Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Kafkas sincabı (Sciurus anomalus)

Kafkas sincabı (Sciurus anomalus)
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Potansiyel bir tehdit algıladığını düşünürken.
Potansiyel bir tehdit algıladığını düşünürken.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Çanakkale'nin Truva Antik Kenti'nde vücudunu temizlerken gözlemlediğimiz bir Kafkas sincabı (Sciurus anomalus).

Tanım ve Genel Bilgiler

Kendileri kafkas sincabı diye bilinmesine rağmen sadece "sincap" tanımı da çoğu zaman Sciurus anomalus türünü belirtir. Birçok Türkçe kaynakta sadece "sincap" şeklinde tanımlandığını görebilirsiniz. En yaygın görülen sincap türü olduğundan bu şekilde isimlendirilebilir. Diğer adları arasında Kafkas sincabı, İran sincabı ve Anadolu sincabı bulunur.

Vücudu genellikle kahverengi tonlarındadır. Bazı alt türlerinde açık gri veya kahverengimsi gri de olabilir. Alt tarafları açık kahverengi/sarı tonlarındaır. Tırnakları da diğer ağaç sincaplarından kısadır. Kızıl sincap (Sciurus vulgaris) gibi kulak uçlarında püskül bulunmaz. Yaklaşık 13-18 cm uzunluğundaki kuyruklarının da dahil olduğu vücut uzunluğu 32-36 cm civarında olan ufak ağaç sincaplarıdır. Ağırlıkları 250 ile 410 g arasında değişir. Bazen melanizm denilen bir genetik farklılık sonucu melanistik bireyler ortaya çıkabilir. Bu bireylerin melanositleri fazlası ile melanin depoladığı için siyah renkte gözükürler. Yani albinizmin tam tersi. Bu polimorfizm birçok hayvanda gözükebilir; ancak en meşhuru kara panter veya siyah jaguar diye bilinen Panthera cinsine aittir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Güney-Batı Asya'da endemik olan türlerdir. En batıda Midilli Adası ve Gökçeada'ya; en güneyde ise İran ve İsrail'e kadar uzanırlar. Akdeniz adalarında yaşayan sadece 2 adet Sciurus türü vardır. Bu bölgelerdeki antik kentleri de severler. Çünkü insanlardan uzak, saklanmak için güzel mekanlardır.

Türkiye'de ve Kafkasya'da yaşayan Sciurus anomalus anomalus alt türüdür. Türkiye'nin güneydoğusundan İran'a uzanan Zagros Dağları'nda yaşayan Sciurus anomalus pallescens alt türüdür. Suriye, Lübnan, Ürdün ve İsrail'de yayılım gösteren ise Sciurus anomalus syriacus alt türüdür.

Vücudunu temizlerken.
Vücudunu temizlerken.
Pedram Türkoğlu

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Bern ve Habitats Directive tarafından koruma altında olan türlerdir. Ormanlık alanların azalmasından dolayı İsrail gibi bazı ülkelerde nesilleri fazlası ile azalmıştır. Ne yazık ki sık sık insanlar tarafından vurulurlar.

Davranış ve Etoloji

Diurnal memelilerdir. Yaklaşık 5-14 metre yükseklikte, ağaç ve kayalık tepelerinde yaşarlar. Sık sık yerde de görülebilirler. Bu yüzden kızıl sincaptan (Sciurus vulgaris) daha fazla yere inerler. Diğer birçok memeli gibi dışkı ve idrar ile bölgelerini işaretlerler.

Diyet ve Metabolizma

Otçuldurlar. Bitki tohumları ve sert kabuklu meyveler ile beslenen kemirgenlerdir. Genellikle kestane, fındık, fıstık, meşe ve çam ağaçlarını tercih ederler. Kedilerin, tilkilerin, sansarların, gelinciklerin, yılanların ve yırtıcı kuşların (raptor) sevdiği avlar arasındadırlar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2020 12:32:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7367

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Çağ
Ay Ve Dünya
Klinik Mikrobiyoloji
Parazit
Kuş
Astrobiyoloji
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Bilgisayar
Koku
Ara Tür
Hominid
Uçuş
İnsanın Evrimi
Arı
Okyanus
Besin
Protein
Evrenin Genişlemesi
Canlılık Cansızlık
Böcek
Fotoğraf
Mantık
Hastalıkların Tedavisi
Ölümden Sonra Yaşam
Doğa Yasası
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya'nın hiçbir yerinde mutlak özgürlük bulunmaz. Özgürlük, her zaman görelidir.”
Zhang Jie
Geri Bildirim Gönder