Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Mersingiller (Myrtaceae)

Mersingiller (Myrtaceae)
Mersingiller (Myrtaceae) familyasına bağlı Fırça çalısı (Melaleuca citrina) bitkisi.
Ali Emir ORHAN
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Mersingiller
 • Bilimsel Adı Myrtaceae
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Mersingiller
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Myrtle family
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Mersingiller (Myrtaceae) familyası, çok yıllık (yaşam süresi en az üç yıl) olan bitkiler grubunda yer alır. Genellikle ağaç şeklinde bulunmak ile birlikte bodur ve yarı çalımsı şekilde gözlemlenebilir. Bitkiler yıl boyunca yaprakları olan ve her zaman yeşil bulunmakta olup genellikle kışın yaprak dökmez. Familya bitkileri uçucu yağ bakımından zengindir.

Mersingiller (Myrtaceae) familyasına bağlı Fırça çalısı (Melaleuca citrina), Bursa.
Mersingiller (Myrtaceae) familyasına bağlı Fırça çalısı (Melaleuca citrina), Bursa.
Ali Emir Orhan

Çiçekler hermafrodit veya erkek sterildir (fonksiyonel olarak dişi). Bitkilerin yaprakları çoğu zaman düz, sert ve sık şekilde bulunmaktadır. Yapraklar şeritler şeklinde olup mızrak biçimli, ucu sivri, ortada belirgin bir çizgiye sahip, kenarları tam ve koyu yeşil renkli bir şekilde doğada bulunmaktadır. Çiçekler, dört-beş parçalı kaliks (bir çiçekte taç dışında bulunan yeşil renkteki örtü yaprakları) ve korolla (çiçek örtüsünün değişik renklerde olabilen ikinci halkası) ile ikiden fazla simetri ekseni bulunan ve birbirine benzeyen bölümlere ayrılabilen örtülü yapraklar şeklindedir. Çiçekler salkımlar şeklinde birbirine zıt uzanımlar geliştirebilir, güzel kokulu çiçeklere ve bazen yaprakları bastırıldığından aromatik kokular veren uçucu yağlara sahiptir. Meyveleri üzümsü ve fındıksı şekilde olup sert çekirdekli bulunabilir. Familyanın büyük kısmı sıcaklığa ve soğuğa dayanıklıdır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Mersingiller (Myrtaceae) familyası yaklaşık 5950 türü temsil eden yaklaşık 150 cins olarak ayrılmıştır. Türlerin büyük bir kısmı endemik olup kozmopolit bir yayılış göstermiştir. Myrtoideae ve Psiloxyloideae olarak adlandırılan iki alt aileye sahiptir. Bilim insanları, Mersingiller (Myrtacea) familyasının altmış milyon yıl önce Paleosen döneminde ortaya çıktığını varsaymaktadırlar. Okaliptüs (Eucalyptus), mersin (Myrtus), guava (Psidium), fırça çalısıgiller (Callistemon) gibi cinsler; karanfil (Syzygium aromaticum), yenibahar (Pimenta racemosa), kaymak ağacı (Acca sellowiana) gibi türler ailede en yaygın bilinen üyelerdendir. Avustralya ve çevresinde 75 cins (okaliptüs en ünlüsüdür) ve çoğu endemik olan 1500'den fazla tür ile yoğunlaştığı yerdir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Ailenin üyeleri ılık tropik bölgelerde ve ılıman Avustralya'da dağılım göstermektedir. Güney ve Orta Amerika, Meksika'nın ovaları, Karayip adaları ve Florida'nın güneyi, Yeni Zelanda, Endonezya, Malezya, Papua Yeni Gine, Hindistan, Tasmanya, Filipinler gibi ülke ve bölgelerde daha fazla gözükmektedir. Avrupa ve Asya gibi coğrafyalarda da bulunmaktadır. Amerika'ya özgü 18 tür, Türkiye'ye özgü 1 tür bulunmaktadır. Avustralya ve çevresinde 75 cins (okaliptüs en ünlüsüdür) ve çoğu endemik olan 1500'den fazla tür ile yoğunlaştığı yerdir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN Kırmızı Liste tarafından Yetersiz Veri (üzerinde yeterli bilgi bulunmayan), yani Data Deficient (DD) olarak sınıflandırılan 88 tür bulunmaktadır. Asgari Endişe (nesli tehlikede olmayan), yani Least Concern (LC) olarak sınıflandırılan 865 tür bulunmaktadır. Neredeyse tehdit altında olan (Şu anda tehlikede olmayan fakat yakın gelecekte olma potansiyeline sahip), yani Near threatened (NT) olarak sınıflandırılan 169 tür bulunur. Hassas (vahşi yaşamda soyu tükenme tehlikesi büyük olan), yani Vulnerable (VU) olarak sınıflandırılan 310 tür bulunmaktadır. Tehlikede olan (vahşi yaşamda soyu tükenme tehlikesi çok büyük olan), yani Endangered (EN) olarak sınıflandırılan 206 tür bulunmaktadır. Kritik Endişe (soyu tükenme tehlikesi had safhada olan), yani Critically Endangered (CR) olarak sınıflandırılan 113 tür bulunmaktadır. Nesli Tükenmiş (Kuşkuya yer bırakmayacak delillerle soyu tükenmiş olduğu ispatlanan türler), yani Extinct (EX) olarak sınıflandırılan 5 tür bulunmaktadır. Bitkilerin büyük çoğunluğu endemik ve tropikal-egzotik olarak bulunmaktadır.

Davranış ve Etoloji

Mersingiller (Myrtaceae) familyasına mensup bitkiler genellikle tohum, çelikleme, daldırma gibi yöntemler ile çoğalır. Tohumla üretimde meydana gelen bitkilerde yabancı döllenme yüzünden bitkiler özelliklerini yitirebilmektedir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Mersingiller (Myrtaceae) familyası yüksek baharat kalitesine sahip bazı türleri (bkz. karanfil, yenibahar) yüzünden yemek pişirmede, süslemede veya dekorlarda kullanılmaktadır. Özellikle okaliptüs kereste ve orman sanayisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Uçucu yağları sebebi ile parfüm, boya sanayisinde (renk verici, kıvamlaştırıcı) ve gıda katkısı olarak kullanılmaktadır.

Etimoloji

Mersingiller (Myrtaceae) Latince kökenli Myrtus kelimesi ve aceae (çoğul) ekinden oluşur. Myrtus Yunanca mersin anlamına gelir. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü özellikle kıyı kesimlerde görülmesi, Latince isminin anlamı ve Türkiye'ye özel olan bir tür olması sebebi ile ülkemizde Mersingiller adı ile anılır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • M. G. Simpson. Diversity And Classification Of Flowering Plants: Eudicots. (06 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 06 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Science Direct | Arşiv Bağlantısı
 • Wikimedia. Myrtaceae. (23 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 06 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Wikimedia | Arşiv Bağlantısı
 • IUCN Red List. The İucn Red List Of Threatened Species. (06 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 06 Ağustos 2020. Alındığı Yer: İucnredlist | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/11/2020 11:45:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9108

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Kozmoloji
Cinsel Yönelim
Maymun
Nörobiyoloji
Şempanzeler
Hafıza
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Charles Darwin
Primatlar
Robot
Teyit
Anatomi
Yıldız
Stres
Epistemik
Bilimkurgu
Analiz
Acı
Genel Halk
Avrupa
Nobel Ödülü
Astronot
Kimyasal Evrim
Çağ
Hormon
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrime inanmak diye bir şey yoktur; evrim bir gerçektir. Bir inanç meselesi değildir. Güneşi balçıkla sıvayamazsınız. Evrim vardır ve kim ne derse desin bu gerçek ortadadır.”
Aziz Sancar
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol