Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Neandertaller, Kartal Pençelerini Takı Olarak Kullandılar

Neandertaller, Kartal Pençelerini Takı Olarak Kullandılar
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Nature News isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

130 bin yıllık pençeler, takı olarak kullanımın izlerini taşıyor.

Neandertaller, mamut, bizon ve diğer bir çok güçlü hayvanı besin elde etmek için avladılar, fakat belki de en azılı düşmanları, takı yapmak için tuzağa düşürdükleri büyük kartallardı. Beyaz tüylü kartallara ait pençeler, Hırvatistan’da Neandertallere ait buluntular veren bir kazı alanında ele geçirildi. Üzerlerinde, bireysel süslenme aracı olarak kullanılmış olduklarına dair kesik izlerine rastlandı.

PLoS ONE isimli akademik dergide yayınlanan, pençelerin tasvir edildiği araştırmayı yapan grubun üyesi Kansas Üniversitesinden paleoantropolog David Frayer, “Onlar çok güçlü kuşlardı. Onlardan bir tanesini bile yakalayabilmek için, büyük miktarda cesarete ve 'salaklığa' sahip olmak gerekir.” diyor. İki kanadının uzunluğu 2 metreyi bulan bu kartallar, Avrupa’nın en büyük yırtıcı kuşlarıdır.

130 bin yıllık kartal pençeleri aslında bir asırdan daha uzun bir süre önce Kuzey Hırvatistan’da, Krapina kasabasının yakınlarındaki bir taş ocağında bulundu. Dragutin Garjonovic-Kramberger adında bir jeolog, 1899-1905 yılları arasında, hayvan kalıntıları, taş aletler ve Neanderthal diş ve kemiklerinden oluşan buluntuları gün yüzüne çıkardı. Daha sonra meslektaşlarına tanımlamaları için gönderdi ve büyük olasılıkla pençeleri tekrar hiç göremedi. Frayer, “Kesik izleri o kadar belirgin ki, Gorjanovic gibi biri bunları görebilirdi.” demektedir.

Frayer, pençeleri 2014 yılında, Hırvat Doğa Tarihi Müzesi’ndeki görevlinin, Krapina buluntularını tekrar kontrol etmesi sonrasında gördü. “Onları ilk gördüğümde, neredeyse titriyordum, o an onların ne kadar önemli olduğunu anlamıştım.” demektedir.

Keskin Tat

Frayer, daha önce de takı olarak kullanılmış olduklarına dair izler bulunan yırtıcı kuş pençeleri ve tüyleri Neandertal kazı alanlarında bulunmuştu, fakat en az üç farklı kuşa ait sekiz pençeden oluşan Krapina koleksiyonu, en büyük ve en eski kayıt durumunda. Bazı kesik izleri –büyük ihtimalle pençenin, kuşun ayağından ayrılması sırasında oluşan-, düzleştirilmiş ve hatta bazı pençeler parlatılmıştır.

Frayer, bunu Neandertallerin pençeleri kolye benzeri bir takı yapmak için kullandıklarının kesin kanıtları olarak görmekte. Bazı arkeologlar, mağara sanatı, takı yapımı ve benzeri pratik kullanımı olmayan sanat eserlerini sadece Homo sapiens’in yapabilecek zihinsel kapasiteye sahip olduğunu iddia etmektedir.

Cebelitarık Müzesi’nde zoolog olan Clive Finlayson ve takımı daha önce kartal ve akbabaya ait pençeleri, Cebelitarık’taki Neanderthallere ev sahipliği yapmış mağaralarda bulmuşlardı. Finlayson, “Uzun süre benzer bir moda anlayışına sahip olduklarından şüphe ettim, bizim türümüze ait bu bölgede benzer izlere rastlanmamasına rağmen.” diyor. Geçen yıl, Finlayson ve ekibi, Neanderthaller tarafından yapılmış olması muhtemel mağara oymaları bulduklarını açıkladılar. Finlayson’a göre bu tip buluntular, Neanderthallerin bize ne kadar yakın olduklarını ve gelişmiş sembolik kapasitelerini açıkça göstermekte.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Nature News | Arşiv Bağlantısı
 • Ewen Callaway. Neanderthals Wore Eagle Talons As Jewellery. (11 Mart 2015). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2018. Alındığı Yer: Nature News | Arşiv Bağlantısı
 • Davorka Radovčić, et al. (2015). Evidence For Neandertal Jewelry: Modified White-Tailed Eagle Claws At Krapina. PLoS ONE. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/10/2020 12:14:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7136

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Güneş
2019-Ncov
Göğüs
Seçilim
Alkol
Hayvan Davranışları
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Genom
Ağız
Virüsler
Protein
Adaptasyon
Diş Hekimliği
Bebek
Uyku
Sağlık Bilimleri
Canlı Cansız
Tüyler
Duygu
Ana Bulaşma Mekanizması
Saç
Kütleçekimi
Kuyrukluyıldız
Dünya
Doğru
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ahlak, şahsen sevmediğimiz kişilere karşı takındığımız tutum ile ölçülür.”
Oscar Wilde
Geri Bildirim Gönder