Gece Modu

Bu yazı, Science News isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Mayalar, kendileri için hayati olan genlerin neredeyse yarısının insan versiyonlarıyla yaşayabiliyor.

Maya genlerini insan versiyonlarıyla değiştirmek üzerine yapılan deney, evrim sürecinin bazı bölgelerde yeniliklere açık olsa da, bazı "denenmiş ve onaylanmış" genleri koruduğunu gösterdi. Aşağıdaki görselde, biyolojik süreçlerin işlemesine yarayan maya genlerinin, insanlarınkiyle başarılı bir şekilde değiştirilebileceği oranları görmekteyiz:

Maya genlerinin insan genleriyle değiştirilebilirlik oranları. (Lipid Metabolism: Yağ metabolizması; Translation: Translasyon; Cell Growth and Death; Hücre büyümesi ve ölümü.
Maya genlerinin insan genleriyle değiştirilebilirlik oranları. (Lipid Metabolism: Yağ metabolizması; Translation: Translasyon; Cell Growth and Death; Hücre büyümesi ve ölümü.
Science News

İnsanlar ve hamur mayasının (Saccharomyces cerevisiae) paylaştığı son ortak ata yaklaşık 1 milyar yıl önce yaşadı. Science dergisinde yayınlanan çalışmaya göre araştırıcılar, bu inanılmaz zamana rağmen insan genleri, mayaların hayati öneme taşıyan genlerinin yaklaşık yarısı (%47) ile değiştirilebilir olduğunu gösterdiler.

Texas Üniversitesi'nden Aashiq Kachroo ve meslektaşları, mayalardaki 414 geni teker teker insanlarınkilerle değiştirdiler. Belirli işlevleri olan lipit metabolizmasıyla ilişkili olanlar gibi genlerin, yaklaşık olarak %90 oranla değiştirilebilir olduğunu, fakat hücre büyümesi ve ölümü gibi genler konusunda çok az sayıda maya geninin değiştirilebilir olduğu görüldü. Daha değiştirilebilir genlerin dahil olduğu süreçler evrim sürecinde korunduğu görülüyor, bunun yanında türlere özgü yeni özelliklerin gelişimini sağlayan genler arasında değiştirilebilir genler çok az görünmekte.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 21:43:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7041

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben öğrencilerime herhangi bir şey öğretmiyorum. Sadece öğrenebilecekleri ortamı sağlıyorum.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder