Krem benekli kaplan güvesi (Epicallia villica)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için evrimagaci@gmail.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


İki farklı zaman diliminde fotoğrafladığımız bu iki canlı, aslında tek bir türe ait. Bu fotoğraflar, eskiden Arctia villica olarak bilinen Epicallia villica türü bir krem benekli kaplan güvesinin yaşam döngüsüne ait. Türkçe literatürde aynı zamanda krem benekli ayı güvesi olarak da geçer. Kendisi oldukça zengin bir taksonomik aile olan Erebidae üyesidir. Birçok güve gibi geceleri (nocturnal) Ay ışığını takip ederek uçmayı tercih ederler. Fakat dişiler gündüz de uçarlar. Bu gözlemlediğimiz muhtemelen bir dişiydi.

Güvenin beyaz "leke" benzeri ön kanat desenleri oldukça tanı koydurucudur. Arka kanatlar ise sarı/turuncu renklerindedir ve üzerinde siyah noktalar mevcuttur. Karın (abdomen) ise kırmızı/turuncu tonlarındadır. Tehdit edildiğinde kanatlarını çırparak, karındaki ve arka kanatlardaki parlak renk tonlarını gösterir. Uyarıcı renklenme olarak bilinen bu adaptasyona aposematizm denir. Yani avcılara "Ben zehirliyim, yaklaşmayın." mesajı verir.

Yaklaşık 65 mm'ye ulaşabilen tırtıl hali siyah tonlarında koyu renklere ve diken benzeri kıllara sahiptir. Kendisi karahindiba, labada, sinir otu gibi çeşitli bitkilerle aylar boyunca beslenir ve depo eder. Ardından pupa haline gelir ve tüm bu enerjiyi kullanarak, yaklaşık 20 gün içerisinde metamorfoz (başkalaşım) geçirir. Kelebeklerde ve güvelerde görülen metamorfoz tipi, holometaboldur. Tam başkalaşım anlamına gelen bu tipte, histolojik (dokusal) yeniden oluşum karakterizedir. Yani larvaya ait dokular tamamen yıkılır ve erişkin böcek oluşur. Larva (tırtıl) ile erişkin canlı arasında morfolojik (dış görünüş) benzerlik neredeyse yoktur. Fakat kızböcekleri ve yusufçuklarda görülen hemimetabol (yarı başkalaşım) tipinde, larva ile erişkin canlı birbirine benzer. Yani kabaca larva, erişkin böceğin eşey organlarından ve kanatlarından yoksun hali görünümündedir. Ayrıca holometabol başkalaşım tipinde gerçek bir pupa evresi vardır.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Steve Ogden. Cream-spot Tiger Moth & Caterpillar. (2018, Haziran 01). Alındığı Tarih: 01 Haziran 2018. Alındığı Yer: Wildlife Insight
  • Wikipedia. Cream-spot tiger moth. (2018, Haziran 01). Alındığı Tarih: 01 Haziran 2018. Alındığı Yer: Wikipedia
  • Allan Larson & Larry S Roberts, et al. (2018). Zooloji: Entegre Prensipler (16. Baskı). ISBN: 9786053555919. Yayın Evi: Palme.

Üniversite Öğrencilerinin Yüksek Lisans (Master) ve Doktora ile İlgili Bilmesi Gerekenler

Van Allen Kuşağı ve Uzay Görevleri

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim