Evrim Ağacı

Karabaş martı (Chroicocephalus ridibundus)

Karabaş martı (Chroicocephalus ridibundus)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Karabaş martı.
Karabaş martı.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Zonguldak'ta deniz kuşlarını gözlemlerken Evrim Ağacı olarak fotoğrafladığımız karabaş martı (Chroicocephalus ridibundus).

Kanat üzerindeki koyu lekelerden henüz yavru olduğu anlaşılıyor.
Kanat üzerindeki koyu lekelerden henüz yavru olduğu anlaşılıyor.
Pedram Türkoğlu

Tanım ve Genel Bilgiler

Gözlerinin üzerindeki özelleşmiş bezler (supraorbital gland) sayesinde kandaki tuz konsantrasyonunu dengelerler. Bu sayede birçok deniz kuşu gibi martılar da tuzlu su içebilirler. Üreme dönemi olan yaz aylarında kafasındaki tüyler siyah renkte çıktığından ismi öyle anılır. Kış dönemi ise karakteristik olarak siyah bir kulak lekesi olarak bulunur. Ancak bu genel bilgiye istinaden, İstanbul gibi bazı bölgelerde yaşayan bireylerde kafa tüylerinin kararması Ocak ayı itibari ile başlayabilir. Yani yaz tüylerine bürünmeyi Ocak ayında başlayabilirler. Böylece Şubat ve Ocak gibi kış mevsiminde dahi kafa tüyleri tamamen siyahlaşan bireyleri görmek mümkündür. Gençlerin kanatları üzerindeki siyah ve koyu lekeler daha çoktur. Erişkinler ise daha beyazdır. Sadece kanat uçlarında ufak siyahlık kalır. En büyük türü 1.5 metre, en küçük türü ise yarım metre civarındadır. İstanbul'da simit attığınız martı türleri genelde bu arkadaşlardır. 

Homojen beyaz renginden yetişkin olduğu anlaşılıyor.
Homojen beyaz renginden yetişkin olduğu anlaşılıyor.
Pedram Türkoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Eskiden Larus cinsi olarak bilinen yaygın martı taksonundayken; son çalışmalarla yeni cinse atandı.

Siyah kulak lekeleri kış postunda belirgin iken; yaz postunda kafa tüylerinin tamamı siyah olacak.
Siyah kulak lekeleri kış postunda belirgin iken; yaz postunda kafa tüylerinin tamamı siyah olacak.
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Antarktika dahil her kıtada en az 1 türü bulunur. Her zaman deniz/okyanus kıyılarında yaşamazlar. Birçok türü denizlerden uzak, kara içlerindeki su ekositemlerinde yaşamını sürdürür.

Gün batımında fotoğrafladığımız bir sanatsal kare.
Gün batımında fotoğrafladığımız bir sanatsal kare.
Pedram Türkoğlu

Davranış ve Etoloji

Ayakları ile yağmur benzeri ses çıkartarak soluncanları toprak altından dışarı çıkartabilirler. Ekmek kırıntılarını balıklara yem olarak kullanabilirler. Genelde besinlerini diğer hayvanlardan çalarlar. Tek eşli olan nadir kuşlardandırlar. Nadiren çok eşlilik görülür. Birçok hayvan gibi bazıları gerektiğinde yamyamlık (kanibalizm) yapabilir.

Diyet ve Metabolizma

En büyük avcıları, kartallar gibi diğer yırtıcı kuşlardır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Lars Svensson & Peter J. Grant, et al. (2020). Collins Bird Guide. ISBN: 0-00-219728-6. Yayınevi: HarperCollins.
 • OKP. Seagull Facts. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: One Kind Planet | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/06/2020 02:39:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5264

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Karadelik
Botanik
Müfredat
Bilgi
Tarih
Avrupa
Kedigiller
Biyokimya
Yayılım
Evren
Zehir
Çocuk
Mitler
Devir
Böcek
Şüphecilik
Kas
Cinsellik Araştırmaları
Müzik
Zaman
Çin
Astronomi
Homo Sapiens
Köpekbalığı
Kanser Tedavisi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir yenilgi nedir? Eğitimden, daha iyiye doğru bir ilk adımdan başka bir şey değildir.”
Wendell Phillips
Geri Bildirim Gönder