Hikaye Anlatıcı Hayvanlar

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Bizler hikaye anlatıcı hayvanlarız ve günlük yaşantılarımızın sıradanlığını kabul etmeye tahammül edemiyoruz."

Stephen Jay Gould (Amerikalı paleontolog, evrimsel biyolog ve bilim tarihiçisi; popüler bilim tarihinin en etkili isimlerinden birisi)

 

Stephen Jay Gould, insanı hep "hikaye anlatıcı hayvanlar" olarak tanımlardı. Kültürümüzü, var olduğumuzdan beri anlattığımız karmakarışık bir hikayeye benzetirdi. Oldukça da yerinde gibi gözüküyor bu tanım. Zira kültürün hangi parçasına bakarsanız bakın, gökten zembille inmediğini görüyorsunuz. Mutlaka kendisinden önce gelen bir şeyler var, mutlaka kendisinden daha ilkel hikayelere ve temellere dayanıyor. Temeli oluşturan bu eski kültürel kırıntılara gittikçe, zamanda ve insan tarihinde de geriye gitmiş oluyoruz. Böylece, bir Boeing'in kanat yapısından tutun da, balta girmemiş bir ormandaki dini ritüellerin içeriklerini bile antik atalarımızın basit düşünce, inanç ve ürünlerine kadar takip edebiliyoruz.

Kültür, bize adeta evrimsel geçmişimizi haykırıyor. Buna rağmen kendimizi, ait olduğumuz yeri, geldiğimiz doğayı reddediyoruz.

Bizler hikayet anlatıcı hayvanlarız.

Ama en aptal olanlarından...

 

Görsel: İG

Couvade (Kuvat) Sendromu: Eşiyle Birlikte Hamilelik Semptomları Gösteren Erkekler!

Hologram Evren ve Bilginin Korunumu

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim