İnsanların Doğaya Etkisi Milyonlarca Yıl Önce Başladı

Bilim insanları, insanların doğaya etkisinin hayal ettiğimizden daha büyük ve uzun süreli olduğunu düşünüyor.

İnsanların Doğaya Etkisi Milyonlarca Yıl Önce Başladı
Erken insanlar, iri etçillerle besin konusunda rekabet içerisindeydi.
Mauricio Antón
Yazar Helen Briggs
1 dakika
4,499 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Yeni bir çalışmaya göre ilkin insanlar, bizim türümüz (Homo sapiens) henüz evrilmeden milyonlarca yıl önce de diğer türlerin soylarının tükenmelerini tetikledi.

Araştırıcılar, Doğu Afrika'daki iri memelilerdeki azalmanın erken insanlarla ilgili olabileceğini düşünüyor. Soy tükenme oranları bölgede yaklaşık 4 milyon yıl önce artmaya başladı. Bu tarih, fosil kayıtlarının da gösterdiği üzere ilkin insanların bölgede yaşadığı döneme denk geliyor.

Gothenburg Üniversitesinden çalışmanın öncü yazarı Søren Faurby, "Şu anda dünyayı ve içinde yaşayan diğer türleri her zamankinden daha fazla olumsuz etkiliyoruz. Fakat bu, daha önce doğayla gerçek bir uyum içerisinde yaşadığımız anlamına gelmiyor." demekte. Ayrıca "Bizler, şu anda kaynakları elinde tutmak konusunda ileri seviyede başarılıyız, bizim sonuçlarımız ise atalarımız için de bu durumun geçerli olabileceğini gösteriyor." diye eklemekte.

Araştırıcılar, yaptıkları çalışma için ufak ve iri memelilerin soy tükenme sıklıklarına ve bunların yağış miktarı ve sıcaklık gibi çevresel değişimlerle ilişkisini incelediler. Bunlara ek olarak, Australopithecus ve Ardipithecus gibi ilkin insan türlerinin beyin büyüklüklerindeki değişimlere baktılar.

Reklamı Kapat

Sonuçları ise, iri memelilerin soy tükenme sıklıklarının ilkin insan beyin büyüklüklerindeki artış ve bitki örtüsü değişimiyle ilişkili olduğunu fakat yağış miktarları ve sıcaklıklarla olmadığını gösterdi.

İlkin insanların, Doğu Afrika'daki etçillerin soylarının tükenmelerinde katkıları olmasına ilişkin önerdikleri açıklama ise; besin kaynakları için direkt bir rekabet içinde olmaları.

Ecology Letters adlı akademik dergide yayınlanan çalışmada, çalışmayı yürüten ekip, biyolojik çeşitlilik üzerindeki antropojenik etkinin düşünülenden milyonlarca yıl önce başladığını vurguluyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: BBC | Arşiv Bağlantısı
 • Helen Briggs. Human Impact On Nature 'Dates Back Millions Of Years'. (20 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 22 Ocak 2020. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
 • Søren Faurby, et al. (2020). Brain Expansion In Early Hominins Predicts Carnivore Extinctions In East Africa. Ecology Letters. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/04/2021 06:07:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8213

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Atom
Mantar
Hastalıkların Tedavisi
Göğüs Hastalığı
Kadın Doğum
Köpekgil
Hominid
Kanser Tedavisi
Değişim
Uterus
Lhc (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı)
Adaptasyon
Mars
Sperm
Matematik
Plüton
Büyük
Kimyasal
Zaman
Güneş
Bilim İnsanları
Obstetrik
Ağız Sağlığı
Astronot
Erkek
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku