Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Karıncalar da Alet Kullanabiliyor: Siyah İthal Ateş Karıncaları, Kum Tanelerini Alet Olarak Kullanıyor!

Karıncalar da Alet Kullanabiliyor: Siyah İthal Ateş Karıncaları, Kum Tanelerini Alet Olarak Kullanıyor! Flickr Public Domain
Ateş Karıncaları
3 dakika
2,900
Tüm Reklamları Kapat

Laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen bir deneyde, bir karınca türünün ilk kez olağanüstü bir şekilde alet kullanımına adapte olabildiği gözlendi.[1] Önlerine, içinde şekerli su bulunan küçük kaplar konan karıncalar, su yüzeyinde durarak beslenebiliyordu; ama araştırmacılar yüzey gerilimini azalttığında, kum tanelerini kullanarak kurtulmayı başardılar. Wuhan'daki Huazhong Tarım Üniversitesi'nden ve araştırmanın baş yazarlarından Dr. Aiming Zhou şöyle diyor:

Karıncaların kumu kullanarak, şekerli suyu kaptan etkili bir şekilde dışarı çekip daha sonra kullanmak üzere bir düzenek hazırladığını gördük. Bu sıra dışı alet kullanımı yalnızca boğulma riskiyle mücadele etmekle kalmayıp şekerli suya ulaşmalarını da sağladı.

Kum yapıları o kadar verimliydi ki, karıncaların beş dakikada kaptaki şekerli suyun yarısını çekebildiği gözlendi.

Tüm Reklamları Kapat

Boya eklenmiş suyun kohezyon sayesinde kumlar tarafından emildiği görülüyor.
Boya eklenmiş suyun kohezyon sayesinde kumlar tarafından emildiği görülüyor.
British Ecological Society

Araştırmacılar, suyun yüzey gerilimini surfaktan kullanarak değiştirdi. Surfaktan derişimi %0.05'in üzerinde olduğunda - ki bu durum karıncalar için göz ardı edilmeyecek bir boğulma riski taşır, karıncaların şekerli suyu kaptan çıkarmak için kumdan yapılar inşa ettiği görüldü. Ayrıca normal şekerli suda yiyecek bulmaya çalışan karıncaların böyle şeyler inşa etmemesi de bu alet kullanımının adaptif bir davranış olduğunu gösteriyor.

Karıncaların çalışırkenki görüntüsü
British Ecological Society

Araştırmanın sonuçları sadece siyah ithal ateş karıncalarının (İng: "black imported fire ants" ya da kısaca BIFA) yiyecek bulmak için alet kullanabildiğini göstermekle kalmayıp ayrıca yiyecek arayışında risk artışını far edebilip buna karşılık olarak alet kullanım becerisi geliştirebildiklerini ortaya koyuyor. Makalenin diğer bir yazarı olan Birleşik Devletler Tarım Departmanının Tarım Araştırmaları Servisinde araştırmacı entomolog Dr. Jian Chen ise şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bazı karınca türlerinin özellikle sıvı yiyeceğe ulaşmak için alet kullanabildiğini biliyorduk; ancak siyah ithal ateş karıncalarının inanılmaz alet kullanımı karşısında şaşkına döndük. Bulgularımız ayrıca karınca ve diğer sosyal böcek türlerinin de yiyecek bulmak amacıyla dikkate değer bilişsel yetenekler sergileyebileceğine işaret ediyor.

Alet kullanımı çoğunlukla primatlarda ve bazı kuş türlerinde görülen ve bilişsel karmaşıklığın bir göstergesi olan bir davranıştır. Ancak bu omurgasızlarda yeterince çalışılmamış bir konudur; yine de önceden beri üzerinde çok fikir yürütülmüştür.

Solenopsis richteri
Solenopsis richteri
Wikimedia

Siyah ithal ateş karıncaları, yani Solenopsis richteri, Güney Amerika'ya özgü bir tür olsa da şu sıralarda Birleşik Devletler'in güney bölgelerini de istila etmiş durumda. Hidrofobik dış iskeletleri su üzerinde kalmalarını sağlasa da doğa da sık sık boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar. Bunun nedeni nektar ve bal özünün onlar için önemli bir karbonhidrat kaynağı olması.

Karıncaların inşa ettiği kum yapıları
Karıncaların inşa ettiği kum yapıları
British Ecological Soicety

Araştırmada bilim insanları, 2.5 cm derinliğindeki kaplara farklı surfaktan derişimine sahip şekerli su örnekleri koyarak boğulma riskini hesapladılar. Karıncalar tamamen şekerli sudan oluşan örnekte yüzeyde kalabiliyordu, ancak surfaktan miktarı arttıkça boğulan karınca sayısı da büyük miktarda arttı. Ekip, ayrıca karıncaların değişik oranlarda boğulma riski taşıdığı deneylerde kumdan ne tip yapılar inşa edeceğini test etmek için ortama tanecik boyutu değişen kum örnekleri koydu. Dr. Zhou şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Deneylerimizi yalnızca laboratuvar ortamında ve sadece siyah ithal ateş karıncaları üzerinde yürüttük. Bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Bundan sonraki adımlar bu davranışın başka karınca türlerinde nasıl yayılış gösterdiğini bulmak olacak. Dr. Chen, son olarak şunları söylüyor:

Çalışmamız bu ilginç konuya değinen ilk girişim. Makalemizin başkalarına da ilgili araştırmalar yapmak için ilham olacağını umuyorum.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
34
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 19
 • Muhteşem! 7
 • Bilim Budur! 7
 • İnanılmaz 2
 • Korkutucu! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/12/2023 03:10:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9430

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Acı
Bilişsel
Türleşme
Türlerin Kökeni
Oyun
Küçük
Hamile
Güneş
Doğum
Bilinç
Biyoteknoloji
Manyetik
Nötron
Film
Göğüs Hastalığı
Kuyruksuz Maymun
Cinsel Yönelim
Vegan
Oksijen
Yeni Koronavirüs
Oyun Teorisi
Sperm
Ara Tür
Malzeme
Einstein
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Yerebatan: Yaşam Neden Suya Muhtaç? Susuz Hayat Mümkün mü?
Yerebatan: Yaşam Neden Suya Muhtaç? Susuz Hayat Mümkün mü?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Daily, et al. Karıncalar da Alet Kullanabiliyor: Siyah İthal Ateş Karıncaları, Kum Tanelerini Alet Olarak Kullanıyor!. (10 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 10 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9430
Daily, S., Tek, N., Bakırcı, Ç. M. (2020, October 10). Karıncalar da Alet Kullanabiliyor: Siyah İthal Ateş Karıncaları, Kum Tanelerini Alet Olarak Kullanıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved December 10, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9430
S. Daily, et al. “Karıncalar da Alet Kullanabiliyor: Siyah İthal Ateş Karıncaları, Kum Tanelerini Alet Olarak Kullanıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Nilüfer Tek, Evrim Ağacı, 10 Oct. 2020, https://evrimagaci.org/s/9430.
Daily, Science. Tek, Nilüfer. Bakırcı, Çağrı Mert. “Karıncalar da Alet Kullanabiliyor: Siyah İthal Ateş Karıncaları, Kum Tanelerini Alet Olarak Kullanıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Nilüfer Tek. Evrim Ağacı, October 10, 2020. https://evrimagaci.org/s/9430.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close