Nezle Olduğumuzda Bağışıklığı Güçlendirerek Griple Savaşan İnterferonların, COVID-19 Hastalığına Etkisi Nedir?

Nezle Olduğumuzda Bağışıklığı Güçlendirerek Griple Savaşan İnterferonların, COVID-19 Hastalığına Etkisi Nedir?
Burun akıntısı ve hapşırık, soğuk algınlığı belirtisidir.
Pexels, Andrea Piacquadio
Yazar Yale University Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
3,481 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Grip ve soğuk algınlığının her ikisi de solunum yolu hastalıklarıdır, ancak ikisine farklı virüsler neden olur. Bu iki tür hastalık benzer semptomlara sahip olduğundan, aralarındaki farkı sadece semptomlara göre söylemek zordur. Genel olarak grip, soğuk algınlığından daha kötüdür ve semptomları daha yoğundur. Soğuk algınlığı genellikle zatürre, bakteriyel enfeksiyonlar veya hastaneye yatışı gerektirecek komplikasyonlara yol açmaz.[1] Lakin grip; kalp iltihabı (miyokardit), beyin iltihabı (ensefalit) veya kas iltihaplarına (miyozit, rabdomiyoliz) ve çoklu organ yetmezliğine (ör. solunum ve böbrek yetmezliği) neden olabilir.[3] Soğuk algınlığında ise burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı daha yaygın gözükmektedir.

Soğuk algınlığı genellikle evde dinlenmek, bol sıvı tüketmek ve parasetemol gibi ilaçları almak gibi basit önlemler ile kısa sürede geçer.[2] Soğuk algınlığına neden olan 200'den fazla virüs bilinmektedir. Araştırmacılar, soğuk algınlığına yakalanmada en fazla rol oynayan rhinovirüslerin vücudun antiviral savunmasını hızlandırarak grip virüsünün solunum yollarını enfekte etmesini önleyebileceğini duyulmuştur.

Boğaz ağrısını hafifletmek için ılık içecekler tüketmekte fayda vardır.
Boğaz ağrısını hafifletmek için ılık içecekler tüketmekte fayda vardır.
Pixabay, Silviarita/594

Bulgular, 2009 yılında meydana gelen H1N1 domuz gribi salgınını kapsayan bir gizemi yanıtlamaya yardımcı olmuştur. Domuz gribi vakalarında beklenen olası artış, soğuk algınlığının yaygınlaştığı bir dönem olan sonbaharda Avrupa'da gözlemlenmemiştir.

Reklamı Kapat

İmmünobiyoloji profesörü ve çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Ellen Foxman liderliğindeki araştırmacılar, Yale New Haven Hastanesinde solunum enfeksiyonu semptomları olan 13.000'den fazla hastadan alınan üç yıllık klinik verileri incelemiştir. Araştırmacılar, her iki virüsün de aktif olduğu aylarda bile, kişilerde soğuk algınlığı virüsü mevcutsa, grip virüsünün olmadığını keşfetmiştir. Doktor Foxman şöyle diyor:

Verilere baktığımızda, çok az insanın aynı anda her iki virüse de sahip olduğu ortaya çıktı. Soğuk algınlığına yakalananların antiviral vücut savunmaları, grip virüsü gelmeden önce aktifleşiyor.

Çalışma sonucunda çoğu kişinin aklına muhtemelen şu soru gelmiştir: peki nezle ve grip arasındaki bu ilişki COVID-19 içinde geçerli olur mu? Bilim insanları, soğuk algınlığı virüsünün mevsimsel yayılışının COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 virüsüne maruz kalanların enfeksiyon oranları üzerinde benzer bir etkiye sahip olup olmayacağını bilmediklerini vurgulamaktadır. Lakin bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesi bir fayda sağlayabilir. Konu hakkında muammanın ortadan kalkması için ekip yeni bir çalışma yürüteceklerini bildirmiştir.

Doktor Foxman'ın laboratuvarı, rhinovirüs ve influenza virüsünün nasıl etkileşime girdiğini test etmek için, akciğerin hava yollarını kaplayan ve solunum virüslerinin başlıca hedefi olan epitel hücrelerine yol açan kök hücrelerden insan hava yolu dokuları oluşturmuştur. Dokuların soğuk algınlığına neden olan rhinovirüse maruz kaldıktan sonra, gribe neden olan influenza virüsünün dokuyu enfekte edemediği görülmüştür. Araştırmacılar, rhinovirüsün varlığının, antiviral ajan interferon üretimini tetiklediğini, bu yüzden patojenlerin istilasına erken bağışıklık oluşturulduğunu söylemiştir.

COVID-19 salgını sürecinde maske kullanmak birçok bulaşıcı hastalığa yakalanma riskini azaltmıştır.
COVID-19 salgını sürecinde maske kullanmak birçok bulaşıcı hastalığa yakalanma riskini azaltmıştır.
Pixabay, Tumisu/856

İnterferonlar bağışıklık sistemimizin patojen istilalarına karşı savunmanın ilk hatlarını temsil eden, güçlü antiviral etkilere sahip glikoproteinlerdir. Bu proteinler, hücre yüzeyindeki reseptörlerinin yapısına göre üç gruba ayrılır. Enfekte olan hücrelerimiz akyuvar, t-hücreleri ve makrofajlara uyarı göndermek için interferonları kullanır. Bağışıklık tepkilerini düzenleme yeteneklerinden dolayı, kronik virüs enfeksiyonlarını kontrol etmek için yapay olarak laboratuvar ortamında üretilmektedir. Kanser, Hepatit-B, Hepatit-C ve AIDS gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır.[4] Mevcut etkileri nedeniyle COVID-19 hastalığının tedavisinde kullanılması konusunda araştırmalar yapılmaktadır.[5]

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Bilim Budur! 8
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Medical Xpress | Arşiv Bağlantısı
Sıkça Sorulan Sorular

Yale New Haven Hastanesinde solunum enfeksiyonu semptomları olan 13.000'den fazla hastadan alınan üç yıllık klinik verileri incelemiştir.

Araştırmacılar, soğuk algınlığına neden olan rinovirüsün varlığının, antiviral ajan interferon üretimini tetiklediğini, bu yüzden patojenlerin istilasına erken bağışıklık oluşturulduğunu söylemiştir.

Bilim insanları, soğuk algınlığı virüsünün mevsimsel yayılışının COVID-19'a neden olan Sars-CoV-2 virüsüne maruz kalanlar üzerindeki etkisini bilmediklerini vurgulamaktadır. Konu hakkında birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmayı yapan ekipte inceleme başlatacağını duyulmuştur.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/10/2021 09:09:38 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9297

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Duygu
Fosil
Kanser Tedavisi
Meyve
Hastalıkların Tedavisi
Alan
Felsefe
İntihar
Viral Enfeksiyon
Bilinç
Evrenin Genişlemesi
Uçma
Sayı
Karanlık
Sosyal Medya
Nörobilim
İmmünoloji
Devir
Cinsellik
Hayvanlar
Karadelik
Beslenme Davranışları
Canlılık
Çocuklar İçin Bilim
Obezite
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın