Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Müzik Dinlerken Ağlamak Neden Bu Kadar Rahatlatıcı? Neden Hüzünlü Müzikler Dinliyoruz?

Müzik Dinlerken Ağlamak Neden Bu Kadar Rahatlatıcı? Neden Hüzünlü Müzikler Dinliyoruz? Pexels
3 dakika
1,203
 • Psikoloji
Tüm Reklamları Kapat

Müzik, her birimizin yaşamında az ya da çok yer kaplar; çoğu zaman dinlediğimiz müzikler bizde bazı anıları canlandırır, tüylerimizin diken diken olmasına sebep olur ve bazense belirli duygusal tepkiler yaratır. Örneğin, bazı şarkılar bizi mutlu ve umut dolu hissettirirken bazı şarkıların bizde bir çeşit hüzün yarattığını tecrübe etmişizdir. Müziğe yönelik verdiğimiz duygusal tepkiler; beyin sapı reflekslerinden epizodik (anısal) belleğe, müzikal beklentiden duygusal bulaşmaya pek çok farklı mekanizmadan etkilenmektedir.[1]

Dışarıdan bakıldığında, bir insanın müzik dinleyince ağlayıp sonrasında garip bir şekilde rahatlama hissi yaşaması ilginç görünebilir. Ancak müzik psikolojisi, bu konuya pek çok farklı açıdan gayet tatmin edici cevaplar bulabileceğimizi gösteriyor. Bu cevaplardan ilki prolaktin hormonunu temel alıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Prolaktin, vücutta süt üretimini sağlamakla görevli bir hormondur. Hem kadınlarda hem de erkeklerde salgılandığı bilinen prolaktin hormonunun salgılanmasının tek amacı süt üretimi değildir. Örneğin, cinsel birleşme sonrasında veya ağlama sonrasında da prolaktin hormonu salgılanır. Yoğun bir fiziksel veya duygusal süreçten sonra rahatlama hissini sağlamakta prolaktin hormonunun göz ardı edilemeyecek bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla, müzik dinleyip ağladığımızda prolaktin hormonu devreye girerek ağlama sonrasında rahatlama hissi yaratabilir.[2]

Müzik dinlerken ağlama ve rahatlama hissi ilişkisine dair bir diğer açıklama ise temsili duygu (İng: "vicarious emotion") kavramına dayandırılabilir.[3] Temsili duygu kavramına göre, günlük hayatta hissettiğimiz üzüntü müzik dinlerken hissettiğimiz üzüntüden farklıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Günlük hayatta bir şeye üzüldüğümüzde ortada bizi üzen bir kişi, nesne veya bir düşünce vardır. Bir arkadaşımızla tartışırız, uzun süredir hayalini kurduğumuz bir tatil planımız iptal olur veya kendimizi değersiz hissederiz ve tüm bunlar bizde üzüntü yaratır. Dolayısıyla, görülebileceği üzere günlük hayatımızdaki üzüntü duygusunun kaynakları çoğunlukla bellidir. Fakat müzik dinlerken bizi üzen şey müziğin kendisidir. Müziğin kendisi, günlük hayattaki üzüntü kaynaklarımızda (belirli bir kişi veya nesne gibi) olduğu gibi zihnimizde bir tehlike veya tehdit algısı oluşturmaz. Sonuç olarak müziği dinleyip ağlasak bile bunun günlük hayatımızda bir karşılığı olmayacağı ve üzüntüyü dolaylı yoldan tecrübe edeceğimiz için üzüntüyü bir temsili duygu olarak yaşarız. Dolayısıyla müzik dinleriz, ağlarız ama bunu "gerçek kaynaklı" bir üzüntü gibi yaşamayız. Temsili duygu kavramı müzik dinlerken ağlamak ve rahatlamak arasındaki ilişkiye direkt bir açıklama sunmasa da konuya farklı bir pencereden bakmamızı sağlayabilir.

Son olarak, müzik dinlerken ağlama ve beraberinde gelen rahatlama hissini açıklayabilecek belki de en direkt kavramlardan birisi müzikal beklenti kavramıdır.[1], [4] Müzikal beklenti kavramı, müziğin kendisi ile bizim o müzikten beklentilerimiz arasındaki ilişkiyi açıklar. Çoğu zaman bir müziği dinlerken o müzikten ne beklediğimiz bellidir ve bu beklentiler aslında belirli öğrenilmiş kalıplar veya davranışlar sonucu oluşur. Müziğe verdiğimiz duygusal tepkiler de müziğe dair öğrenilmiş kalıplar veya davranışların bir sonucudur. Dolayısıyla, öğrenilmiş kalıplar/davranışlar sonucu müzikten ne beklediğimizi biliyorsak ve bu beklentimiz karşılanıyorsa bu müziği dinlediğimizde tatmin/rahatlama duygusu hissetmemiz olasıdır. Çünkü sonuçta beklentimiz karşılanmıştır. Aynı şekilde, dinlediğimizde ağlamayı beklediğimiz bir parçayı dinlemeye başlar ve ağlarsak müzikal beklenti kavramına göre bu durum bizde bir çeşit tatmin ve rahatlama hissine sebep olacaktır. Çünkü dinlemek istediğimiz müzik ve bize hissettirecekleri konusunda beklentilerimiz karşılanmış, "görev başarıyla tamamlanmış" olacaktır.

Sonuç olarak prolaktin, temsili duygu ve müzikal beklenti açıklamaları müzik dinlerken ağlama ve beraberinde gelen rahatlama hissine farklı bakış açıları getirmektedir. Her biri ayrı ayrı ele alındığında, müzikle birlikte ağlamanın ve sonrasında gelen rahatlama hissinin, hem fiziksel (hormonal) hem de davranışsal boyutları gözlemlenebilir.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
19
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • İnanılmaz 3
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/06/2023 16:35:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14529

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sivrisinek
Entropi
Nöron Hücresi
Uzun
İnternet
Basınç
Film
Bilgisayar
Enzim
Haber
Kitap
Etoloji
Elektromanyetizma
Nörobiyoloji
Tedavi
Sahte
Yılan
İntihar
Cinsiyet Araştırmaları
Değişim
Bitkiler
Tümör
Kas
Kedi
Çiftleşme
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Kar, et al. Müzik Dinlerken Ağlamak Neden Bu Kadar Rahatlatıcı? Neden Hüzünlü Müzikler Dinliyoruz?. (24 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14529
Kar, B., Alparslan, E. (2023, May 24). Müzik Dinlerken Ağlamak Neden Bu Kadar Rahatlatıcı? Neden Hüzünlü Müzikler Dinliyoruz?. Evrim Ağacı. Retrieved June 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14529
B. Kar, et al. “Müzik Dinlerken Ağlamak Neden Bu Kadar Rahatlatıcı? Neden Hüzünlü Müzikler Dinliyoruz?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 24 May. 2023, https://evrimagaci.org/s/14529.
Kar, Bahar. Alparslan, Eda. “Müzik Dinlerken Ağlamak Neden Bu Kadar Rahatlatıcı? Neden Hüzünlü Müzikler Dinliyoruz?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, May 24, 2023. https://evrimagaci.org/s/14529.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close