Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kafatası Şeklindeki Gül Bitkisi Gerçek Mi?

Kafatası Şeklindeki Gül Bitkisi Gerçek Mi? Rebanas
1 dakika
6,446
Tüm Reklamları Kapat

İddia

Ölüm Gülü (Rosa calvaria) çok nadir bulunan ve gizemli bir bitki türüdür. Çiçek açarken çok güzeldir; ancak ölürken yaprakları kafatası gibi bir şekle bürünür. Biyologlar halen Ölüm Gülü'nün nasıl bu şekle girdiğini anlayamamaktadır. Bu şekillerin laboratuvar deneylerinde oluşması imkansızdır.

Gerçek mi?

Sahte
Sahte

Gerçek Ne?

Dünya üzerinde "Ölüm Gülü" diye bir canlı yaşamamaktadır. Ölürken kafatası şekline bürünen bir çiçek yoktur. Rosa calvaria uydurma bir tür ismidir. Fotoğraf da Photoshop ürünüdür.


İddianın Kökeni

Fotoğraf ilk olarak bir Tumblr adresinden yayılmıştır. Ancak hesabın sahibi, foyasının açığa çıkması üzerine başka sitelerden aldığını iddia etmiştir; sonradan da fotoğrafı kaldırmıştır. Dolayısıyla fotoğrafı ilk olarak kimin ürettiği bilinmemektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Bilgiler

Dünya üzerindeki hiçbir tür veritabanı içerisinde Rosa calvaria diye bir tür bulunmamaktadır. Ayrıca Google'ı kullanarak yapacağınız fotoğraf geri taramasında çıkan tüm siteler, aynı mitin tekrar tekrar kopyalanmasından ibarettir. Konuyla ilgili hiçbir araştırma bulunmadığı gibi, türe ait birden fazla açıdan çekilmiş herhangi bir fotoğrafa da rastlanamamaktadır.

FotoForensics isimli, Photoshop ile oynanmış fotoğrafları tespit etmeye yarayan internet sitesi, bariz bir şekilde fotoğrafın sonradan üretildiğini göstermektedir. JPEG türü dosyalarda eğer herhangi bir oynama yapılmadıysa Hata Seviyesi Analizi (ELA) isimli test sonucunda tüm fotoğrafın kabaca aynı renk dağılımına sahip olması gerekir. Ancak eğer ki bir JPEG dosyası ELA testinde bariz farklı renk dağılımları veriyorsa, söz konusu fotoğraf üzerinde manipülasyon var demektir. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz ELA testi sonuçları bariz bir şekilde fotomanipülasyonu göstermektedir.

Rosa cins ismi bildiğimiz gül türlerini kapsayan bir taksonomik gruba aittir. calvaria ise Latincede "kafatası" anlamına gelir ve uydurma bir şekilde bu iki sözcük birbiriyle birleştirilerek bilimsel bir hava katılmıştır.

Pareidolia (sanrı) nedeniyle aslında alakasız olan cisimler birbirine benzetilebilmektedir. Gülgillerden olmasa da Antirrhinum cinsine ait olan ve halk arasında "aslanağzı" olarak bilinen bitkiler, öldükleri zaman kafatasına benzeyen bir şekil alırlar. Buradan bunun örnekleri görülebilir. Ancak elbette bu bitkilerin de kurukafalar ya da kafataslarıyla bir alakası yoktur. Yani buna özellikle benzemeye çalışmazlar; biz sadece bildiğimiz ve delikli, yuvarlak yapısını benzettiğimiz için kurukafa şeklini görürüz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/05/2024 18:32:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2322

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Hızlı
Mantar
Kartal
Gün
Bilgi
Işık Yılı
Bağırsak
Coronavirus
Araştırmacılar
Erkek
Halk Sağlığı
Doktor
Teşhis
Jeoloji
Aslan
Kültür
Virüs
Vaka
Samanyolu Galaksisi
Balina
Gerçek
Evren
Travma
İhtiyoloji
Karbonhidrat
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Kafatası Şeklindeki Gül Bitkisi Gerçek Mi?. (10 Mayıs 2014). Alındığı Tarih: 19 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2322
Bakırcı, Ç. M. (2014, May 10). Kafatası Şeklindeki Gül Bitkisi Gerçek Mi?. Evrim Ağacı. Retrieved May 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2322
Ç. M. Bakırcı. “Kafatası Şeklindeki Gül Bitkisi Gerçek Mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 10 May. 2014, https://evrimagaci.org/s/2322.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Kafatası Şeklindeki Gül Bitkisi Gerçek Mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 10, 2014. https://evrimagaci.org/s/2322.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close