Kusursuz Açılış: Bilardoda Olabilecek En Başarılı Açılış Simülasyonla Belirlendi
Kusursuz Açılış: Bilardoda Olabilecek En Başarılı Açılış Simülasyonla Belirlendi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Aşağıdaki simülasyonda, bilardo sporu dahilinde yapılabilecek kusursuz açılış vuruşunun analizini görüyorsunuz. Bu vuruş, eğer ki beyaz topun %100 ortasına vurulabilecek olursa ve masanın %100 pürüzsüz olduğu düşünülürse elde edebileceğiniz vuruştur. Bu analiz, matematikçiler arasında son derece kapsamlı tartışmaların sürdürüldüğü Mathoverflow sitesinden Jim Belk tarafından yapıldı.

image

Bu analizde yapılan varsayımlar ise şöyle:

  • 1. Tüm toplar kusursuz seviyede elastiktir.
  • 2. Tüm toplar kusursuz seviyede somut ve serttir.
  • 3. Her topun kütlesi eşit ve 1 birimdir ve yarıçapı da 1 birimdir (birimler fark etmiyor).
  • 4. Beyaz topun ilk hızı 10 birimdir.
  • 5. Birbirinden 2 birim mesafeden daha uzak olan toplar arasındaki kuvvet sıfırdır. Eğer 2 birimden azsa, 1011x(2-d)3/2 ile hesaplanır. "d", mesafeyi göstermektedir. Dolayısıyla eğer toplar birbirine tam olarak bastırılırsa, kuvvet çok fazla artmaktadır.

Bu açılış sırasındaki tüm çarpışmalar 2x10-7 birim zamanda gerçekleşmektedir. En yüksek momentum, üçgenin kenarları boyunca gözlenmektedir. Çarpışmanın tüm basamaklarının analizi aşağıda gösterilmektedir:

image

Kaynak: Mathoverflow

Gerçekten Bizi Öldüren Hastalıklara Mı Bağışta Bulunuyoruz?

Embriyonik Nöronların Nakli Beyin Hastalıklarının Tedavisine Işık Tutuyor!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder