Bu Reklamı Kapat

Küçük sinekkapan (Ficedula parva)

Küçük sinekkapan (Ficedula parva)
Sakarya Nehri'nin Kenarında Arazi Sırasında Çekilmiştir
Furkan EREN
Bu Reklamı Kapat
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
2 dakika
105 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Küçük sinekkapan
 • Bilimsel Adı Ficedula parva
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Küçük sinekkapan
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Red-breasted Flycatcher
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Sakarya nehrinde arazi sırasında gözlemledik. Bu alanda yaprak döken ağaçlar oldukça fazla olduğundan bol miktarda ötücü tür vardı. Ağaçta fark ettik, küçük bir tür olması ve göz çevresinde bulunan halkası dikkat çekmişti. Daha sonra benekli sinekkapanı da fotoğraflayarak günü iki sinekkapan türünü aynı anda gözlemleyerek kapatmıştık.

Tanım ve Genel Bilgiler

Küçük sinekkapan 11,5 cm'lik bir boya ve 8,5-11,5 gram ağırlığa sahiptir. Erişkin erkek bireylerinin gerdanında kızıl tonda renklenme bulunur. Elbette kızılgerdan (Erithacus rubecula) kadar belirgin ve geniş turuncu tonlarında değildir. Arazi esnasında göz ile bakarken kızılgerdan ile karıştırılabilirler fakat kızılgerdan daha büyük bir boyuta sahiptir. Boyut, ilk bakışta erişkin erkek bir küçük sinekkapan ile kızılgerdan arasında görebileceğiniz en belirgin farklardan biridir. Göğüs bölgesindeki renklenme genç bireylerde görülmez. Gözleri oldukça iridir ve göz çevresini saran beyaz bir halka mevcuttur. Dişi ve erkek bireylerin gaga ve ayaklarında gri renk hakimdir. Erkek bireyler kuşların genelinde olduğu gibi dişilere oranla daha varyasyon sahibidir. Bu da cinsel seçilimin en belirgin göstergelerinden biridir.

Küçük sinekkapan (Ficedula parva), Sakarya.
Küçük sinekkapan (Ficedula parva), Sakarya.
Furkan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Sinekkapangiller (Muscicapidae) ailesine ait bir kuş türüdür. Bu aile Türkiye'de 5 farklı tür ile temsil edilmektedir. 5 farklı türün içerisinde Ficedula ve Muscicapa cinsleri bulunmaktadır.

 • Kara sinekkapan (Ficedula hypoleuca)
 • Halkalı sinekkapan (Ficedula albicollis)
 • Alaca sinekkapan (Ficedula semitorquata)
 • Benekli sinekkapan (Muscicapa striata)
 • Küçük sinekkapan (Ficedula parva)

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Ağaçlık alanlarda, park ve bahçelerde, tatlı su kenarlarındaki yaprak döken ağaçların bulunduğu alanlarda üremektedirler. Göçleri esnasında açık arazilerde ve tarlalarda görülebilirler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN verilerine göre Asgari Endişe (LC) listesinde yer almaktadır. Türün varlığını devam ettirmesi açısından herhangi bir tehlike görülmemektedir.

Küçük sinekkapan (Ficedula parva), Sakarya.
Küçük sinekkapan (Ficedula parva), Sakarya.
Furkan Eren

Davranış ve Etoloji

Oldukça ürkek canlılardır. Gözlem sırasında yaklaşılması halinde rahatsız olacak ve ortamdan uzaklaşacaklardır. Avlarını uçarken yakalama da tüm sinekkapan türleri gibi oldukça başarılıdırlar. Adeta yarasa gibi uçarken uçan böcekler ile beslenirler.

Bu Reklamı Kapat

Diyet ve Metabolizma

Beslenmede omurgasızları, uçan sinek ve arı gibi canlıları, kın kanatlılar başta olmak üzere böcek türlerini tercih ederler.

Etimoloji

Bilimsel adı Ficedula parva olan kuş Türkçe ''Küçük sinekkapan'' adı ile anılır. İngilizce olarak ise göğsünde bulunan renklenmeden dolayı ''Red-breasted Flycatcher'' yani ''Kırmızı göğüslü sinekkapan'' adı verilmiştir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • TRAKUS. Küçük Sinekkapan » Red-Breasted Flycatcher » Ficedula Parva. (10 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 10 Mayıs 2020. Alındığı Yer: TRAKUS | Arşiv Bağlantısı
 • TRAKUS. Kızılgerdan » European Robin » Erithacus Rubecula. (10 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 10 Mayıs 2020. Alındığı Yer: TRAKUS | Arşiv Bağlantısı
 • HBW. Red-Breasted Flycatcher (Ficedula Parva). (10 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 10 Mayıs 2020. Alındığı Yer: HBW | Arşiv Bağlantısı
 • e-bird. Red-Breasted Flycatcher. (10 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 10 Mayıs 2020. Alındığı Yer: e-bird | Arşiv Bağlantısı
 • IUCNRedList. Red-Breasted Flycatcher. (10 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 10 Mayıs 2020. Alındığı Yer: IUCNRedList | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/01/2022 02:26:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8667

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Entropi
Mikoloji
Bilim İnsanı
İklim Değişikliği
Homeostasis
Anatomi
Aile
Abd
Uzaylı
Etoloji
Ornitoloji
Yeşil
Yılan
Neandertal
İnsanın Evrimi
Yemek
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Makine
Kalori
Eczacılık
Tespit
Meteor
Toplumsal Cinsiyet
Okyanus
Bakteriler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et