Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Hazer yılanı (Dolichophis caspius)

Hazer yılanı (Dolichophis caspius)
Hazer yılanı
Furkan Eren
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Hazer yılanı
 • Bilimsel Adı Dolichophis caspius
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Hazer yılanı
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Caspian whipsnake
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Yeşillik alanda vakit geçirdiğimiz sıralarda küçük bir hazer yılanı dikkatimizi çekti. Saldırgan ve yakınlaşmaya pek izin vermeyen bir yılan türünü çekmek için böyle bir fırsatı kaçırmadık. Yetişkin bir bireyle daha önce çok karşılaştık fakat yetişkinlerde olduğu gibi saldırganca bir tavır sergilemedi. Bunun verdiği rahatlık ile rahatça gözlem yapabildik.

Tanım ve Genel Bilgiler

Nisan ayından Eylül ayına kadar rahatlıkla görülebilmektedir. Erişkin bir hazer yılanı 180 cm boya kadar erişebilir. Hatta bazı bireyler 2 metreye bile ulaşabilir. Kayıtlardaki rekor birey 2.5 metre uzunluğundadır! Bu yüzden muhtemelen Avrupa'daki en büyük yılan türüdür kendisi. Çok hareketli bir yılan türüdür. Isırmaktan asla çekinmezler. Ancak zehirli bir tür değildir ve zehir bezleri yoktur. Dişi bireyleri 7 ile 11 arasında yumurta bırakmaktadırlar.

Genellikle homojen bir sarı-gri-kahverengi tonlarında açık renge sahiptir, üzerinde koyu lekeler bulunmaktadır. Sırt lekeleri genç bireylerde bariz olmakla birlikte yetişkinlerde pek fark edilmezler. Vücudun ortasında 19 (bazen 17) tane düz pul bulunur. Pulun merkezi kenarlardan daha açık renklidir. Sırt tarafı gri-kahverengidir ve çocuklarda ve genç yılanlarda belirgin olan, ancak yaşla birlikte soluklaşan işaretlere sahiptir. Ventral taraf açık sarı veya beyazdır.

Yavru (jüvenil) birey. Sakarya/Karasu bölgesinde çeklmiştir.
Yavru (jüvenil) birey. Sakarya/Karasu bölgesinde çeklmiştir.
FURKAN EREN

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Özellikle orman kenarlarında, ormana yakın fındık bahçelerinde, çalılık yakınlarında ve kayalık yamaçlarda bulunmaktadırlar.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Doğal yaşam alanı yıllar geçtikçe azalmaktadır. Aynı şekilde kırsal alanlarda da boyutlarından ötürü sıkça öldürülürler.

Davranış ve Etoloji

İnsanlar ile karşılaştıklarında kaçmayı tercih etmezler ve genellikle ısırmak için saldırı yaparlar. Saldırmadan önce vücudunu şişirerek karşılaştığı canlıyı korkutmaya çalışır. Avlarını canlı olarak yutarlar ve genellikle önce kafalarından yutmaya başlarlar.

Hazer yılanı, insan ile karşılaşmada aldığı başlangıç pozisyonu. Sakarya/Karasu bölgesinde çeklmiştir.
Hazer yılanı, insan ile karşılaşmada aldığı başlangıç pozisyonu. Sakarya/Karasu bölgesinde çeklmiştir.
Furkan Eren

Diyet ve Metabolizma

Fare, köstebek, böcekçil gibi küçük memeliler, kuşlar ve sürüngenler başlıca besinleridir. Bazen amfibik canlı türleri ile de beslendiği görülmektedir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

İnsanlar tarafından tehlikeli bir yılan türü olarak görülmektedir. Bundan dolayı bahçe işlerinde görüldüğü yerde öldürülmesi durumu çokça yaşanmaktadır. Tarım zararlıları ile beslendiğinden dolayı tarım dostudur. Fakat bu durum halk tarafından pek bilinmemekte veya önemsenmemektedir. Oldukça saldırgan ve yaygın bir tür olduğu için insanların en çok öldürdüğü yılan türleri arasında yer almaktadır. Kara yolu trafiğinin en büyük mağdurlarından birisidir. Maalesef araçlar tarafından sıkça ezilmektedir.

Etimoloji

Ülkemizde birden fazla isim ile bilinmektedir. Bunların başlıcaları hazer yılanı ve bozyörük isimleridir. Fakat bazı yörelerde bözerek yılanı da denmektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/10/2020 03:11:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9053

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Yumurta
Nobel Ödülü
Tutarlılık
Doğa Gözlemleri
Ara Geçiş Türleri
Santigrat Derece
Zeka
Göğüs Hastalığı
Kimyasal Evrim
Zooloji
Abiyogenez
Depresyon
Diş
Doktor
Yayılım
Üreme
Haber
Dna
Doğru
Fare
Fosil
Ana Bulaşma Mekanizması
Mikrop
Obezite
Eşcinsellik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer Hiroshima ve Nagasaki'yi öngörebilecek olsaydım, denklemimi 1905'te yırtıp atardım.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder