Evrim Ağacı

Kapan karidesi (Alpheus dentipes)

Kapan karidesi (Alpheus dentipes)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Kapan karidesi ve yumurtaları.
Kapan karidesi ve yumurtaları.
Arif Can Keskin

Gözlem Bilgileri

İzmir/Sığacık'ta yaptığımız dalışlar esnasında yaklaşık 6 metrede karşımıza çıkan kapan karidesi ve yumurtaları. Su geçirmez kılıfı bulunan bir telefon ile fotoğrafladık.

Tanım ve Genel Bilgiler

Boyutları yaklaşık 25 mm civarındadır. Bu cinsin Dünya üzerinde 250'den fazla türle temsil edildiği bildirilmiştir. Alpheus cinsleri, kapan karidesleri (snapping shrimps) veya tabanca karidesleri (pistol shrimps) olarak bilinmektedirler. Bu isimle adlandırılmasının nedeni, avlarını kıskaçlarının (cheliped) çabukluğu sayesinde hızlıca yakalamaları yüzündendir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Taksonomik olarak onayaklılar diye bilinen Decapoda takımına ve Alpheidae ailesine üyedirler. Bu aile, hızlıca saldırmaya yarayan asimetrik kıskaçları (cheliped) ile bilinir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Yaşayış alanı olarak genelde taş altları, yarık, çatlak gibi alanları tercih ettiğinden görülmesi ve bölgesel olarak rapor edilmesi epey zordur. Bu türü görüntülemek ve gözlemlemek için biraz şanslı olmanız gerekiyor. Genelde tropikal ve subtropikal iklimleri tercih etmektedirler. Literatürde 0,5-40 metre derinliklerde yaşadığı belirtilir. Yayılış gösterdiği alanlara baktığımızda Akdeniz havzası ve Afrika kıyılarının kuzey kesimlerinden bilimsel olarak kaydı vardır.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Taksonun altındaki tür sayısını veya biliniyorsa taksonun koruma altında olan ve vahşi yaşamda bulunan birey sayısını burada anlatınız. Ayrıca taksonun soyunun devamlılığının tehdit altında olup olmadığını, IUCN Kırmızı Liste bilgilerini buraya giriniz.

Davranış ve Etoloji

Fotoğrafta en dikkat çeken ayrıntı, sindirim sisteminin vücut içerisinde görünmesi ve karın (abdomen) kısmının alt tarafındaki yüzücü ayakların arasına bulunan yumurtalardır. Birçok eklembacaklılar da olduğu gibi Alpheus dentipes de yumurtalarını vücudunda taşır. Yüzme ayaklarını sürekli hareket ettirerek yumurtalar için gerekli oksijeni sağlar. Yavrular 1-2 haftalık gelişim sürecinden sonra nauplius olarak anne bedeninden ayrılır. Entomolojideki "nimf" terimi ile benzerlik taşır. Fakat yaşam tarzı olarak erişkinden ayrılmaz. Sadece segment bakımından erişkinden daha az sayıdadır. Genelde bir kabuklunun naupliusu, üç çift bacak ve ortada tek bir tane göz bulundurur.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 08:33:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7207

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Hasta
Tedavi
Deri
Aslan
Büyük Patlama
Hastalık
Carl Sagan
Mers
Sürüngen
Kromozom
Balık Çeşitliliği
Mantar
Video
Maskeler
İspat Yükü
Biyokimya
Evrimleşme
Bağışıklık Sistemi
Bakteri
Jinekoloji
Ses
Organ
Çiftleşme
Evrimsel Psikoloji
Biyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyin nasıl başladığı sorusu çözülmüş değildir. Dolayısıyla, şahsım adına konuşmam gerekirse, bu konuda agnostik olduğumu söylemek durumundayım.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder