Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

İnsan Evriminde Dine Yönelik Biyolojik Bir Temel Keşfedilmiş Olabilir!

İnsan Evriminde Dine Yönelik Biyolojik Bir Temel Keşfedilmiş Olabilir! Medium
1 dakika
5,166
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 10 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Auburn Üniversitesi'nden bir araştırmacı ile Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) güçlerini birleştirerek bir bireyin dini inançlarının onun beyin bağlantılarını nasıl etkilediği konusunda bir araştırma yürüttüler. Araştırma sonucunda, dindar ve dindar olmayan bireyler arasında beyin etkileşimleri arasında farklar tespit edildi.

Auburn Üniversitesi'nin Ginn Mühendislik Koleji'ne bağlı olan Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde yardımcı doçent olan Gopikrishna Deshpande ile NIH araştırmacıları, Brain Connectivity dergisinde yeni bir makale yayımladılar.

Araştırma grubu, bir bireyin inançları, niyetleri ve isteklerini diğerlerininkiyle ilişkilendirme konusunda bir alt zemin hazırlayan Zihin Teorisi isimli adı verilen bir beyin sinir ağındaki beyin etkileşimleri arasında farklar tespit etti. Bu beyin ağında daha güçlü bağlantılar olan bireylerin daha dindar olduğu gösterildi. Deshpande, insan evrimi sırasında bu beyin ağındaki değişimin, dinlerin insan toplumlarında oluşmasına neden olduğu yönündeki hipotezi desteklediğini söylüyor. Auburn Manyetik Rezonans Görüntüleme Araştırmaları Merkezi'nde de araştırmacı olan Deshpande şunları ekliyor:

Tüm Reklamları Kapat

Din inancı Dünya'nın farklı bölgelerinde, Orta Amerika'daki Mayalar ile Avusturalya yerlileri gibi birbirlerinden bağımsız olarak evrimleşmiş toplumlarda bile ortak olarak gözlenen, eşsiz bir insan özelliğidir. Bu da, araştırmacıları insan toplumlarında dinin oluşabilmesi için mutlaka biyolojik bir temel olması gerektiği yönünde fikir yürütmelerine neden olmaktaydı.

Deshpande ve NIH araştırmacılarının bu çalışması, daha önceden Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanmış bir araştırmanın devamı niteliğindedir. O araştırmada da, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullanılarak, kendilerini dindar veya dindar olmayan şeklinde tanımlayan insanların beyinleri, dini inançların 3 farklı psikolojik boyutu üzerinde kafa yorarlarken görüntülenmişti.

Araştırmacıların belirli beyin bölgelerinin ve sinir ağlarının, belli bir zihinsel veya fiziksel görev sırasında birbirleriyle nasıl etkileştiğini görmesini sağlayan fMRI, bu 3 farklı psikolojik boyut tarafından aktive edildiğini göstermişti. Fakat dindar olan insanlarla, olmayan insanlar arasında, bu dini düşünceler sırasında aktivasyon gücü arasında bir fark tespit edilememişti.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Umut Verici! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/05/2024 10:11:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1898

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ses
Hindistan
Temel
Sıcak
Yangın
Vejetaryen
Kalori
Oyun Teorisi
Maskeler
Isı
Mavi
Eşeyli Üreme
Jüpiter
Klinik Mikrobiyoloji
Hayvan Davranışları
Uzay Aracı
Anatomi
Antibiyotik
Diyet
Koku
Kitap
Sıcaklık
Charles Darwin
Ay Görevleri
Toplumsal Cinsiyet
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. İnsan Evriminde Dine Yönelik Biyolojik Bir Temel Keşfedilmiş Olabilir!. (19 Ocak 2014). Alındığı Tarih: 24 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1898
Bakırcı, Ç. M. (2014, January 19). İnsan Evriminde Dine Yönelik Biyolojik Bir Temel Keşfedilmiş Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved May 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1898
Ç. M. Bakırcı. “İnsan Evriminde Dine Yönelik Biyolojik Bir Temel Keşfedilmiş Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 19 Jan. 2014, https://evrimagaci.org/s/1898.
Bakırcı, Çağrı Mert. “İnsan Evriminde Dine Yönelik Biyolojik Bir Temel Keşfedilmiş Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 19, 2014. https://evrimagaci.org/s/1898.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close