Kafatası Şeklindeki Gül Bitkisi Gerçek Mi?

Kafatası Şeklindeki Gül Bitkisi Gerçek Mi? Rebanas
1 dakika
5,903 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

İddia

Ölüm Gülü (Rosa calvaria) çok nadir bulunan ve gizemli bir bitki türüdür. Çiçek açarken çok güzeldir; ancak ölürken yaprakları kafatası gibi bir şekle bürünür. Biyologlar halen Ölüm Gülü'nün nasıl bu şekle girdiğini anlayamamaktadır. Bu şekillerin laboratuvar deneylerinde oluşması imkansızdır.

Gerçek mi?

Sahte
Sahte

Gerçek Ne?

Dünya üzerinde "Ölüm Gülü" diye bir canlı yaşamamaktadır. Ölürken kafatası şekline bürünen bir çiçek yoktur. Rosa calvaria uydurma bir tür ismidir. Fotoğraf da Photoshop ürünüdür.


İddianın Kökeni

Fotoğraf ilk olarak bir Tumblr adresinden yayılmıştır. Ancak hesabın sahibi, foyasının açığa çıkması üzerine başka sitelerden aldığını iddia etmiştir; sonradan da fotoğrafı kaldırmıştır. Dolayısıyla fotoğrafı ilk olarak kimin ürettiği bilinmemektedir.

Bilgiler

Dünya üzerindeki hiçbir tür veritabanı içerisinde Rosa calvaria diye bir tür bulunmamaktadır. Ayrıca Google'ı kullanarak yapacağınız fotoğraf geri taramasında çıkan tüm siteler, aynı mitin tekrar tekrar kopyalanmasından ibarettir. Konuyla ilgili hiçbir araştırma bulunmadığı gibi, türe ait birden fazla açıdan çekilmiş herhangi bir fotoğrafa da rastlanamamaktadır.

Reklamı Kapat

FotoForensics isimli, Photoshop ile oynanmış fotoğrafları tespit etmeye yarayan internet sitesi, bariz bir şekilde fotoğrafın sonradan üretildiğini göstermektedir. JPEG türü dosyalarda eğer herhangi bir oynama yapılmadıysa Hata Seviyesi Analizi (ELA) isimli test sonucunda tüm fotoğrafın kabaca aynı renk dağılımına sahip olması gerekir. Ancak eğer ki bir JPEG dosyası ELA testinde bariz farklı renk dağılımları veriyorsa, söz konusu fotoğraf üzerinde manipülasyon var demektir. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz ELA testi sonuçları bariz bir şekilde fotomanipülasyonu göstermektedir.

Rosa cins ismi bildiğimiz gül türlerini kapsayan bir taksonomik gruba aittir. calvaria ise Latincede "kafatası" anlamına gelir ve uydurma bir şekilde bu iki sözcük birbiriyle birleştirilerek bilimsel bir hava katılmıştır.

Pareidolia (sanrı) nedeniyle aslında alakasız olan cisimler birbirine benzetilebilmektedir. Gülgillerden olmasa da Antirrhinum cinsine ait olan ve halk arasında "aslanağzı" olarak bilinen bitkiler, öldükleri zaman kafatasına benzeyen bir şekil alırlar. Buradan bunun örnekleri görülebilir. Ancak elbette bu bitkilerin de kurukafalar ya da kafataslarıyla bir alakası yoktur. Yani buna özellikle benzemeye çalışmazlar; biz sadece bildiğimiz ve delikli, yuvarlak yapısını benzettiğimiz için kurukafa şeklini görürüz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/04/2021 12:21:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2322

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Karanlık Enerji
Stephen Hawking
Robot
İstatistik
Kuş
Metabolizma
Yaşlılık
Koronavirüs
Türleşme
Normal Doğum
Cinsiyet
Pandemik
Sürüngen
Kedigiller
Öğrenme
Kadın Doğum
İnsanın Evrimi
Organ
Maymun
Sağlık Bilimleri
Stres
Balık
Sanat
Coronavirus
Hayvanlar Alemi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku