Evrim Ağacı

Odadaki Cips Paketini Kullanarak, Ses Geçirmez Camın Arkasından Bile İçeriyi Dinlemek Mümkün!

Odadaki Cips Paketini Kullanarak, Ses Geçirmez Camın Arkasından Bile İçeriyi Dinlemek Mümkün! MG Retailer
Tavsiye Makale

Bu yazı, Extreme Tech isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

MIT'deki (Massachusetts Institute of Technology) mühendisler, evinizdeki yere düşmüş sıradan bir cips paketini gözleyerek, insanların konuşmalarının cips pakedi üzerinde yarattığı titreşimleri algılayan ve bundan konuşulanları çıkarabilen bir video kamera icat etti! Üstelik bu kamera, ses geçirmez camların arkasından bile içeride konuşulanları dinleyebilecek! Örneğin güvenli ve ses geçirmez bir odada özel bir konuşma yapıyorsunuz ve bu sırada masanızın üzerinde bir cips paketi duruyor (ya da herhangi bir diğer cisim). MIT'nin icat ettiği kamera, bu cips pakedini gözleyerek, ağzınızdan konuşma sırasında çıkan ses dalgalarının, paket üzerinde yarattığı minik titreşimleri algılayabilecek ve bunu konuşmanın içeriğini deşifre etmekte kullanabilecek. Elbette bu konu, çok bariz bir şekilde, gizlilik ve adli bilimler alanlarında yankı uyandıracak. MIT, konuyla ilgili detayları izah ettikleri bir videoyu yayınladı:

MIT bu teknolojiye "görsel mikrofon" adını veriyor. Bu mikrofon, ses dalgalarının etkisi altında cisimlerde meydana gelen değişimleri analiz ederek çalışıyor. Her ne kadar bunu gözle görmek pek mümkün olmasa da, ses dalgaları hava içerisinde yüksek ve düşük basınçlı alanlar halinde yayılıyor ve bu dalgalar bir cisme çarptığında, bu basıncın etkisi altında cisimler şekil değiştiriyor ve titreşiyor. Bu, tıpkı sizin kulak zarınızın çalışmasına benziyor: ağızdan çıkan ses dalgaları havada yol alıp kulak zarınızı titreştiriyor ve bu titreşimlerin neden olduğu dalgalar elektriksel atımlarla beyne taşınıyor ve ses algılanabiliyor.

MIT'nin geliştirdiği kamera...
MIT'nin geliştirdiği kamera...

Problem şu: eğer ki bir Metallica konserinde ana hoparlörlerden 1 metre uzakta değilseniz, bu ses dalgaları gerçekten ama gerçekten çok düşük basınca sahiptir. Bunu evinizdeki bir cips pakediyle konuşarak deneyebilirsiniz. Ona ne kadar şiddetle bağırırsanız bağırın, hiçbir kıpırtı gözleyemeyeceksinizdir. İşte bu sorunu aşmak için MIT 2 yöntem kullandı: ilki, yine bir diğer MIT grubunun geliştirdiği, bir video verisi içerisindeki en ufak değişimleri bile katlayarak arttıran ve şiddetlendiren bir yöntem. Bu öyle bir teknik ki, bu tekniğe sahip olan ve vücudunuza bakan bir kamera, derinizdeki renklerin gözle görülemez, ufacık değişimlerine bakarak kalp ritminizi belirleyebilir. Çünkü kalbimiz vücuda kan pompalamak için her var gücüyle kasıldığı sırada, aslında deri rengimiz inanılmaz az derecede değişir. İşte bu kamera, bu değişimi yakalayıp şiddetlendirerek analiz yapabiliyor. İkinci yöntemse şu: bu görsel mikrofonun etkisi yüksek hızlı bir kamerayla desteklenerek kat kat arttırıldı. Eğer yüksek frekanslı titreşimleri yakalamak istiyorsanız, saniyede binlerce kare yakalayabilen bir kameraya ihtiyacınız vardır. Eğer ki 300 Hz'te insan sesini yakalayıp yeniden yaratmak istiyorsanız, muhtemelen 300 fps (saniye başına kare) veya daha hızlı bir kamera istersiniz. Bu konuyla ilgili bir diğer açıklayıcı videoyu da izleyebilirsiniz:

Araştırmacılar, normal şiddetteki seslerden (konuşma ya da müzik gibi) kaynaklanan basınç dalgalarının cisimlerde yaklaşık olarak 1 mikrometrenin 10'da 1'i (metrenin 10 milyonda 1'i) kadar titreşime neden olduğunu tespit ettiler. Bu da, yakın çekim bir fotoğrafta 1 pikselin yaklaşık 5000'de birine denk geliyor. Bu titreşimleri tespit edebilmek için MIT takımı piksel rengindeki aşırı küçük değişimlere odaklandılar. Örneğin, maviye boyanmış bir odadaki beyaz bir cips pakedini düşünün. Bu cips pakedinin ağız kısmı, normalde gözle görülemese de, konuşma sırasında mavi ile beyazın farklı tonlarındaki bir renk aralığında gidip gelecektir. Bu renk değişimleri ve gölgelenmeler de yazılım tarafından tespit edilebilmektedir. 

Her ne kadar görsel mikrofon, en yüksek verimliliğine bir yüksek hızlı kamera ile ulaşsa da, MIT ekibi sıradan (DSLR) video kamera kayıtlarından da belli düzeyde bir başarı elde ettiler. 

Bu icadın bariz bir şekilde güvenikte, polislikte, istihbarat toplamada ve adli bilimlerde kullanımları olacaktır. Her ne kadar bir bardak üzerindeki titreşimleri tespit edebilen lazer mikrofonlar bu amaçlarla oldukça eskiden beri kullanılıyor olsa da, görsel mikrofon lazer mikrofonların aksine olayları anlık olarak analiz etmek zorunda değildir. Kayıtlı videolar üzerinden giderek de verileri işleyebilir. Hatta bu teknolojinin çok daha ilginç bir sonucu olabilir: eğer ki teknikler biraz daha geliştirilip bu mikrofonların kullanımı için hızlı kameralara ihtiyaç ortadan kalkarsa, Charlie Chaplin gibi büyük üstatların sessiz filmlerindeki sesler bile ortaya çıkarılabilir!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 08:44:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2533

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Cinsiyet
Teknoloji
Göz
Önlem
Beyin
Afrika
Coğrafya
Hormon
Nöron
Fizik
Entropi
Küresel Isınma
Sinir Hücresi
Beslenme
Epidemik
Tür
Doğa Yasası
Uçuş
Sürüngen
Kuantum Fiziği
Eşcinsellik
Elektrokimya
Kafatası
Canlı Cansız
Kuyrukluyıldız
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer birinin görmezden gelinmesini istiyorsanız, dev bir bronz heykelini yapıp, şehrin en merkezi yerine koyun.”
Banksy
Geri Bildirim Gönder