Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Tıpkı sıradan bir ev kedisi gibi ama "ufak" bir farkla, değil mi?

Türkiye olarak adamakıllı isimlendirebilecek kadar bilimi etkilediğimiz veya doğrudan keşfettiğimiz türlerin sayısı yok denecek kadar azdır. Ancak iftiharla tanıtabileceğiniz bir isim varsa, o karakulaktır. Çünkü İngilizcede "caracal" (karakal) olarak bilinen bu hayvanın adı doğrudan Türkçeden, "karakulak" isminden alınmıştır. Persçede "siyāh-gōsh" ve Hintçede "syahgosh" olarak bilinen bu hayvanın adının bu dillerdeki anlamı da "kara kulak"tır. Ancak etimolojik kökeninin Türkçe olduğu dilbilimciler tarafından doğrulanmaktadır.

İşin garip tarafı, karakulak Türkiye'nin çok dar bir bölgesinde, sadece Güney ve Güneydoğu Anadolu'nun ufak bir kısmında yaşar. Daha yoğun olarak Orta, Doğu ve Güney Afrika'da ve Orta Doğu'nun doğu ülkelerinde yaşar. İlk olarak 1776'da Alman doğabilimci Johann Christian Daniel von Schreber tarafından Güney Afrika'da keşfedilmiştir ve "Felis caracal" ismiyle isimlendirilmiştir. von Schreber'in neden böyle Türkçe esintili bir ismi seçtiği bilinmemektedir. Sonrasında, 1843 yılında John Edward Gray tarafından yapılan analiz, karakulakların ayrı bir cins olduğu ve evcil kediler ile yakın akrabalarını barındıran "Felis" cinsine ait olamayacağını tespit etti. Böylece "Caracal", bir cins adı haline geldi. Diğer adı "çöl vaşağı" olsa da, bu isim bir benzetmedir. Karakulaklar vaşak değildirler.

Günümüze cinsin tek bir türü olan Caracal caracal yaşamaktadır ve bu türün soyu hiç tehdit altında değildir. Kulaklarının bu ilginç yapısının hem işitme fonksiyonuyla, hem de le alakalı olduğu düşünülmektedir.

Öğrenmeye Devam Edin!
Tavsiyelerimiz

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder