Hayvanların Evrimi Hızlı Başladı, Sonra Yavaşladı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hayvan evriminin ilk evreleri, düşünülenden hızlı ilerledi: Yeni analizler, ilk hayvan şubelerinin 700 milyon yıl önceki buzul çağından önce hızlı bir dizi halinde ortaya çıktığını gösteriyor.

Fosil kayıtları, bugün bilinen neredeyse tüm hayvan şubelerinin yaklaşık 540 milyon yıl önce Kambriyen Dönemi'nin başında oluştuğunu ortaya çıkardı. Bilinen ilk hayvan fosilleri, hayvanların Kambriyen Dönemi'nin başından önce ortaya çıkmış olması gerektiğini düşündüren karmaşık yapılar sergiliyor. Ancak, kesin olarak Kambriyen-öncesi döneme gidebilen ve taksonomik olarak açıklanabilen fosiller oldukça nadir. Biyologlar, aile ağaçlarının nasıl göründüğünü belirlemek için süngerler, sölenterler, taraklılar ve placozoa gibi pek çok eski hayvan alt grubunun güvenilir zaman bilgisine ihtiyaç duyuyorlar. Münih’teki Ludwig- Maximilian Üniversitesi (LMU) Doğa ve Çevre Bilimleri Paleontoloji ve Jeobiyoloji Alt Birimleri'nden Dr. Martin Dohrmann ve Prof. Gert Wörheide, artık hayvanın ilk evriminin kronolojisini araştırmak ve en eski hayvan gruplarının yaşları hakkında yeni bir tahmin yürütmek için “moleküler saate” dayanan yeni bir strateji kullanıyorlar. Bulguları Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Moleküler saat yaklaşımı zaman içinde mutasyonların tüm organizmaların genomlarında biriktiği prensibine dayanır. İki soy hattı arasındaki genetik farkların genişlemesi, bu yüzden son ortak atalarından ayrıldıklarından beri geçen zamana dayanmalıdır. Dr. Dohrmann bunu şu şekilde belirtiyor:

“Çalışmamız, var olan hayvanlardan alınan genetik verilere ve karmaşık bilgisayar algoritmalarının yardımlarıyla analiz ettiğimiz iyi tarihlenmiş fosillerden gelen bilginin kombinasyonuna dayanıyor.”

Bu çalışma için araştırmacılar, 55 türden 128 farklı protein dizisinden yapılma ve tüm önemli hayvan gruplarının temsilcilerini, özellikle de en önce ayrılanları dahil eden oldukça geniş bir veri seti kullanıyor.

Analiz daha önce yapılmış bir araştırmanın sonucunu doğruluyor. Bu araştırma hayvanların ortaya çıkışını 1000 ile 540 milyon yılları arasında sürmüş Neoproterozoik Çağ olarak göstermişti. Fakat, daha da ilginci, sonuçlar aynı zamanda en eski şubelerin ve tüm çift taraflı simetrik hayvanların atalarının da jeolojik olarak kısa bir zamanda, 50 milyon yıllık bir süreçte ortaya çıktığını ileri sürüyor. Dohrmann bu konuda şöyle diyor:

“Ayrıca, evrimsel ıraksamanın bu erken evresi 720 ve 635 yılları arasında sürmüş, uzun süreli küresel buzlanmanın olduğu ve dünyayı kar topuna çevirmiş şiddetli iklim değişikliklerinden önce başladı.”

Yeni bulguların akla yatkınlığını değerlendirmek için, araştırmacılar daha geniş veri setleri ve gelişmiş istatiksel metotlar kullanarak daha fazla analiz yapmayı planlıyorlar. Wörheide:

“İlk hayvanların ekolojisi ve morfolojisi anlamında geçerli sonuçlara ulaşmak için, neoproterozoik dönemde hüküm sürmüş çevresel şartları da daha iyi bilmemiz gerekiyor ve taksonomik gruplara güvenle atfedilebilecek daha çok fosile ihtiyacımız var.”


Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Bu yazı Leyla Gülden tarafından ScienceDaily sitesinden çevrilmiştir.
  2. Scientific Reports

Gelecek Nasıl Görünecek? Elon Musk TED2017'de Anlatıyor!

Aziz Sancar: Evrim Bir Gerçektir!

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim