Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bir odada bulunduğunuzu ve içerisindeki nesneleri incelediğinizi düşünün. Bir masa, masanın üzerinde bir su bardağı ve su şişesi, duvarda bir aile fotoğrafı, yerde bir halı, kenarda 3 tekerli bir bisiklet, ötede bir sandalye ve koltuk, ortada bir sehpa, vs.

Bunları iyice inceledikten sonra, birkaç adım geri atarak dışarı çıkıyorsunuz ve kapıyı ardınızdan kapatıyorsunuz. Kapıyı kapattığınız anda, odanın içerisindeki nesnelerle olan görsel veri iletişiminiz tamamen kesiliyor. Yani artık odadaki nesneleri göremiyorsunuz.

Ancak ola ki nesnelerin halen o odada olduğuna dair 100 TL'ye bahse girmeniz istense, muhtemelen paranızı "Evet, nesneler halen odada, onları görmeme gerek yok." diyeceksinizdir ve paranızı bu seçeneğe yatıracaksınızdır. Çünkü içten içe bilirsiniz ki, nesneleri görmeseniz bile, herhangi bir dış müdahale olmadığı müddetçe nesneler varlıklarını sürdüreceklerdir. En azından makul bir süre boyunca...

İşte buna nesne kalıcılığı (veya "nesne sürekliliği" veya "nesne devamlılığı") denir. Nesne kalıcılığı bebeklerde belli bir yaşa kadar (bu yaş hakkında tartışmalar mevcuttur) gelişmez. Dolayısıyla bebekler, görmedikleri bir cismin varlığının sona erdiğini sanırlar!

SMBC Comics

İşte tam olarak bu nedenle "Ce eee!" oyunu (yüzü ellerle kapatıp birden açma şeklinde oynanan oyun) onları güldürür, heyecanlandırır, şaşırtır. Çünkü yüzünüzü görmediklerinde, yüzünüzün yok olduğunu varsayarlar. Daha doğrusu, ellerinizi açtığınız zaman yüzünüz onlar için "yoktan belirivermiş" olur ve tanıdıkları bir yüzü görmek onları mutlu eder.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 6
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 3
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/04/2020 14:26:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4005

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Siz sırrı bilmek değil, kandırılmak istiyorsunuz.”
Christopher Nolan
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder