Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Köpekleri Vegan Beslemek ile Sahiplerin Köpeklerini Sağlıklı Görmesi Arasında Yeterli İlişki Bulunamadı!

Köpekleri Vegan Beslemek ile Sahiplerin Köpeklerini Sağlıklı Görmesi Arasında Yeterli İlişki Bulunamadı! SciTechDaily
2 dakika
125
Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları, bir zamanlar beslenme açısından sağlıklı bir vegan diyetin "köpekler için en sağlıklı ve en az tehlikeli diyet seçimi" olduğu iddiasını desteklemek için kullanılan verileri yeniden gözden geçirdi. Bu yeni analizden elde edilen bulguların önceki iddiaları desteklediği pek söylenemez. Çalışmaya göre, köpek sahiplerinin köpek sağlığı algıları ile vegan beslenme arasındaki ilişki oldukça zayıftı.[1]

Nisan 2022'de Plos One dergisinde yayınlanan bir önceki araştırmada; köpek sahiplerinin kendileri, köpekleri ve onları besledikleri mama türü hakkında bilgi toplamak için çevrimiçi bir anket kullanılmış; sahiplere köpeklerinin veteriner ziyaret sayısı, ilaç kullanımı gibi sağlık bilgileri ile ilgili ayrıntı bilgiler sorularak köpeklerinin sağlığı hakkında genel görüşleri bildirmeleri istenmişti. Çalışmanın sonuçları, çiğ et ya da vegan diyetle beslenen köpeklerin geleneksel diyetle beslenenlere kıyasla daha iyi durumda olduğunu gösteriyordu.[2]

Ancak, Liverpool Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir analiz daha fazla bilgi sunuyor. Küçük Hayvanlar Tıbbı Profesörü Alex German şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

2022'de bu makaleyi ilk okuduğumda, çalışmanın yalnızca sahiplerle yapılan bir anketin verilerine dayandığı ve gözlemsel olduğu açıktı, bu da diyet türü ile köpek sağlığı arasındaki ilişkilerin yalnızca olası bir korelasyona işaret ettiği ancak nedenselliği göstermediği anlamına geliyordu. Diğer bir deyişle buradan besleyici açıdan dengeli vegan diyetlerin köpekler için en sağlıklı ve en az tehlikeli seçenek olduğu sonucuna varmak doğru değildi. Ayrıca, kullanılan istatistiksel analizlerde köpeklerin yaşı ve ırkı ile sahiplerin yaş, cinsiyet, eğitim ve diyet gibi değişkenleri arasındaki olası karışıkların incelenmemişti.

Liverpool Üniversitesi araştırmacıları, köpek sağlığına ilişkin görüşlerini araştırmak için farklı modelleme teknikleri kullandı ve orijinal çalışmadaki veri setinde daha ileri istatistiksel analizler gerçekleştirdi.

Sahip ve köpek diyetlerinin yanı sıra diğer sahip ve köpek değişkenlerinin etkilerini test ederken bazı modellere veteriner bakımı değişkenleri de dahil edildi. En güçlü ilişki, sahiplerin köpek sağlığına ilişkin görüşleri arasında görülmüşken sahip yaşı, sahip eğitimi ve cins büyüklüğü gibi diğer değişkenler de oldukça önemli olarak bulundu. Veteriner bakımı değişkenleri dahil edildiğinde model uyumunda iyileşme görüldü. Ancak veteriner bakımı değişkenleri olsun ya da olmasın en uygun modellerin tümünde sahiplerin sağlık görüşleri ile vegan köpek mamasıyla beslenme arasındaki ilişki minimum düzeydeydi. Nörofarmakoloji Profesörü Richard Barrett-Jolley bu bulgularla ilgili olarak şunları söylüyor:

Sahiplerinin evcil hayvanlarının sağlığını ne kadar ciddiye aldıklarını biliyoruz. Bu verileri tekrar gözden geçirerek ve daha fazla sorgulayarak daha iyi bilgiler elde edebildik.

Araştırmacılar, köpekler için en iyi diyet türünün hangisi olduğu konusunda kesin bir sonuca varamadıklarını, orijinal veri seti ve çalışma tasarımının doğası gereği bunun mümkün olmadığının altını çiziyor.

Ancak, köpeklere uygulanan diyet dışındaki değişkenlerin, sahiplerinin köpeklerinin sağlığına ilişkin görüşleriyle daha güçlü bir şekilde ilişkili olduğu sonucuna varabiliriz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ R. Barrett-Jolley, et al. (2024). Variables Associated With Owner Perceptions Of The Health Of Their Dog: Further Analysis Of Data From A Large International Survey. PLOS ONE, sf: e0280173. doi: 10.1371/journal.pone.0280173. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ A. Knight, et al. (2022). Vegan Versus Meat-Based Dog Food: Guardian-Reported Indicators Of Health. PLOS ONE, sf: e0265662. doi: 10.1371/journal.pone.0265662. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/06/2024 15:13:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17663

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Carl Sagan
Ana Bulaşma Mekanizması
Küresel
Yapay Zeka
Fotosentez
Aminoasit
Geometri
Sağlık
Ses Kaydı
İlişki
Avcı
Einstein
İhtiyoloji
Gelişim
İnsan Türü
Mikroevrim
Ağaç
Doğal
Evrim Tarihi
Dil
Video
Kimyasal
Yıldızlar
Doğru
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Köpekleri Vegan Beslemek ile Sahiplerin Köpeklerini Sağlıklı Görmesi Arasında Yeterli İlişki Bulunamadı!. (21 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17663
Derin, U. (2024, May 21). Köpekleri Vegan Beslemek ile Sahiplerin Köpeklerini Sağlıklı Görmesi Arasında Yeterli İlişki Bulunamadı!. Evrim Ağacı. Retrieved June 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17663
U. Derin. “Köpekleri Vegan Beslemek ile Sahiplerin Köpeklerini Sağlıklı Görmesi Arasında Yeterli İlişki Bulunamadı!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 21 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17663.
Derin, Ufuk. “Köpekleri Vegan Beslemek ile Sahiplerin Köpeklerini Sağlıklı Görmesi Arasında Yeterli İlişki Bulunamadı!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 21, 2024. https://evrimagaci.org/s/17663.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close