Modern Yaşamda Ölüm Kaynakları: Çağımızda Neden ve Nasıl Ölüyoruz?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Eskiden dertler çoktu: avcılar, beslenme, hastalıklar, grup içi çatışmalar, iklim, hava durumu, doğa olayları ve daha nicesi...

Değiştik, geliştik, evrimleştik... Ancak dertlerimiz pek de azalmadı. Sadece biçim değiştirdiler. Bugün hava durumu dolayısıyla çok az insan hayatını kaybediyor. Ya da avcılarından kaçamadığı için ölen bir insanı duymamız pek mümkün değil. Fakat modern çağdaki ölüm kaynakları çok daha farklı, çok daha "orijinal"... Uyuşturucular, modern araçlar (tren, araba, uçak, vs.), boğulma, merdivenden ve binalardan düşme, elektrik akımına kapılma ve daha nicesi... Tabii ki sıradan bir hayvan türü olarak, diğer hayvanların mücadele etmek zorunda oldukları şeylerin bir kısmıyla halen mücadele ediyoruz: çeşitli hastalıklar, çeşitli zehirli hayvanlar ve bitkiler, vb. bunun örnekleri... Yine de modern çağda yaşayan insanları öldürebilecek bazı şeyler, doğadaki herhangi bir canlının hayal edemeyeceği kadar çeşitli.

Üstelik dişiler ile erkekler arasında aynı kaynakların öldürücü etkisi de farklı olabiliyor. Etologlar (hayvan davranış bilimcileri) ve psikologlar bunu çoğu zaman erkeklerin daha fazla risk alan, daha korkusuz, daha cesur yapılı olmaları (veya en azından kültürün onları bu yöne itmeleri) olmasıyla açıklıyor. Birçok kültürdeki "erkek" algısına bakıldığında, bunun anlaşılır olduğunu görmek mümkün. Hastalık gibi elde olmayan sebepler haricindeki ölümlerin çoğu ya adrenalin tutkusu, ya kendini ispatlama merakından kaynaklanıyor. Örneğin PADI istatistiklerine göre Dünya'da dalış sporuyla uğraşan insanların %70 civarı erkektir. 1990 yılından bugüne köpekbalığı saldırılarına uğrayanların %90'ı erkektir. Elbette tüm köpekbalığı saldırıları dalgıçlara yönelik olmamıştır; ancak aradaki ilişkiyi görmek çok da zor değildir.

Bu infografikte, modern çağda yaşayan insanları yıllık olarak öldüren çeşitli kaynakları göreceğiz. Ayrıca görselde erkek ve dişi ölümleri de gösterildiği için, cinsiyetlerin hayatta kalma oranlarına dair de fikir elde edebileceğiz.

Umarız faydalı olur.

Görsel Çeviri ve Düzenleme: Mehmet Onurcan Kaya

Kaynak: visual.ly

Yapay Zekaya Sahip Silahlar (YZSS) İnsanlığın Sonunu Getirebilir Mi?

Parmaksız Dinozor: Mononykus

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim