Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrimsel biyoloji ve evrimsel ekolojide kimi zaman türler arasındaki ilişkilerin nasıl değişimlere neden olabildiğini anlamak zordur; çünkü birçok insan "Ufacık bir değişim nasıl devasa farklılıklara neden olabilir ki?" diye düşünür. 1995 yılında Yellowstone Ulusal Parkı'na salınan yalnızca 14 adet kurdun parkın tüm doğasını değiştirmesi, hatta sadece canlıları değil, fiziksel coğrafyasını bile değiştirmesi, sanıyoruz bu konuda verilebilecek en müthiş örnek olacaktır. Videoyu sonuna kadar ve dikkatle izlemenizi tavsiye ederiz.

Videonun orijinali: https://youtu.be/ysa5OBhXz-Q


Kaynaklar ve İleri İzleme: 


1. Sustainable Human: http://sustainablehuman.tv/remix/how-wolves-change-rivers


2. George Monbiot: For More Wonder, Rewild the World (https://www.youtube.com/watch?v=8rZzHkpyPkc)


3. Müzik: http://freemusicarchive.org/music/Chris_Zabriskie/Reappear/01_-_Unfoldment_Revealment_Evolution_Exposition_Integration_Arson


4. Videoda kullanılan kesitler:


"Greater Yellowstone Coalition - Wolves" (http://bit.ly/1lK4LaT)

"Wolf Mountain" (http://bit.ly/1hgi6JE)

"Primodial - Yellowstone" (https://vimeo.com/77097538)

"Timelapse: Yellowstone National Park" (http://bit.ly/1kF5axc)

"Yellowstone" (http://bit.ly/1bPI6DM)

"Howling Wolves - Heulende Wölfe" (http://bit.ly/1c2Oidv)

"Fooled by Nature: Beaver Dams" (http://bit.ly/NGgQSU)

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/07/2019 18:26:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7650

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder