Matematik Kaygısı Nedir? Çocuklarımızın Matematik Kaygısını Nasıl En Aza İndirebiliriz?

Matematik Kaygısı Nedir? Çocuklarımızın Matematik Kaygısını Nasıl En Aza İndirebiliriz? School Specialty
Yazar University of South Australia Aylin Göçmen Editör Aylin Göçmen
2 dakika
1,651 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 3 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Matematik kaygısı, öğrencilerin matematiksel görevlere katılırken yaşayabilecekleri korku, endişe ve gerginlik duygusudur. Güney Avusturalya Üniversitesi'nin, Avusturalya Eğitim Araştırmaları Konseyi ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği bir çalışma, kaygının matematik öğrenme üzerindeki etkisini ve öğrencinin özgüveni ile matematik öğrenebilmesi arasındaki bağı araştırdı.

OECD'nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı PISA'nın 2012 sınavına katılan 15 yaşındaki 4295 Avusturalyalı öğrenci üzerinde yapılan çalışmanın odak noktası matematik öğrenmeyi etkileyen psikolojik faktörlerdi. Buna göre; öğrencilerin matematik öğrenme motivasyonu (matematiğin gelecek için önemli ve yararlı olduğu inancı), matematik benlik kavramı (matematik yapabilme becerisine olan inanç), matematik kaygısı (matematik yaparken kendini iyi hissetme), azim (zor problemler üzerinde çalışmaya devam etme istekleri), matematik öz-yeterliği (matematik problemlerini başarılı bir şekilde çözebileceklerine olan inançları) ve matematik okuryazarlığı (matematiği gerçek dünyaya uygulama yeteneği) becerileri değerlendirildi.[2]

Matematik Karşısında Kaygılı, Gergin ve Çaresiz!

Araştırmada, görüşülen Avusturalyalı ortaöğretim öğrencilerinin üçte biri matematik ile uğraşırken kaygılı, gergin veya çaresiz hissettiklerini ifade ediyordu. Araştırmanın yöneticisi F. Gabriel, matematik kaygısının, özellikle lise ve yükseköğretim seviyelerinde öğrencilerin gelecek tercihlerini etkileyen en büyük engellerden biri olduğunu belirtiyor. Gabriel, şöyle anlatıyor:

Birçoğumuz geçmişte bir tür matematik kaygısı hissettik; panik veya endişe hissi, başarısızlık duygusu ve hatta daha hızlı bir kalp atış hızı. Ancak bunlar genel olarak stresle ilişkilendirildi.

Matematik kaygısı, tıpkı diğer durumlarda yaşanan stres gibi duygusal bir tepkidir. Öğrenciler matematik kaygısı yaşadıklarında, matematik sorularında acele etme, odaklanamama veya kolayca pes etme eğiliminde olurlar. Tahmin edileceği gibi, bu tepkiler birleşerek düşük matematik başarısına ve matematik dersinden kaçışa sebep olur.

Reklamı Kapat

Araştırma, bu döngüyü kırmak için, özellikle yeni bir matematik kavramına başlamadan önce öğrencilerin matematik güvenini oluşturmak gerektiği sonucuna ulaşıyor. Böylelikle öğrencilerin öğrendiklerini anlama, konuyu takip etme ve kendi öğrenmesini kontrol etme becerisi oluşabiliyor.

Eski Başarıyı Hatırlat!

Bunu sağlamak için ise öğrenciye daha önce çözdüğü zor bir matematik sorusunun ya da bir matematik başarısının hatırlatılması; sahip olduğu yeteneklere güvenmesinin sağlanması gerekiyor. Gabriel, şöyle diyor:

Araştırmamız bu psikolojik değişkenlerin birbirleri üzerinde domino etkisi olduğunu gösteriyor. Uyguladığımız yapısal eşitlik modellemesi verileri düşük motivasyon ve benlik kavramının matematik kaygısına yol açacağını ve bunun da öğrencinin azim, öz yeterlilik ve nihayetinde matematik başarısını etkilediğini gösteriyor.

Burada uygulanan modele biraz açıklık getirmemiz gerekiyor: Yapısal eşitlik modellemesi, doğrudan ve dolaylı olarak gözlemlenen (gizli) değişkenler arasındaki karmaşık ilişkileri modellemek için kullanılan çok değişkenli bir istatistiksel çerçevedir.

Sonuç olarak, bir öğrencinin geçmiş başarılarının hatırlatılması matematik öğrenmeye karşı hissedebileceği olumsuz ve duygusal inançları kırabilir ve öğrencinin matematiğe karşı özgüvenini yükselterek başarısını arttırabilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 3
 • Umut Verici! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Üzücü! 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/04/2021 09:52:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9795

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Hidrojen
Çiftleşme
Beyin
Avcı
Basınç
Afrika
Karadelik
Enerji
Demir
Dünya
Araştırma
Primat
Virüs
Bilimkurgu
Müzik
Kara Delik
Uzay Görevleri
Hücre
Obstetrik
Yüz
Savunma
Göğüs Hastalığı
Evrimsel Süreç
Doktor
Neandertaller
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku