Kulaklıklarınızın Sürekli Düğümlenmesinin Arkasındaki Bilimsel Neden...
Kulaklıklarınızın Sürekli Düğümlenmesinin Arkasındaki Bilimsel Neden...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kulaklıklarınızı çantanızdan her çıkarışınızda, onları düğümlenmiş halde bulmanın ne kadar sinir bozucu olduğunu söylememize gerek yoktur. Bu herkesin bildiği bir şey... Fakat muhtemelen farkında olmadığınız şey, bilim insanlarının bu konu üzerinde çalışmış olduğu ve düğümlenmeye yol açan etkenleri tanımladığı gerçeği... Anlaşılan o ki her şey, kablonun uzunluğunda ve onun maruz kaldığı "çalkalanma" miktarında yatıyor. 

Bilim insanları, bu iki etken birbiriyle çatıştığı zaman, kulaklıkların düğümlenişi olasılığı ortaya çıkıyor. Bunu bir "düğüm noktası" olarak görebilirsiniz. Business Insider için yazan Jim Edwards şöyle açıklıyor:

"2007 yılında Kaliforniya Üniversitesi San Diego Fizik Bölümünden Dorian M. Raymer ve Douglas E. Smith tarafından yayınlanan ve "Çalkalanan bir ipin kendiliğinden düğümlenişi" başlığına sahip olan bir rapor bu olguyu kanıtladı: uzunluğu 46 santimetreden daha kısa olan bir kablonun, dönen bir kutu içerisine bir süreliğine kapatıldığında, neredeyse hiçbir zaman kendi kendine düğümlenmeyeceği ortaya çıktı. Fakat 46 santimetre ile 150 santimetre arasında, bir düğümlenmenin oluşma olasılığı çarpıcı şekilde artıyor. Bundan daha uzun bir kabloda ise düğümlenmenin oluşma olasılığı yüzde 50 düzlüğüne çıkıyor. Ortaya çıktığına göre bir düğümün oluşma olasılığı daha fazla artmıyor, çünkü kablo, kendisini kutunun şekli içine hapsediyor ve böylece ilave düğümlerin oluşması önleniyor. Raymer ve Smith bunu kanıtlamak için 3.415 tane deneme gerçekleştirdiler."

Bu durumda şöyle bir grafik çizilebilir:

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/21968889_asfe12342fvsapng.png" />

Sol tarafta düğümlenme ihtimali, alt tarafta ise kablo uzunluğu görülüyor. Çizgi, basit bir sigmamsı N fonksiyonuna uyacak şekilde biraz köşeli.

Fakat maalesef bu uzunluk yüzünden çoğu kulaklık düğümlenmeye yatkın bir noktada bulunuyor. Bu demek oluyor ki kulaklıklarınızı ne zaman çantanıza koysanız, onların düğümlenme ihtimalleri yüzde 50 oluyor. Hatta kulaklığın sahip olduğu Y şeklini dikkate aldığınızda bu ihtimal muhtemelen daha fazla oluyor, fakat araştırma bu etkeni hesaba katmamış.

Buna rağmen hepsinin belki de en ilginç kısmı, çalışmanın, fiziğin bir sonucu olarak kulaklıkların kendiliğinden düğümlenmelerini göstermek için şematik bir çizim de koymuş olması, yani kulaklıkları ne kadar düzenli yerleştirdiğinizin bir önemi bulunmuyor.

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/22042780_f6mediumjpgjpg.jpg" />

Bu bilgi, bu sorunu daha az sinir bozucu yapmayabilir, fakat bir dahaki sefer düğümlenmiş bir kulaklık yüzünden canınız sıkılırsa, durun ve bilimi düşünün.

 

Düzenleyen: Osman Öztürk

Not: Bu yazı ScienceAlert adresinden çevrilmiştir.

Kıvırcık At!

Genomik Dilin Karmaşık Gramer Yapısı

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim