Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Hindi Kuyruğu

Hindi Kuyruğu
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Hindi Kuyruğu (Trametes versicolor)

Hindi kuyruğu mantarı, dünyanın dört bir yanında oldukça yaygın olarak bulunan çok keseli bir mantardır. Türün belirleyici adı olan "versicolor", "çok renkli" demektir. Fotoğraftan görebileceğiniz gibi, gerçekten de birçok farklı renkte karşımıza çıkabilir ve mantarların genelde gözümüzün önüne gelen gri ve sıkıcı halini yanlışlar gibidir. Mantara "hindi kuyruğu" denmesinin sebebi ise pek gizemli değildir: insanlar mantarı bir hindinin kuyruğuna benzetmişlerdir (cidden).

Birçok bitki ve mantar gibi, hindi kuyruğu da alternatif tıbbın pençesine düşmüş iddialardan birini oluşturur. Özellikle mantarın çiğ tüketiminin kanseri tedavi ettiği iddiası, oldukça yaygın bir argüman olarak halk arasında yer etmiştir. Mantar olmasa da, mantarda bulunan kimyasallardan özellikle bir tanesinin gerçekten de kanserle alakası olduğu; ancak bunun mantarın kendisiyle doğrudan alakası olmadığı anlaşılmıştır. Amerikan Kanser Derneği'nin önderliğinde yapılan bir dizi araştırma sonucu, mantarın genelde iddia edildiğinin aksine, çiğ halinin kansere hiçbir şekilde fayda sağlamadığı gösterilmiştir. Ancak mantarın içerisinde bulunan bazı kimyasalların, kanserin bazı belirtilerine fayda sağlayacak unsurda olduğu; dolayısıyla bu maddelerin çok sayıda mantardan ayrıştırılması ve işlemden geçirilmesi sonucunda kanser tedavisine katkı sağlayabileceği, çok güçlü verilerle desteklenmemiş olsa bile, tespit edilmiştir.

Mantarı kanser konusunda meşhur eden kimyasal kısaca PSK olarak bilinen polisakkarit-K kimyasalıdır. Bu kimyasal, adından da anlaşılabileceği gibi, büyük bir şekerdir; ancak aynı zamanda bu şekere proteinler de bağlanmıştır. Yapılan araştırmalar, bu kimyasalın mutasyona neden olan unsurlardan kaynaklanan kanserlerin etkisini kısmen azaltabileceğini göstermektedir. Özellikle mide, boğaz, kalın bağırsak, meme ve akciğer kanserinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Uzun vadede bu kimyasal kullanılarak bazı ilaçlar üretilebileceği düşünülse de, şu ana kadar etken maddesi PSK olan, onaylı bir kanser ilacı üretilememiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • K. Oba, et al. Efficacy Of Adjuvant Immunochemotherapy With Polysaccharide K For Patients With Curative Resections Of Gastric Cancer. (15 Kasım 2006). Alındığı Tarih: 12 Nisan 2019. Alındığı Yer: Cancer Immunology | Arşiv Bağlantısı
 • Amerilan Kanser Derneği. Complementary And Alternative Medicine. (12 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 12 Nisan 2019. Alındığı Yer: Amerilan Kanser Derneği | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/09/2020 19:45:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2071

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Besin
Doğum
Cinsiyet Araştırmaları
Enfeksiyon
Lipit
Zooloji
Zehirli Mantar
Kimya
Elektrik
Mistisizm
Kafatası
Matematik
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Beslenme Bilimi
Film
İspat
İnsanlar
Homo Sapiens
Uzay Görevleri
Bilim
Maske
Dağılım
Radyasyon
Tardigrad
Galaksi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, kibrimizi azalttığı ölçüde gücümüzü arttırır.”
Claude Bernard
Geri Bildirim Gönder