Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Harika Bir Şekilde Korunmuş Moa Ayağı Fosili...

Harika Bir Şekilde Korunmuş Moa Ayağı Fosili... Ryan Baumann
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Eğer Evrim Ağacı'nı birazcık tanıyorsanız, siz de bunu gördüğünüzde aynı tepkiyi vereceksinizdir: "Hadi canım, sahte bu!" 

Biz de aynı tepkiyi vermiştik. Ancak dersimizi çalıştık ve gerçekten de bu şekilde korunmuş bir fosilin bulunduğunu doğruladık. Bu fosil, şu anda Londra Doğa Tarihi Müzesi'nde sergilenmekte... Gerçekten inanılmaz; ancak gerçek...

Bu bir moa ayağı. Daha bilimsel adıyla, Megalapteryx didinus türü, 18.5 milyon yıl kadar önce evrimleşip, soyu birkaç yüz yıl önce tükenmiş bir kuşa ait. Bu kuşlar, Yeni Zelanda'da yaşıyordu ve uçma yetisi evrimsel süreçte körelmiş olan gruba aitti.

Aslında yaşadıkları zaman aralığı düşünüldüğünde, belki o kadar da şaşırılacak bir şey olmadığını anlayabilirsiniz: En son moa bireylerinin de günümüzden sadece 510 yıl kadar önce yaşamışlardı. Oldukça eski; ancak birçok diğer fosile ve canlıya kıyasla "daha dün yaşamış" gibi... Ancak ayağın ürkütücülüğü, şaşkınlık miktarına da katkı sağlıyor tabii...

Bu canlılar 1 metre kadar uzunluğa sahiplerdi ve ortalama 25 kilogram kütleye sahiplerdi. Dahası, bu kuşlar cinslerinin (Megalapteryx cinsinin) en küçük türleriydi. Diğer kuzenlerinin aksine, vücutlarının gagalar ve ayaklar hariç her yeri halen tüylerle kaplıydı. Diğer kuzenlerinde ise bu tüyler büyük oranda körelerek yok olmuştu. Bu türlerde tüylerin korunmuş olma nedeni, kuzenlerinden çok daha yüksek bölgelerde, çok daha soğuk ortamlarda yaşıyor olmalarıydı. Bu moaların 2000 metrelik rakımda bile yaşadıkları bilinmektedir.

Moalarla insanlar ilk olarak 1250-1300 yılları arasında Maori insanları Polinezya'dan Yeni Zelanda'ya göç ettiklerinde karşılaştılar. Oldukça yavaş hareket eden bir hayvan olan moaları tüketmemiz çok sürmedi. Sadece 200 yıl içerisinde köklerini kuruttuk.

Yaşasın (!) insanlık!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 3
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 2
 • İnanılmaz 2
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Teara. Moa And People. (07 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 07 Ağustos 2019. Alındığı Yer: New Zealand | Arşiv Bağlantısı
 • Terra Nature. New Zealand Ecology. (07 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 07 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Terra Nature | Arşiv Bağlantısı
 • M. E. Allentoft, et al. (2014). Extinct New Zealand Megafauna Were Not In Decline Before Human Colonization. PNAS, sf: 4922-4927. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/10/2020 12:17:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3367

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Mikoloji
Beslenme Davranışı
Şehir Hastanesi
Sars
Hekim
Zehir
Safsata
Gıda
Teyit
Primat
Mikrobiyoloji
Genetik Mühendisliği
Sperm
Çağ
Hominidae
Normal Doğum
Öğrenme
Diyet
Kan
Aşılar
Müfredat
Elektrik
Büyük Patlama
Maske
Bilgi Felsefesi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sembolik bir protesto istiyorsanız, bir bayrağı yakmayın. Onu yıkayın.”
Norman Thomas
Geri Bildirim Gönder