kullanarak, Ses Geçirmez Camın Arkasından Bile İçeriyi Dinlemek Mümkün!

Odadaki Cips Paketini Kullanarak, Ses Geçirmez Camın Arkasından Bile İçeriyi Dinlemek Mümkün! MG Retailer
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Extreme Tech isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

MIT'deki (Massachusetts Institute of Technology) mühendisler, evinizdeki yere düşmüş sıradan bir cips paketini gözleyerek, insanların konuşmalarının cips pakedi üzerinde yarattığı titreşimleri algılayan ve bundan konuşulanları çıkarabilen bir video kamera icat etti! Üstelik bu kamera, ses geçirmez camların arkasından bile içeride konuşulanları dinleyebilecek! Örneğin güvenli ve ses geçirmez bir odada özel bir konuşma yapıyorsunuz ve bu sırada masanızın üzerinde bir cips paketi duruyor (ya da herhangi bir diğer cisim). MIT'nin icat ettiği kamera, bu cips pakedini gözleyerek, ağzınızdan konuşma sırasında çıkan ses dalgalarının, paket üzerinde yarattığı minik titreşimleri algılayabilecek ve bunu konuşmanın içeriğini deşifre etmekte kullanabilecek. Elbette bu konu, çok bariz bir şekilde, gizlilik ve adli bilimler alanlarında yankı uyandıracak. MIT, konuyla ilgili detayları izah ettikleri bir videoyu yayınladı:

MIT bu teknolojiye "görsel mikrofon" adını veriyor. Bu mikrofon, ses dalgalarının etkisi altında cisimlerde meydana gelen değişimleri analiz ederek çalışıyor. Her ne kadar bunu gözle görmek pek mümkün olmasa da, ses dalgaları hava içerisinde yüksek ve düşük basınçlı alanlar halinde yayılıyor ve bu dalgalar bir cisme çarptığında, bu basıncın etkisi altında cisimler şekil değiştiriyor ve titreşiyor. Bu, tıpkı sizin kulak zarınızın çalışmasına benziyor: ağızdan çıkan ses dalgaları havada yol alıp kulak zarınızı titreştiriyor ve bu titreşimlerin neden olduğu dalgalar elektriksel atımlarla beyne taşınıyor ve ses algılanabiliyor.

MIT'nin geliştirdiği kamera...
MIT'nin geliştirdiği kamera...

Problem şu: eğer ki bir Metallica konserinde ana hoparlörlerden 1 metre uzakta değilseniz, bu ses dalgaları gerçekten ama gerçekten çok düşük basınca sahiptir. Bunu evinizdeki bir cips pakediyle konuşarak deneyebilirsiniz. Ona ne kadar şiddetle bağırırsanız bağırın, hiçbir kıpırtı gözleyemeyeceksinizdir. İşte bu sorunu aşmak için MIT 2 yöntem kullandı: ilki, yine bir diğer MIT grubunun geliştirdiği, bir video verisi içerisindeki en ufak değişimleri bile katlayarak arttıran ve şiddetlendiren bir yöntem. Bu öyle bir teknik ki, bu tekniğe sahip olan ve vücudunuza bakan bir kamera, derinizdeki renklerin gözle görülemez, ufacık değişimlerine bakarak kalp ritminizi belirleyebilir. Çünkü kalbimiz vücuda kan pompalamak için her var gücüyle kasıldığı sırada, aslında deri rengimiz inanılmaz az derecede değişir. İşte bu kamera, bu değişimi yakalayıp şiddetlendirerek analiz yapabiliyor. İkinci yöntemse şu: bu görsel mikrofonun etkisi yüksek hızlı bir kamerayla desteklenerek kat kat arttırıldı. Eğer yüksek frekanslı titreşimleri yakalamak istiyorsanız, saniyede binlerce kare yakalayabilen bir kameraya ihtiyacınız vardır. Eğer ki 300 Hz'te insan sesini yakalayıp yeniden yaratmak istiyorsanız, muhtemelen 300 fps (saniye başına kare) veya daha hızlı bir kamera istersiniz. Bu konuyla ilgili bir diğer açıklayıcı videoyu da izleyebilirsiniz:

Araştırmacılar, normal şiddetteki seslerden (konuşma ya da müzik gibi) kaynaklanan basınç dalgalarının cisimlerde yaklaşık olarak 1 mikrometrenin 10'da 1'i (metrenin 10 milyonda 1'i) kadar titreşime neden olduğunu tespit ettiler. Bu da, yakın çekim bir fotoğrafta 1 pikselin yaklaşık 5000'de birine denk geliyor. Bu titreşimleri tespit edebilmek için MIT takımı piksel rengindeki aşırı küçük değişimlere odaklandılar. Örneğin, maviye boyanmış bir odadaki beyaz bir cips pakedini düşünün. Bu cips pakedinin ağız kısmı, normalde gözle görülemese de, konuşma sırasında mavi ile beyazın farklı tonlarındaki bir renk aralığında gidip gelecektir. Bu renk değişimleri ve gölgelenmeler de yazılım tarafından tespit edilebilmektedir. 

Her ne kadar görsel mikrofon, en yüksek verimliliğine bir yüksek hızlı kamera ile ulaşsa da, MIT ekibi sıradan (DSLR) video kamera kayıtlarından da belli düzeyde bir başarı elde ettiler. 

Bu icadın bariz bir şekilde güvenikte, polislikte, istihbarat toplamada ve adli bilimlerde kullanımları olacaktır. Her ne kadar bir bardak üzerindeki titreşimleri tespit edebilen lazer mikrofonlar bu amaçlarla oldukça eskiden beri kullanılıyor olsa da, görsel mikrofon lazer mikrofonların aksine olayları anlık olarak analiz etmek zorunda değildir. Kayıtlı videolar üzerinden giderek de verileri işleyebilir. Hatta bu teknolojinin çok daha ilginç bir sonucu olabilir: eğer ki teknikler biraz daha geliştirilip bu mikrofonların kullanımı için hızlı kameralara ihtiyaç ortadan kalkarsa, Charlie Chaplin gibi büyük üstatların sessiz filmlerindeki sesler bile ortaya çıkarılabilir!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Tebrikler! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Extreme Tech | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/09/2020 14:31:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2533

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Yüz
Bilim Felsefesi
Karanlık Enerji
İnsan Türü
Evrimsel Biyoloji
Koku
Sars
Canlılık
Türleşme
Yayılım
Kimya
Eşey
Sosyal Mesafelendirme
Su
Dinozor
Etoloji
Doğa Yasaları
Aminoasit
Işık
Araştırma
Jeoloji
Einstein
Zeka
Seçilim
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta hiçbir şey ısrarla çalışmanın yerini alamaz. Yetenek alamaz; başarısız yeteneklilerden bol bir şey yoktur. Zeka alamaz; 'ödüllendirilmemiş deha' bir deyim olacak kadar yaygındır. Eğitim alamaz; Dünya eğitimli cahillerle doludur. Azim ve kararlılık her şeydir.”
Calvin Coolidge
Geri Bildirim Gönder