Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

James Webb Uzay Teleskobu, Önemli Bir Organik Molekülün Tespitini Yaptı!

James Webb Uzay Teleskobu, Önemli Bir Organik Molekülün Tespitini Yaptı! NASA
James Webb Uzay Teleskobu görüntüleri, Orion Bulutsusu'nun Avcı Çubuğu olarak bilinen bir bölümünü göstermektedir.
3 dakika
65
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

26 Haziran 2023 tarihinde bir grup araştırmacı, James Webb Uzay Teleskobu'nu kullanarak Avcı Bulutsusu'ndan yaklaşık olarak 1350 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve d203-506 olarak bilinen öngezegen diskli genç bir yıldız sisteminde CH3+ molekülünü tespit ettiler.

Organik Moleküller Neden Önemli?

Organik bileşikler yaşamın temellerini oluşturur. Bu nedenle organik moleküller hem Dünya'da yaşamın nasıl geliştiğini hem de evrenimizin başka bir yerinde potansiyel olarak nasıl gelişebileceğini anlamaya çalışan bilim insanları için oldukça önemlidir. Ayrıca karbon içeren iyonik organik moleküller de oldukça önemlidir çünkü düşük yıldızlararası sıcaklıklarda bile daha karmaşık organik moleküller oluşturmak için diğer küçük moleküllerle reaksiyona girerler. CH3+ de bu özellikte bir bileşiktir. Bu yüzden 1970 ve 1980'li yıllardan beri bilim insanlarının sürekli odağındadır. Fransa'daki Paris-Saclay Üniversitesinde spektroskopi uzmanı ve bilim ekibi üyesi olan Marie-Aline Martin şöyle açıklıyor:

Tüm Reklamları Kapat

CH3+ molekülünün tespit edilmesi yalnızca James Webb'in inanılmaz hassasiyetini doğrulamakla kalmıyor, aynı zamanda yıldızlararası kimyada CH3+ molekülünün varsayılan merkezi önemini de doğruluyor.

CH3+ Molekülünün Keşfi

1970'li yıllarda yayımlanan araştırmalar CH3+ molekülünün önemini tahmin edemese de molekülün öneminin önceden tespit edilmesi neredeyse imkansızdı. Öngezegen disklerindeki birçok molekül, radyo teleskopları kullanılarak gözlemlenir. Bununla birlikte, bunun mümkün olabilmesi için söz konusu moleküllerin "kalıcı dipol momenti" olarak bilinen özelliğe sahip olmaları gerekmektedir. Bu özellik; molekülün geometrisinin, elektrik yükünün kalıcı olarak dengesiz olduğu ve moleküle bir pozitif ve bir negatif yük verdiği anlamına gelir. CH3+ simetriktir ve bu nedenle yükü dengeli olduğundan radyo teleskopları ile yapılan gözlemler için gerekli olan kalıcı dipol momentine sahip değildir.

Kızılötesinde ise CH3+ tarafından yayılan spektroskopik çizgileri gözlemlemek teorik olarak mümkündür ancak Dünya'nın atmosferi, bu çizgilerin Dünya'dan gözlemlenmesini imkânsız kılmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

İşte bu yüzden bu keşif için kızılötesindeki sinyalleri gözlemleyebilen, yeterince hassas uzay tabanlı bir teleskop kullanmak gerekiyordu. James Webb Uzay Teleskobu'nun MIRI ve NIRSpec cihazları bu iş için oldukça uygundu. Aslında bir CH3+ saptaması daha öncelerde o kadar zordu ki ekip, verilerinde sinyali ilk gördüğünde onu nasıl tanımlayacaklarından tam olarak emin bile değildi. Dikkat çekici bir şekilde ekip, çeşitli deneyimlere sahip uluslararası bir ekibin uzmanlığından yararlanarak sonuçlarını dört haftadan daha kısa bir zaman içinde yorumlayabildi.

