Gece Modu

Bu yazı, ScienceDaily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Auburn Üniversitesi'nden bir araştırmacı ile Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) güçlerini birleştirerek bir bireyin dini inançlarının onun beyin bağlantılarını nasıl etkilediği konusunda bir araştırma yürüttüler. Araştırma sonucunda, dindar ve dindar olmayan bireyler arasında beyin etkileşimleri arasında farklar tespit edildi.

Auburn Üniversitesi'nin Ginn Mühendislik Koleji'ne bağlı olan Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde yardımcı doçent olan Gopikrishna Deshpande ile NIH araştırmacıları, Brain Connectivity dergisinde yeni bir makale yayımladılar.

Araştırma grubu, bir bireyin inançları, niyetleri ve isteklerini diğerlerininkiyle ilişkilendirme konusunda bir alt zemin hazırlayan Zihin Teorisi isimli adı verilen bir beyin sinir ağındaki beyin etkileşimleri arasında farklar tespit etti. Bu beyin ağında daha güçlü bağlantılar olan bireylerin daha dindar olduğu gösterildi. Deshpande, insan evrimi sırasında bu beyin ağındaki değişimin, dinlerin insan toplumlarında oluşmasına neden olduğu yönündeki hipotezi desteklediğini söylüyor. Auburn Manyetik Rezonans Görüntüleme Araştırmaları Merkezi'nde de araştırmacı olan Deshpande şunları ekliyor:

Din inancı Dünya'nın farklı bölgelerinde, Orta Amerika'daki Mayalar ile Avusturalya yerlileri gibi birbirlerinden bağımsız olarak evrimleşmiş toplumlarda bile ortak olarak gözlenen, eşsiz bir insan özelliğidir. Bu da, araştırmacıları insan toplumlarında dinin oluşabilmesi için mutlaka biyolojik bir temel olması gerektiği yönünde fikir yürütmelerine neden olmaktaydı.

Deshpande ve NIH araştırmacılarının bu çalışması, daha önceden Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanmış bir araştırmanın devamı niteliğindedir. O araştırmada da, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullanılarak, kendilerini dindar veya dindar olmayan şeklinde tanımlayan insanların beyinleri, dini inançların 3 farklı psikolojik boyutu üzerinde kafa yorarlarken görüntülenmişti.

Araştırmacıların belirli beyin bölgelerinin ve sinir ağlarının, belli bir zihinsel veya fiziksel görev sırasında birbirleriyle nasıl etkileştiğini görmesini sağlayan fMRI, bu 3 farklı psikolojik boyut tarafından aktive edildiğini göstermişti. Fakat dindar olan insanlarla, olmayan insanlar arasında, bu dini düşünceler sırasında aktivasyon gücü arasında bir fark tespit edilememişti.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/04/2020 17:00:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1898

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlığın bir gün yok olacağı gerçeği ile yüzleşmek zorundayız. Asıl soru şu: Bu, ne zaman olacak?”
Richard Leakey
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder