Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

Ölüm Gülü (Rosa calvaria) çok nadir bulunan ve gizemli bir bitki türüdür. Çiçek açarken çok güzeldir; ancak ölürken yaprakları kafatası gibi bir şekle bürünür. Biyologlar halen Ölüm Gülü'nün nasıl bu şekle girdiğini anlayamamaktadır. Bu şekillerin laboratuvar deneylerinde oluşması imkansızdır.

Gerçek mi?

Sahte

Gerçek Ne?

Dünya üzerinde "Ölüm Gülü" diye bir canlı yaşamamaktadır. Ölürken kafatası şekline bürünen bir çiçek yoktur. Rosa calvaria uydurma bir tür ismidir. Fotoğraf da Photoshop ürünüdür.


İddianın Kökeni

Fotoğraf ilk olarak bir Tumblr adresinden yayılmıştır. Ancak hesabın sahibi, foyasının açığa çıkması üzerine başka sitelerden aldığını iddia etmiştir; sonradan da fotoğrafı kaldırmıştır. Dolayısıyla fotoğrafı ilk olarak kimin ürettiği bilinmemektedir.

Bilgiler

Dünya üzerindeki hiçbir tür veritabanı içerisinde Rosa calvaria diye bir tür bulunmamaktadır. Ayrıca Google'ı kullanarak yapacağınız fotoğraf geri taramasında çıkan tüm siteler, aynı mitin tekrar tekrar kopyalanmasından ibarettir. Konuyla ilgili hiçbir araştırma bulunmadığı gibi, türe ait birden fazla açıdan çekilmiş herhangi bir fotoğrafa da rastlanamamaktadır.

FotoForensics isimli, Photoshop ile oynanmış fotoğrafları tespit etmeye yarayan internet sitesi, bariz bir şekilde fotoğrafın sonradan üretildiğini göstermektedir. JPEG türü dosyalarda eğer herhangi bir oynama yapılmadıysa Hata Seviyesi Analizi (ELA) isimli test sonucunda tüm fotoğrafın kabaca aynı renk dağılımına sahip olması gerekir. Ancak eğer ki bir JPEG dosyası ELA testinde bariz farklı renk dağılımları veriyorsa, söz konusu fotoğraf üzerinde manipülasyon var demektir. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz ELA testi sonuçları bariz bir şekilde fotomanipülasyonu göstermektedir.

Rosa cins ismi bildiğimiz gül türlerini kapsayan bir taksonomik gruba aittir. calvaria ise Latincede "kafatası" anlamına gelir ve uydurma bir şekilde bu iki sözcük birbiriyle birleştirilerek bilimsel bir hava katılmıştır.

Pareidolia (sanrı) nedeniyle aslında alakasız olan cisimler birbirine benzetilebilmektedir. Gülgillerden olmasa da Antirrhinum cinsine ait olan ve halk arasında "aslanağzı" olarak bilinen bitkiler, öldükleri zaman kafatasına benzeyen bir şekil alırlar. Buradan bunun örnekleri görülebilir. Ancak elbette bu bitkilerin de kurukafalar ya da kafataslarıyla bir alakası yoktur. Yani buna özellikle benzemeye çalışmazlar; biz sadece bildiğimiz ve delikli, yuvarlak yapısını benzettiğimiz için kurukafa şeklini görürüz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/02/2020 18:43:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2322

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğada çirkin bir tırtıl, güzel bir kelebeğe dönüşür. İnsanda ise durum tersidir: Güzel bir tırtıl, çirkin bir kelebeğe dönüşür.”
Anton Chekhov
Geri Bildirim Gönder