Kafkas sincabı (Sciurus anomalus)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Potansiyel bir tehdit algıladığını düşünürken.
Potansiyel bir tehdit algıladığını düşünürken.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Çanakkale'nin Truva Antik Kenti'nde vücudunu temizlerken gözlemlediğimiz bir Kafkas sincabı (Sciurus anomalus).

Tanım ve Genel Bilgiler

Kendileri kafkas sincabı diye bilinmesine rağmen sadece "sincap" tanımı da çoğu zaman Sciurus anomalus türünü belirtir. Birçok Türkçe kaynakta sadece "sincap" şeklinde tanımlandığını görebilirsiniz. En yaygın görülen sincap türü olduğundan bu şekilde isimlendirilebilir. Diğer adları arasında Kafkas sincabı, İran sincabı ve Anadolu sincabı bulunur.

Vücudu genellikle kahverengi tonlarındadır. Bazı alt türlerinde açık gri veya kahverengimsi gri de olabilir. Alt tarafları açık kahverengi/sarı tonlarındaır. Tırnakları da diğer ağaç sincaplarından kısadır. Kızıl sincap (Sciurus vulgaris) gibi kulak uçlarında püskül bulunmaz. Yaklaşık 13-18 cm uzunluğundaki kuyruklarının da dahil olduğu vücut uzunluğu 32-36 cm civarında olan ufak ağaç sincaplarıdır. Ağırlıkları 250 ile 410 g arasında değişir. Bazen melanizm denilen bir genetik farklılık sonucu melanistik bireyler ortaya çıkabilir. Bu bireylerin melanositleri fazlası ile melanin depoladığı için siyah renkte gözükürler. Yani albinizmin tam tersi. Bu polimorfizm birçok hayvanda gözükebilir; ancak en meşhuru kara panter veya siyah jaguar diye bilinen Panthera cinsine aittir.


Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Taksonun evrimsel tarihini, yaşayan ve soyu tükenmiş yakın akrabalarını, evrimsel tarihindeki ilginç olabilecek bilgileri, evrimsel kökenlerini vb. burada anlatınız. Taksonun filogenetiğiyle ilgili bilgilere (taksonomik tartışmalara, yakın akrabalarına, atalarına, alt ve üst taksonomik gruplara, fosil kaydına, vb.) burada yer verebilirsiniz.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Güney-Batı Asya'da endemik olan türlerdir. En batıda Midilli Adası ve Gökçeada'ya; en güneyde ise İran ve İsrail'e kadar uzanırlar. Akdeniz adalarında yaşayan sadece 2 adet Sciurus türü vardır. Bu bölgelerdeki antik kentleri de severler. Çünkü insanlardan uzak, saklanmak için güzel mekanlardır.

Türkiye'de ve Kafkasya'da yaşayan Sciurus anomalus anomalus alt türüdür. Türkiye'nin güneydoğusundan İran'a uzanan Zagros Dağları'nda yaşayan Sciurus anomalus pallescens alt türüdür. Suriye, Lübnan, Ürdün ve İsrail'de yayılım gösteren ise Sciurus anomalus syriacus alt türüdür.

Vücudunu temizlerken.
Vücudunu temizlerken.
Pedram Türkoğlu

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Bern ve Habitats Directive tarafından koruma altında olan türlerdir. Ormanlık alanların azalmasından dolayı İsrail gibi bazı ülkelerde nesilleri fazlası ile azalmıştır. Ne yazık ki sık sık insanlar tarafından vurulurlar.

Davranış ve Etoloji

Diurnal memelilerdir. Yaklaşık 5-14 metre yükseklikte, ağaç ve kayalık tepelerinde yaşarlar. Sık sık yerde de görülebilirler. Bu yüzden kızıl sincaptan (Sciurus vulgaris) daha fazla yere inerler. Diğer birçok memeli gibi dışkı ve idrar ile bölgelerini işaretlerler.

Diyet ve Metabolizma

Otçuldurlar. Bitki tohumları ve sert kabuklu meyveler ile beslenen kemirgenlerdir. Genellikle kestane, fındık, fıstık, meşe ve çam ağaçlarını tercih ederler. Kedilerin, tilkilerin, sansarların, gelinciklerin, yılanların ve yırtıcı kuşların (raptor) sevdiği avlar arasındadırlar.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Wikipedia. Caucasian squirrel. (2018, Ağustos 18). Alındığı Tarih: 18 Ağustos 2018. Alındığı Yer: Wikipedia
  • TRAMEM. Sincap. (2018, Ağustos 18). Alındığı Tarih: 18 Ağustos 2018. Alındığı Yer: TRAMEM

Kırmızı damarlı yusufçuk (Sympetrum fonscolombii)

Kedigiller (Felidae)

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim