Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Hazer yılanı (Dolichophis caspius)

Hazer yılanı (Dolichophis caspius) Furkan Eren
Hazer yılanı
2 dakika
11,749
Tüm Reklamları Kapat
Hazer yılanı
 • Bilimsel Adı Dolichophis caspius
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Hazer yılanı
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Caspian whipsnake
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Hazer Yılanı (veya Hazar Yılanı) olarak da bilinen Dolichophis caspius, Colubridae familyasına ait, zehirsiz bir yılan türüdür ve Nisan ayından Eylül ayına kadar rahatlıkla görülebilmektedir. Erişkin bir Hazar yılanı 180 cm boya kadar erişebilir. Hatta bazı bireyler 2 metreye bile ulaşabilir. Kayıtlardaki rekor birey 2.5 metre uzunluğundadır! Bu yüzden muhtemelen Avrupa'daki en büyük yılan türüdür kendisi. Çok hareketli bir yılan türüdür. Isırmaktan asla çekinmezler. Ancak zehirli bir tür değildir ve zehir bezleri yoktur. Dişi bireyleri 7 ile 11 arasında yumurta bırakmaktadırlar.

Genellikle homojen bir sarı-gri-kahverengi tonlarında açık renge sahiptir, üzerinde koyu lekeler bulunmaktadır. Sırt lekeleri genç bireylerde bariz olmakla birlikte yetişkinlerde pek fark edilmezler. Vücudun ortasında 19 (bazen 17) tane düz pul bulunur. Pulun merkezi kenarlardan daha açık renklidir. Sırt tarafı gri-kahverengidir ve çocuklarda ve genç yılanlarda belirgin olan, ancak yaşla birlikte soluklaşan işaretlere sahiptir. Ventral taraf açık sarı veya beyazdır.

Yavru (jüvenil) birey. Sakarya/Karasu bölgesinde çeklmiştir.
Yavru (jüvenil) birey. Sakarya/Karasu bölgesinde çeklmiştir.
FURKAN EREN

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Özellikle orman kenarlarında, ormana yakın fındık bahçelerinde, çalılık yakınlarında ve kayalık yamaçlarda bulunmaktadırlar.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Doğal yaşam alanı yıllar geçtikçe azalmaktadır. Aynı şekilde kırsal alanlarda da boyutlarından ötürü sıkça öldürülürler.

Tüm Reklamları Kapat

Davranış ve Etoloji

İnsanlar ile karşılaştıklarında kaçmayı tercih etmezler ve genellikle ısırmak için saldırı yaparlar. Saldırmadan önce vücudunu şişirerek karşılaştığı canlıyı korkutmaya çalışır. Avlarını canlı olarak yutarlar ve genellikle önce kafalarından yutmaya başlarlar.

Hazer yılanı, insan ile karşılaşmada aldığı başlangıç pozisyonu. Sakarya/Karasu bölgesinde çeklmiştir.
Hazer yılanı, insan ile karşılaşmada aldığı başlangıç pozisyonu. Sakarya/Karasu bölgesinde çeklmiştir.
Furkan Eren

Diyet ve Metabolizma

Fare, köstebek, böcekçil gibi küçük memeliler, kuşlar ve sürüngenler başlıca besinleridir. Bazen amfibik canlı türleri ile de beslendiği görülmektedir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

İnsanlar tarafından tehlikeli bir yılan türü olarak görülmektedir. Bundan dolayı bahçe işlerinde görüldüğü yerde öldürülmesi durumu çokça yaşanmaktadır. Tarım zararlıları ile beslendiğinden dolayı tarım dostudur. Fakat bu durum halk tarafından pek bilinmemekte veya önemsenmemektedir. Oldukça saldırgan ve yaygın bir tür olduğu için insanların en çok öldürdüğü yılan türleri arasında yer almaktadır. Kara yolu trafiğinin en büyük mağdurlarından birisidir. Maalesef araçlar tarafından sıkça ezilmektedir.

Etimoloji

Ülkemizde birden fazla isim ile bilinmektedir. Bunların başlıcaları hazer yılanı ve bozyörük isimleridir. Fakat bazı yörelerde bözerek yılanı da denmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Gözlem Bilgileri

Yeşillik alanda vakit geçirdiğimiz sıralarda küçük bir hazer yılanı dikkatimizi çekti. Saldırgan ve yakınlaşmaya pek izin vermeyen bir yılan türünü çekmek için böyle bir fırsatı kaçırmadık. Yetişkin bir bireyle daha önce çok karşılaştık fakat yetişkinlerde olduğu gibi saldırganca bir tavır sergilemedi. Bunun verdiği rahatlık ile rahatça gözlem yapabildik.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
13
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • İnanılmaz 3
 • Bilim Budur! 2
 • Umut Verici! 2
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/09/2023 00:59:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9053

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Genetik Mühendisliği
Hastalık
Sağlık
Vücut
Dünya Sağlık Örgütü
Hidrotermal Baca
Deprem
Basınç
Doğru
Uzay Görevleri
Önlem
Yeni Doğan
Meteor
Psikoloji
Albert Einstein
Kanıt
Yaşlanma
Tür
Kamuflaj
Astrofotoğrafçılık
Uzay
Kimyasal Element
Vejetaryen
Uyku
Fizik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. Eren, et al. Hazer yılanı (Dolichophis caspius). (31 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 24 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9053
Eren, F., Türkoğlu, P. (2020, July 31). Hazer yılanı (Dolichophis caspius). Evrim Ağacı. Retrieved September 24, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9053
F. Eren, et al. “Hazer yılanı (Dolichophis caspius).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 31 Jul. 2020, https://evrimagaci.org/s/9053.
Eren, Furkan. Türkoğlu, Pedram. “Hazer yılanı (Dolichophis caspius).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, July 31, 2020. https://evrimagaci.org/s/9053.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close