CH3+ sinyali, yıldız öngezegen diskinde tespit edildi. Sinyal, Orion Bulutsusu'ndan yaklaşık 1350 ışık yılı uzaklıkta bulunan d203-506 olarak bilinen bir sistemdeydi. d203-506 sistemindeki yıldız; Güneş'in yalnızca onda biri kadar kütleye sahip küçük bir kırmızı cüce yıldızken sistem yakınlardaki sıcak, genç ve büyük kütleli yıldızlardan gelen güçlü ultraviyole radyasyona maruz kalıyordu.

Bilim insanları, gezegen oluşturan öngezegen disklerinin çoğunun, bu tür yoğun morötesi radyasyon döneminden geçtiğini düşünmektedir çünkü yıldızlar genellikle büyük, ultraviyole üreten yıldızları içeren gruplar halinde oluşma eğilimindedir. İlginç bir şekilde; göktaşlarından elde edilen kanıtlar, Güneş Sistemimizi oluşturmaya devam eden öngezegen diskinin de çok büyük miktarda ultraviyole radyasyona maruz kaldığını göstermektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Nikon D7500 DSLR kamera ile pozlanmış bir Orion Bulutsusu görseli.
Nikon D7500 DSLR kamera ile pozlanmış bir Orion Bulutsusu görseli.
William Brown

CH3+ molekülünün keşfi; yerel evrenimizin bileşimini ve evrimini başarılı bir şekilde araştırmak ve yorumlamak için James Webb Uzay Teleskobu'nun özelliklerini dünya merkezli laboratuvarların özellikleriyle birleştiren gözlemsel astronomlar, astrokimyasal modelciler, teorisyenler ve deneysel tayf bilimciler arasındaki bir iş birliği sayesinde mümkün oldu. Marie-Aline Martin iş birliği hakkında şunları söylüyor:[1]

Keşfimiz astronomlar, modelleyiciler ve laboratuvar tayf bilimcilerinin James Webb tarafından gözlemlenen benzersiz özelliklerini anlamak için güçlerini birleştirmeleri sayesinde mümkün oldu.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
6
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ ESA. Webb Makes First Detection Of Crucial Carbon Molecule In A Planet-Forming Disc. Alındığı Tarih: 29 Haziran 2023. Alındığı Yer: ESA | Arşiv Bağlantısı
 • M. Olson. Webb Makes First Detection Of Crucial Carbon Molecule. (18 Haziran 2023). Alındığı Tarih: 17 Eylül 2023. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/12/2023 08:44:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14989

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Tarihi
Eğilim
Canlı Cansız
Neandertal
Şiddet
Hız
Haber
Kurt
Güve
İstatistik
Galaksi
Koronavirüs
Yeni Koronavirüs
Gazetecilik
Diş Hekimi
Hayvan Davranışları
Matematik
Bebek Doğumu
Modern
Nükleik Asit
Genel Halk
Mantık
Vejetaryen
Köpek
Mistik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Kendiliğinden Hareket Eden Taşların Sırrı Ne?
Kendiliğinden Hareket Eden Taşların Sırrı Ne?
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Y. Y. Arslan, et al. James Webb Uzay Teleskobu, Önemli Bir Organik Molekülün Tespitini Yaptı!. (29 Haziran 2023). Alındığı Tarih: 10 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14989
Arslan, Y. Y., Civan, Ç. (2023, June 29). James Webb Uzay Teleskobu, Önemli Bir Organik Molekülün Tespitini Yaptı!. Evrim Ağacı. Retrieved December 10, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14989
Y. Y. Arslan, et al. “James Webb Uzay Teleskobu, Önemli Bir Organik Molekülün Tespitini Yaptı!.” Edited by Çınar Civan. Evrim Ağacı, 29 Jun. 2023, https://evrimagaci.org/s/14989.
Arslan, Yusuf Yiğit. Civan, Çınar. “James Webb Uzay Teleskobu, Önemli Bir Organik Molekülün Tespitini Yaptı!.” Edited by Çınar Civan. Evrim Ağacı, June 29, 2023. https://evrimagaci.org/s/14989.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close