Evrim Ağacı
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat

Journal of New Music Research dergisinde yayımlanan bir makalede, Profesör Rolf Inge Godøy ve Oslo Üniversitesi'ndeki meslektaşları, müzikal ses ve vücut hareketleri arasındaki ilişkinin teorisini araştırmaktalar.

Bu yazı, Science Daily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Daha önceki çalışmalar, insanların müziği deneyimlerken ses ile vücut hareketi arasındaki ilişkileri algılayabildiklerini göstermişti. Algının Motor Teorisi, bu benzerlik ilişkilerinin insan bilişinin derinlerinden köken aldığını iddia ediyor.

Teoriye göre; bir şeyi algılamak için, işlemeye çalıştığımız duyusal izlenimlerle ilişkili hareketleri aktif olarak simüle etmeliyiz. Bu yüzden, müzik dinlediğimizde, sesi ürettiğine inandığımız vücut hareketlerini zihinsel olarak simüle etme eğilimindeyiz. Dolayısıyla, bir sesi deneyimleme, vücut hareketinin zihinsel bir görüntüsünü gerektirir. Profesör Godøy şöyle diyor:

Hem ses üreten hem de duyulan müziğe eşlik eden müzikal hareketler, zihinlerimizde iz bırakır ve müzikal sesin deneyimlerimizle derinlemesine bağlantılı olan belirgin özelliklerinin bir temsili olarak düşünülebilirler. Buradaki temel düşünce, ses üretiminin görselliği ve diğer sesle ilgili olan hareketlerin müzikal görüntülerde ve dinlemede aktif olarak yeniden yaratıldığıdır. Dolayısıyla motor algı teorisi, müzikle karşılaştığımızda, ses ile beden hareketi arasındaki benzerliklerin temeli olabileceği fikridir.

Müzikal ses ve hareket arasındaki bağlantılar kolayca gözlemlenebilse de, yazarlar daha sistematik bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunu savunuyorlar. Bu maksatla, insanların belirli sesleri tanımlamak için yaptıkları jestleri incelemek üzere tasarlanmış 'ses izleme' deneyini de içeren çok çeşitli araştırma yöntemleri kullandılar.

Katılımcılara değişik perde ve diğer müziksel niteliklerde üç saniyelik sesler çalındı ve hareket yakalama teknolojisi kullanılarak havadaki sesleri izlemeleri istendi. Sonuçlar, katılımcıların jestlerinde, özellikle ellerinin dikey konumlandırılması ve ses perdesi arasında oldukça fazla benzerlik olduğunu gösterdi.

Genel olarak, müziğin ritmi ve dokusu gibi bazı ses özellikleri hareketle güçlü bir şekilde ilişkiliyken, ahenksiz sesler zayıf bir ses-hareket ilişkisine sahip. Sonuç olarak, yazarlar gelecekteki çalışmalarını, her türlü müzikal deneyimde, ses-hareket benzerliği ilişkileri hakkında daha fazla veri sağlayarak, büyük ölçekli istatistiksel ses-hareket özelliklerinin bağıntılarını araştırmaya odaklamak istiyorlar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 5
 • İnanılmaz 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/10/2020 22:16:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7903

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Molekül
Savunma
Doğa Gözlemleri
Mitler Ve Gerçekler
Abd
Epidemik
Hastalık Kataloğu
Coronavirus
Eşcinsellik
Davranış
Balina
Karanlık Enerji
Evrim Ağacı Duyurusu
Uyku
Beslenme Bilimi
İspat
Tekillik
Fare
Sağlık Bakanlığı
Afrika
Genetik
Protein
Evrimsel
Sinaps
Metabolizma
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dinlenmek için çalışıyor, barış içinde yaşamak için savaşıyoruz.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder