Kafatası Şeklindeki Gül Bitkisi Gerçek Mi?

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

Ölüm Gülü (Rosa calvaria) çok nadir bulunan ve gizemli bir bitki türüdür. Çiçek açarken çok güzeldir; ancak ölürken yaprakları kafatası gibi bir şekle bürünür. Biyologlar halen Ölüm Gülü'nün nasıl bu şekle girdiğini anlayamamaktadır. Bu şekillerin laboratuvar deneylerinde oluşması imkansızdır.

Gerçek mi?

Sahte

Gerçek Ne?

Dünya üzerinde "Ölüm Gülü" diye bir canlı yaşamamaktadır. Ölürken kafatası şekline bürünen bir çiçek yoktur. Rosa calvaria uydurma bir tür ismidir. Fotoğraf da Photoshop ürünüdür.

İddianın Kökeni

Fotoğraf ilk olarak bir Tumblr adresinden yayılmıştır. Ancak hesabın sahibi, foyasının açığa çıkması üzerine başka sitelerden aldığını iddia etmiştir; sonradan da fotoğrafı kaldırmıştır. Dolayısıyla fotoğrafı ilk olarak kimin ürettiği bilinmemektedir.

Bilgiler

Dünya üzerindeki hiçbir tür veritabanı içerisinde Rosa calvaria diye bir tür bulunmamaktadır. Ayrıca Google'ı kullanarak yapacağınız fotoğraf geri taramasında çıkan tüm siteler, aynı mitin tekrar tekrar kopyalanmasından ibarettir. Konuyla ilgili hiçbir araştırma bulunmadığı gibi, türe ait birden fazla açıdan çekilmiş herhangi bir fotoğrafa da rastlanamamaktadır.

FotoForensics isimli, Photoshop ile oynanmış fotoğrafları tespit etmeye yarayan internet sitesi, bariz bir şekilde fotoğrafın sonradan üretildiğini göstermektedir. JPEG türü dosyalarda eğer herhangi bir oynama yapılmadıysa Hata Seviyesi Analizi (ELA) isimli test sonucunda tüm fotoğrafın kabaca aynı renk dağılımına sahip olması gerekir. Ancak eğer ki bir JPEG dosyası ELA testinde bariz farklı renk dağılımları veriyorsa, söz konusu fotoğraf üzerinde manipülasyon var demektir. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz ELA testi sonuçları bariz bir şekilde fotomanipülasyonu göstermektedir.

Rosa cins ismi bildiğimiz gül türlerini kapsayan bir taksonomik gruba aittir. calvaria ise Latincede "kafatası" anlamına gelir ve uydurma bir şekilde bu iki sözcük birbiriyle birleştirilerek bilimsel bir hava katılmıştır.

Pareidolia (sanrı) nedeniyle aslında alakasız olan cisimler birbirine benzetilebilmektedir. Gülgillerden olmasa da Antirrhinum cinsine ait olan ve halk arasında "aslanağzı" olarak bilinen bitkiler, öldükleri zaman kafatasına benzeyen bir şekil alırlar. Buradan bunun örnekleri görülebilir. Ancak elbette bu bitkilerin de kurukafalar ya da kafataslarıyla bir alakası yoktur. Yani buna özellikle benzemeye çalışmazlar; biz sadece bildiğimiz ve delikli, yuvarlak yapısını benzettiğimiz için kurukafa şeklini görürüz.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

İkili Gün Batımı

1991'den Bugüne Cep Telefonları...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim