Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Köpekbalıklarını Daha Etkili Bir Şekilde Korumak İçin İlk Kez Koruma Odaklı Bir Habitat Haritası Üretildi!

Köpekbalıklarını Daha Etkili Bir Şekilde Korumak İçin İlk Kez Koruma Odaklı Bir Habitat Haritası Üretildi!
3 dakika
602
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 11 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bugüne kadar köpek balığı, vatoz ve sıçansı türleri, deniz koruma alanlarının planlamasında yeteri kadar dikkate alınmamıştı. Ancak IUCN SSC Köpek Balığı Uzman Grubu, IUCN Okyanus Takımı ve IUCN Deniz Memelileri Koruma Alanı Görev Gücünden araştırmacıların Frontiers in Marine Science dergisinde yayımladıkları makale, yeni bir yapı geliştirdi.[1] Bu yapıyla köpek balıklarının, koruma alanlarının tasarımlarında göze alınma durumunun temelden değişmesi planlanıyor. Böylece, yok olma tehlikesiyle yüz yüzeyken son derece ihtiyaç duydukları koruma sağlanabilir. IUCN Okyanus Takımı Danışmanı Ciaran Hyde şöyle açıklıyor:

Birçok köpek balığı, vatoz ve sıçansı türü hakkında öğrenmemiz gereken daha çok şey var. Maalesef birçok çalışma, çoğu koruma alanlarının bu türleri yeterli bir şekilde koruyamadığını belirtiyor. Önemli Köpek Balığı ve Vatoz Alanları (ISRAs), bu türlerin biyolojik ve ekolojik ihtiyaçları hesaba katılarak özellikle tasarlanmış ölçütler ile onlar için alan belirlememizde yardımcı olacak.
Köpekbalıklarının korunmasını gerektiren alanların haritası
Köpekbalıklarının korunmasını gerektiren alanların haritası

yırtıcılar olarak köpek balıkları, ekosistemin dengede kalması için hayati derecede önemli işlevler sağlıyor. Köpek balıkları, balık topluluklarını şekillendiriyor ve türlerin çeşitliliğini koruyor. Ayrıca deniz eriştesi yataklarını koruyarak okyanuslarımızın daha fazla karbon tutmasına yardımcı oluyorlar. IUCN Okyanus Takımı Programı yöneticisi Lynn Sorrentino şuna dikkat çekiyor:

Tüm Reklamları Kapat

Köpek balıklarını, vatozları ve sıçansıları kaybetmek sadece tüm okyanus ekosisteminin sağlığını değil, aynı zamanda birçok ülkenin gıda güvenliğini de etkileyecek.

İnsan Tehditlerine Karşı Savunmasız!

Tüm bunların yanı sıra, uç yırtıcı oluşları onları insan kökenli tehditlere karşı daha savunmasız kılıyor. Özellikle sahil kıyılarında yaşayıp temel protein kaynağı olarak balıklara bağlı olan geniş toplulukların yaşadığı tropik ve kıyısal bölgelerdeki balıkçılık faaliyetleri, bu türlerin birçoğunu etkiliyor. IUCN SSC Köpek Balığı Uzman Grubu başkanı Dr. Rima Jabado şöyle açıklıyor:

Köpek balıkları uzun ömürlü türlerdir. Çoğunun cinsel olgunluğa ulaşması çok uzun zaman alıyor ve çok az yavru doğuruyorlar. Bu, onları balıkçılık baskısına karşı özellikle savunmasız yapıyor. Yüksek nesil tükenme riskiyle türlerin tahmini %37'lik bir kısmıyla bu balıklar, biyolojik çeşitlilik kriziyle karşı karşıyalar. ISRA projesinden gelecek sonuçlar, bizi izleyeceğimiz plan hakkında bilgilendirecek. Ayrıca köpek balıkları, vatozlar ve sıçansıların hayatta kalması için önemli olan bölgelerin de alan planlamasına katılmasını sağlayacak.

Uzmanlar, Koruma Ajansları ve Hükümetler Tarafından Geliştirildi!

ISRA Ölçütü üzerine çalışma, Denizlerimizi Kurtarın Vakfı tarafından desteklendi. Çalışma köpek balığı uzmanları, koruma ajansları ve hükümetleri içeren bir işbirlikçi süreç ile yürütüldü.

Çalışma içerisinde dört ölçüt ve yedi alt ölçüt bulunuyor. Bunlar, köpek balıklarının kompleks biyolojik ve ekolojik ihtiyaçlarını göz önüne alıyor. Bu esnada; tehlikede veya sınırlı çeşitlikteki türler için önemli bölgeleri, yaşam öyküsü karakteristiklerini ve hayati fonksiyonlarını (üreme, beslenme, dinlenme, hareket etme) destekleyen belirli habitatları, ayırt edici özellikleri ve alan içerisindeki türlerin çeşitliliğini de yabana atmıyor. UCN Deniz Memelileri Koruma Alanı Görev Gücü başkan yardımcısı ve IUCN SSC Memeli Deniz Hayvanları Uzman grubu başkanı Dr. Giuseppe Notarbartolo di Sciara şöyle söylüyor:

ISRA'ların bilimin karar mercilerine, yöneticilere ve deniz kullanıcılarına sunabileceği en iyi ve en güncel yer tabanlı bilgileri içermesini sağlamak için gerekli tüm çabalar sarf ediliyor. ISRA programı, gittikçe tüm okyanus (ve ilgili iç suları) yüzeyini kaplarken dünya çapında köpekbalığı uzmanları topluluğundan fazlaca bir katılım bekleniyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
35
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 15
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/10/2023 06:43:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12523

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sıcak
Hastalık Yayılımı
Bilişsel
Uydu
Mers
Köpekler
Önyargı
Coğrafya
Müzik
Kadın Sağlığı
Çiçek
Semptom
Radyo
Taklit
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Enfeksiyon
Teyit
Kişilik
Bilim Tarihi
Albert Einstein
Aşı
Gen
Biyoçeşitlilik
Optik
Evrim Ağacı Duyurusu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Köpekbalıklarını Daha Etkili Bir Şekilde Korumak İçin İlk Kez Koruma Odaklı Bir Habitat Haritası Üretildi!. (17 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 5 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12523
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, October 17). Köpekbalıklarını Daha Etkili Bir Şekilde Korumak İçin İlk Kez Koruma Odaklı Bir Habitat Haritası Üretildi!. Evrim Ağacı. Retrieved October 05, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12523
S. Küçükkıvanç, et al. “Köpekbalıklarını Daha Etkili Bir Şekilde Korumak İçin İlk Kez Koruma Odaklı Bir Habitat Haritası Üretildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 17 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/12523.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Köpekbalıklarını Daha Etkili Bir Şekilde Korumak İçin İlk Kez Koruma Odaklı Bir Habitat Haritası Üretildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 17, 2022. https://evrimagaci.org/s/12523.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close