Bu Reklamı Kapat

Nanoteknoloji, Mesane Kanseriyle Savaşta Etkili Bir Silah Olabilir!

Nanoteknoloji, Mesane Kanseriyle Savaşta Etkili Bir Silah Olabilir!
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
406 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Nano ölçekli cihazlar, insan hücrelerinden yüz ila on bin kat daha küçüktür. Enzimler ve reseptörler gibi büyük biyolojik moleküllere ("biyomoleküller") boyut olarak benzerler. Örnek olarak, kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşıyan molekül olan hemoglobin, yaklaşık 5 nanometre çapındadır. 50 nanometreden küçük nano ölçekli cihazlar çoğu hücreye kolayca girebilirken, 20 nanometreden küçük olanlar vücutta dolaşırken kan damarlarından dışarı çıkabilir. Küçük boyutları nedeniyle, nano ölçekli cihazlar, hem yüzeydeki hem de hücre içindeki biyomoleküllerle kolayca etkileşime girebilir. Vücudun pek çok bölgesine erişim sağlayarak, hastalıkları tespit etme ve şimdiye kadar hayal edilmemiş şekillerde tedavi sunma potansiyeline sahipler.

Yaşam için gerekli olanlar ve kansere yol açanlar da dahil olmak üzere biyolojik süreçler, nano ölçekte gerçekleşir. Bu nedenle, aslında, çok sayıda biyolojik nano makineden oluşuyoruz. Nanoteknoloji, araştırmacılara makromolekülleri gerçek zamanlı olarak ve kanser ilerlemesinin en erken aşamalarında inceleme ve manipüle etme fırsatı sunar.

Nanoteknoloji, kanserle ilgili moleküllerin hızlı ve hassas bir şekilde saptanmasını sağlayarak bilim insanlarının moleküler değişiklikleri yalnızca küçük bir hücre yüzdesinde meydana geldiklerinde bile tespit etmelerini sağlar. Nanoteknoloji, ayrıca tamamen yeni ve oldukça etkili terapötik ajanlar üretme potansiyeline sahiptir.[1]

Bu Reklamı Kapat

Mesane Kanserinin Tanı ve Tedavisinde Nanoteknolojik Yaklaşımlar

Mesane kanseri, mesane astarında tümör olarak bilinen anormal doku büyümesinin geliştiği rahatsızlıktır. Bazı durumlarda tümör, mesane kasına yayılır. Mesane kanserinin en sık görülen semptomu, genellikle ağrısız olan idrardan kan gelmesidir. Tütün dumanı mesane kanserinin yaygın bir nedenidir ve 3 mesane kanseri vakasından 1'inden fazlasının sigaradan kaynaklandığı tahmin edilmektedir.[2] Son 30 yılda mesane kanseri için genel prognoz değişmediğinden, yeni teşhis ve tedavi yöntemleri geliştirmek için bir tıbbi ihtiyaç vardır.

Nanoteknoloji, kanser teşhisi, tespiti ve tedavisinde de kullanılmak üzere geliştirilmiş ve birkaç nanopartikül in vitro kanserde, in vivo görüntüleme geliştirme ve ilaç yükleme tekniklerinde kullanılabilir. Nanopartiküller (NP), tümör tedavilerinde; ilaç verme etkinliğini artırmak ve terapötik performansı sağlamak için uygun araçlar olarak kullanılmıştır. Paklitaksel gibi kanser hücresi büyümesini önleyerek mesane kanseri tedavisinde kullanılan önemli terapötik ajanların dezavantajı sulu bir çözeltide çözünmemeleridir. Bu zorluğu aşmak için anti-kanser ilaçları, suda çözünürlüğü artırabilen NP'lere yüklenebilir.

Günümüzde sistoskopi, biyopsi, üriner sitoloji ve görüntüleme prosedürleri gibi farklı yaklaşımlar mesane kanserini tespit etmek için kullanılmaktadır. Geleneksel yöntemlerin hassas ve doğru bilgi sağlamak için sınırlı duyarlılığı ve kapasitesi vardır, durumla ilgili spesifik bilgilere ve büyük ölçüde lenf düğümlerinin boyutundaki değişime dayalıdırlar.

Bu Reklamı Kapat

Nanometrik ölçeğe sahip nanopartiküller (NP), taramalı sonda mikroskobunu geliştirmek ve keşfetmek için ilk kez kullanılan yeni malzemelerdir ve çeşitli teşhis uygulamalarında kullanılmaktadır. Rezeksiyon süreci boyunca sistoskopilerin görünmeyen lezyonları tanımlamadaki başarısızlığı, yetersiz rezeksiyon ile sonuçlanır. Davis ve arkadaşları, endoskop yaklaşımının ve yüzeyi geliştirilmiş Raman NP'lerinin mesane dokusunun kanserli veya normal olduğunu tespit etme yeteneğinin değerlendirmiştir. İnvaziv ve ilerlemiş mesane kanserinde ise, supraparamanyetik demir oksit nanopartiküller ile manyetik rezonans görüntüleme, lenf düğümlerine küçük metastazların saptanmasında duyarlılığı ve özgüllüğü artırabilir.[3]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sonuç

Son zamanlarda, nanoteknoloji farklı karsinomların tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Metal nanopartiküller ve polimerik partiküller gibi çoğu nanopartikül kanserin erken teşhisinde ve kemoterapötik ilaçların yüklenmesi için potansiyel bir nanotaşıyıcı olarak kullanılabilir. Yıllardır, kanserle savaşmak için yeni teknolojilerle geleneksel yaklaşımları birleştiren birçok girişimde bulunulsa da nanoteknoloji hem tedavi hem de tanıda kapsamlı uygulamalar göstermiştir.[4]

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ Benefits of Nanotechnology for Cancer. Benefits Of Nanotechnology For Cancer. (08 Ağustos 2017). Alındığı Tarih: 12 Eylül 2021. Alındığı Yer: National Cancer Institue | Arşiv Bağlantısı
 • ^ NHS/Bladder Cancer. Bladder Cancer. (12 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 12 Eylül 2021. Alındığı Yer: NHS | Arşiv Bağlantısı
 • ^ B. Tomlison, et al. (2015). Nanotechnology In Bladder Cancer: Current State Of Development And Clinical Practice. Nanomedicine, sf: 1189-1201. doi: 10.2217%2Fnnm.14.212. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Barani, et al. (2021). Nanotechnology In Bladder Cancer: Diagnosis And Treatment. Cancers, sf: 2214. doi: 10.3390/cancers13092214. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/01/2022 14:21:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10976

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Biyoloji
Mikroevrim
Kara Delik
Balina
Genetik Değişim
Renk
Sars Mers
Element
Nükleik Asit
Hızlı
Fare
Dünya
Etik
Cinsel Yönelim
Rna
Foton
Gıda
Dağılım
Köpekler
Akciğer
Sinek
Antikor
Aşılar
Şiddet
Bilim İnsanları
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et