Kuru Meyve ve Yaş Meyve

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Besin değeri açısından kuru meyvenin yaş meyveden ne farkı vardır? Ne kadar yemeliyiz? Cornell Üniversitesi'nde bir beslenme uzmanı olan Christina Stark soruya şöyle cevap veriyor:

"Kuru meyve yemenin artılar da, eksileri de bulunuyor. Temel farklılık (ve sorun), meyvelerden suyu çıkarmanın hem besin değerlerini arttırıyor, hem de kalorileri yoğunlaştırıyor olmasıdır."

Eğer uzun yürüyüş yapıyorsanız ve saklaması ile taşıması kolay olan daha fazla kalori istiyorsanız, bu faydalı olabilir. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız faydalı olmayacaktır. Ayrıca, meyveleri kurutmada kullanılan ısı, C vitamini gibi ısıya duyarlı bazı besinlerin miktarını azaltır.

Ne kadar yememiz gerektiğine gelince, genel tavsiye, günde iki kâse meyvedir, daha çok çeşitlilik daha iyidir. Yarım kâse kuru meyve, bir kâse kuru meyveye eşittir.

Su, kalori ve vitamin ile minerallerin yüzdeleri, meyvenin çeşidine göre değişir.

Örneğin bir kase kuru kayısı, yüzde 86 su ile 74 kalori içerir ve bir kase kuru kayısı yüzde 76 su ile 212 kalori içerir. Taze kayısılarda 3.1 gram lif varken, kuru kayısıda 6.5 gram lif vardır; tazede 0.6 miligram demir varken kuruda 2.35 miligram demir; tazede 15.5 miligram C vitamini varken kuruda 0.8 gram miligram demir; ve tazede 149 retinol etkinlik varken kuruda 160 retinol etkinlik vardır.

Bir kâse taze çekirdeksiz Thompson üzümü yüzde 80 sudan oluşur ve 104 kaloriye sahiptir, bir kase kuru üzüm ise yüzde 15 su ile 434 kalori içerir. Taze üzümlerde 1.4 gram lif, kuru üzümlerde 5.4 gram lif vardır, tazede 0.54 miligram, kuruda 2.73 miligram demir; tazede 288 miligram, kuruda 1.086 miligram potasyum; tazede 16.3 miligram, kuruda 3.3 miligram C vitamini bulunur. 

 

Kaynak: NYTimes

Kütleçekimsel Dalgalar ve LIGO

İnsan Yellenmesi ve Geğirmesi Küresel Isınmaya Katkı Sağlıyor Mu?

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim