Evrim Ağacı

Journal of New Music Research dergisinde yayımlanan bir makalede, Profesör Rolf Inge Godøy ve Oslo Üniversitesi'ndeki meslektaşları, müzikal ses ve vücut hareketleri arasındaki ilişkinin teorisini araştırmaktalar.

Bu yazı, Science Daily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Daha önceki çalışmalar, insanların müziği deneyimlerken ses ile vücut hareketi arasındaki ilişkileri algılayabildiklerini göstermişti. Algının Motor Teorisi, bu benzerlik ilişkilerinin insan bilişinin derinlerinden köken aldığını iddia ediyor.

Teoriye göre; bir şeyi algılamak için, işlemeye çalıştığımız duyusal izlenimlerle ilişkili hareketleri aktif olarak simüle etmeliyiz. Bu yüzden, müzik dinlediğimizde, sesi ürettiğine inandığımız vücut hareketlerini zihinsel olarak simüle etme eğilimindeyiz. Dolayısıyla, bir sesi deneyimleme, vücut hareketinin zihinsel bir görüntüsünü gerektirir. Profesör Godøy şöyle diyor:

Hem ses üreten hem de duyulan müziğe eşlik eden müzikal hareketler, zihinlerimizde iz bırakır ve müzikal sesin deneyimlerimizle derinlemesine bağlantılı olan belirgin özelliklerinin bir temsili olarak düşünülebilirler. Buradaki temel düşünce, ses üretiminin görselliği ve diğer sesle ilgili olan hareketlerin müzikal görüntülerde ve dinlemede aktif olarak yeniden yaratıldığıdır. Dolayısıyla motor algı teorisi, müzikle karşılaştığımızda, ses ile beden hareketi arasındaki benzerliklerin temeli olabileceği fikridir.

Müzikal ses ve hareket arasındaki bağlantılar kolayca gözlemlenebilse de, yazarlar daha sistematik bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunu savunuyorlar. Bu maksatla, insanların belirli sesleri tanımlamak için yaptıkları jestleri incelemek üzere tasarlanmış 'ses izleme' deneyini de içeren çok çeşitli araştırma yöntemleri kullandılar.

Katılımcılara değişik perde ve diğer müziksel niteliklerde üç saniyelik sesler çalındı ve hareket yakalama teknolojisi kullanılarak havadaki sesleri izlemeleri istendi. Sonuçlar, katılımcıların jestlerinde, özellikle ellerinin dikey konumlandırılması ve ses perdesi arasında oldukça fazla benzerlik olduğunu gösterdi.

Genel olarak, müziğin ritmi ve dokusu gibi bazı ses özellikleri hareketle güçlü bir şekilde ilişkiliyken, ahenksiz sesler zayıf bir ses-hareket ilişkisine sahip. Sonuç olarak, yazarlar gelecekteki çalışmalarını, her türlü müzikal deneyimde, ses-hareket benzerliği ilişkileri hakkında daha fazla veri sağlayarak, büyük ölçekli istatistiksel ses-hareket özelliklerinin bağıntılarını araştırmaya odaklamak istiyorlar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/05/2020 22:51:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7903

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Makroevrim
Maske Takmak
Yeme
Böcekler
Yeni Koronavirüs
Sinirbilim
Sahtebilim
Cinsel Seçilim
Kuşlar
Hematoloji
Meteor
Kedigiller
Göğüs Hastalığı
Mitler
İnsan Sağlığı
Cinsel Yönelim
Goril
Primatlar
Sinir Hücresi
Ekoloji
Veri
Obstetrik
Galaksi
Hekim
Viroloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimle sihir yapabilirsiniz; ancak sihirle bilim yapamazsanız.”
Erica Dunning
Geri Bildirim Gönder