Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kısa Yorumların Yanlış Bilgileri Düzeltmede Daha Etkili Olduğu Ortaya Çıktı!

Kısa Yorumların Yanlış Bilgileri Düzeltmede Daha Etkili Olduğu Ortaya Çıktı! SciTechDaily
2 dakika
461
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

İnternet ve sosyal medya platformları yapısı gereği bilgi kirliliğine ve yanlış bilgilere çok açıktır. İnternette birçok yanlış bilgi bulabildiğiniz gibi yanlış bilgiyi düzelten, yardımsever birçok kullanıcı da bulabilirsiniz. Hatta onlardan biri siz de olabilirsiniz. Gerçekten de araştırmalar, çevrimiçi ortamda başkalarından gelen düzeltmeleri okuyan kişilerin yanlış bilgiye daha az kandığını göstermektedir.

Yanlış bilgileri düzeltme hobisine sahip kullanıcılar, genellikle uzun gerekçelerle yanlış olan içeriği açıklamayı tercih edebilir. Communications Psychology dergisinde yayınlanan bir araştırma, sıradan sosyal medya kullanıcılarının kısa ve basit yorumlarının diğer kişilerin sahte haberleri fark etmesine yardımcı olabileceğini ortaya koydu.[1]

Araştırma; Birleşik Krallık, Almanya ve İtalya'da 6.600'den fazla kişiyle gerçekleştirdi. Katılımcılara sağlık, iklim değişikliği ve teknoloji gibi çeşitli konulardaki yanlış ve doğru haber paylaşımlarını değerlendirme görevi verildi Çalışmada X, Instagram ve Facebook içerikleri kullanıldı.

Tüm Reklamları Kapat

Uzmanlar, düzeltici yorumların biçiminin çok önemli olmadığını tespit etti. Yani kısaca, bir içeriğin neden yanlış olduğunu başkalarına açıklamak için uzun ve ayrıntılı yorumlar yazmanıza gerek yoktur.

Araştırmacılar, doğruluk kontrolü platformlarına bağlantılar içeren düzeltici yorumlar gibi daha sofistike düzeltici ipuçlarının, bir gönderiyi yanlış olarak işaretleyen birkaç kelime gibi zayıf düzeltici ipuçlarından daha etkili olduğuna dair kanıt bulamadılar. Profesör Stoeckel şunları söylüyor:

Sosyal düzeltmeler, yanlış haber paylaşımlarının algılanan doğruluğunu ve bu paylaşımlara olan katılımı azalttı. İnsanların bir gönderiyi yanlış olarak işaretlemek istediklerinde çevrimiçi olarak uzun düzeltici yorumlar yazmalarına gerek olmadığını gördük. Bununla birlikte, insanlar bir gönderiyi yanlış olarak işaretlemeden önce bir gerçeklik kontrolü platformuna danışarak düzeltmelerinin doğruluğundan emin olabilirler.

Çalışma, yanlış düzeltmelerin sosyal medya kullanıcılarını da etkilediğini ortaya koyuyor. Kullanıcıların doğru haberleri yanlış haber olarak görüp yanlış düzetmeler yapması, başkalarının doğru olan haberleri daha az doğru olarak görmesine neden olabilir. Stoeckel şöyle anlatıyor:

Etkili düzeltmeler yapmanın oldukça basit olması "iki ucu keskin kılıç" olabilir. Sosyal medya ortamlarında doğru haberleri yanlış olarak işaretleyen kullanıcılar da bulunmaktadır. Sosyal düzeltmeler yanlış haberler için etkili olabilirken, doğru haberlere olan inancı da zayıflatabilir. Kullanıcıların yanlış düzeltmelerden kolayca etkilenebildiğine dair bulgular, dijital medya okuryazarlığının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
28
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ F. Stoeckel, et al. (2024). Social Corrections Act As A Double-Edged Sword By Reducing The Perceived Accuracy Of False And Real News In The Uk, Germany, And Italy. Communications Psychology, sf: 1-17. doi: 10.1038/s44271-024-00057-w. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/06/2024 12:12:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/16870

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Carl Sagan
Ana Bulaşma Mekanizması
Küresel
Yapay Zeka
Fotosentez
Aminoasit
Geometri
Sağlık
Ses Kaydı
İlişki
Avcı
Einstein
İhtiyoloji
Gelişim
İnsan Türü
Mikroevrim
Ağaç
Doğal
Evrim Tarihi
Dil
Video
Kimyasal
Yıldızlar
Doğru
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Kısa Yorumların Yanlış Bilgileri Düzeltmede Daha Etkili Olduğu Ortaya Çıktı!. (13 Şubat 2024). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/16870
Derin, U. (2024, February 13). Kısa Yorumların Yanlış Bilgileri Düzeltmede Daha Etkili Olduğu Ortaya Çıktı!. Evrim Ağacı. Retrieved June 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/16870
U. Derin. “Kısa Yorumların Yanlış Bilgileri Düzeltmede Daha Etkili Olduğu Ortaya Çıktı!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 13 Feb. 2024, https://evrimagaci.org/s/16870.
Derin, Ufuk. “Kısa Yorumların Yanlış Bilgileri Düzeltmede Daha Etkili Olduğu Ortaya Çıktı!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, February 13, 2024. https://evrimagaci.org/s/16870.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close