İnsanların Doğaya Etkisi Milyonlarca Yıl Önce Başladı

Bilim insanları, insanların doğaya etkisinin hayal ettiğimizden daha büyük ve uzun süreli olduğunu düşünüyor.

Gece Modu

Bu yazı, BBC isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Yeni bir çalışmaya göre ilkin insanlar, bizim türümüz (Homo sapiens) henüz evrilmeden milyonlarca yıl önce de diğer türlerin soylarının tükenmelerini tetikledi.

Araştırıcılar, Doğu Afrika'daki iri memelilerdeki azalmanın erken insanlarla ilgili olabileceğini düşünüyor. Soy tükenme oranları bölgede yaklaşık 4 milyon yıl önce artmaya başladı. Bu tarih, fosil kayıtlarının da gösterdiği üzere ilkin insanların bölgede yaşadığı döneme denk geliyor.

Gothenburg Üniversitesinden çalışmanın öncü yazarı Søren Faurby, "Şu anda dünyayı ve içinde yaşayan diğer türleri her zamankinden daha fazla olumsuz etkiliyoruz. Fakat bu, daha önce doğayla gerçek bir uyum içerisinde yaşadığımız anlamına gelmiyor." demekte. Ayrıca "Bizler, şu anda kaynakları elinde tutmak konusunda ileri seviyede başarılıyız, bizim sonuçlarımız ise atalarımız için de bu durumun geçerli olabileceğini gösteriyor." diye eklemekte.

Araştırıcılar, yaptıkları çalışma için ufak ve iri memelilerin soy tükenme sıklıklarına ve bunların yağış miktarı ve sıcaklık gibi çevresel değişimlerle ilişkisini incelediler. Bunlara ek olarak, Australopithecus ve Ardipithecus gibi ilkin insan türlerinin beyin büyüklüklerindeki değişimlere baktılar.

Sonuçları ise, iri memelilerin soy tükenme sıklıklarının ilkin insan beyin büyüklüklerindeki artış ve bitki örtüsü değişimiyle ilişkili olduğunu fakat yağış miktarları ve sıcaklıklarla olmadığını gösterdi.

İlkin insanların, Doğu Afrika'daki etçillerin soylarının tükenmelerinde katkıları olmasına ilişkin önerdikleri açıklama ise; besin kaynakları için direkt bir rekabet içinde olmaları.

Ecology Letters adlı akademik dergide yayınlanan çalışmada, çalışmayı yürüten ekip, biyolojik çeşitlilik üzerindeki antropojenik etkinin düşünülenden milyonlarca yıl önce başladığını vurguluyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/02/2020 20:47:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8213

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gün boyu ilginç bir şey fark etmediyseniz, pek de iyi bir gün geçirmemişsiniz demektir.”
J. A. Wheeler
Geri Bildirim Gönder