Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Halluks Valgus

Halluks Valgus Orliman
2 dakika
9,627
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat
Hallux Valgus
 • Türkçe Adı Halluks Valgus
 • İngilizce Adı Hallux Valgus
 • Latince Adı Hallux Valgus
 • OrphaNet

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Latince “Halluks” (Ayak Başparmağı), “Valgus” ise (uzaklaşan) anlamındadır. Halluks valgus ayak başparmağının orta hattan uzaklaşması, yani ayak ikinci parmağına doğru yönelmesiyle oluşan bir deformitedir (bozukluktur). Genelde 30-40 yaşlarından sonra görülen ve kadınlarda daha fazla rastlanan bir kemik bozukluğudur. Ayak başparmağının ikinci parmaktan uzun olması, ayak tarak kemiklerinin uzunluğu ya da kısalığı, eklemlerde sorunlara yol açan bazı hastalıklar, ayak içi kas ya diğer dokulardaki sorunların Halluks Valgus’a neden olabilmektedir. Ancak Halluks Valgus’un en önemli nedeni ayakkabı kullanımıdır.

Belirti ve Bulgular

Bozukluk sahibi bireylerin önemli bir kısmında temel şikayet ayak başparmağının açılandığı eklemdeki şişlik ve ağrıdır. Başparmağın dışarıya, yani ikinci parmağa doğru açılanması ilerledikçe, başparmak ikinci parmağın altına girebilir, ya da üstüne çıkabilir. En yaygın semptomlar ise şöyle sıralanabilir ;

Tüm Reklamları Kapat

 • Şekil Bozukluğu
 • Ağrı
 • Kızarıklık

Hastalıkla İlişkili Etken Faktörler ve Risk Faktörleri

Halluks Valgus aile bireyleri arasında genetik olarak aktarılabilen bir durumdur. Bazı hastalarda rahat, ortopedik ve geniş ayakkabı giyilmesine rağmen oluşabilirken, bazı bireylerde ise ince ve dar burunlu, sıkı ayakkabılar giymek bu hastalığın oluşumunda rol oynar. Halluks Valgus, ortopedik ve bazı rahatsızlıkların beraberinde getirdiği bir durum olarak da kendini gösterebilir. Başlıca bu rahatsızlıklar şöyledir.

 • Düz tabanlık
 • Kilo sorunu
 • Aşil tendonu kısalığı
 • Çeşitli romatizmal rahatsızlıklar
 • Ayağın içe basması
 • Eklemlerde gevşeklik

Teşhis Yöntemleri

Halluks Valgus teşhisinde en önemli muayene yöntemi fiziki muayenedir. Hasta çıplak ayak ile yere basarak, ayağın çeşitliği yönlerden grafikleri çekilir. Ardından radyolojik inceleme yapılır. Radyolojik incelemenin asıl amacı Halluks Valgus'un derecesini saptamaktır. Bu şekilde hastaya uygulanacak tedavi metodu kararlaştırılmış olur.

Tüm Reklamları Kapat

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Tedavi planı hazırlanırken, hastanın yaşı, cinsiyeti ve diğer sebep olan durumlar göz önüne alınır. Tedavi planı, cerrahi ve konservatif (takip etmek, ilaç tedavisi uygulamak) olarak ikiye ayrılır. Tanı konmuş hastaların büyük çoğunluğunda cerrahi müdahaleye gerek duyulmamaktadır. Hastalığın derecesine ve hastanın istekleri göz önüne alınarak uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Atel uygulaması
 • Ayakkabı değişimi
 • Silikon aparatlar
 • Tabanlıklar

Peki ne zaman cerrahi müdahaleye başvurulur? Ağrının şiddetinde belirgin bir artış oldu ise, şekil bozukluğu rahatsız edici seviyeye geldiğinde, şekil bozukluğunu düzeltme amaçlı cerrahi müdahale uygulanabilir.

Atel uygulaması.
Atel uygulaması.
India Mart

Görülme Sıklığı (Epidemiyoloji)

Deformite, erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülmektedir. Bunun sebebinin ise, kadınların dar ve topuklu ayakkabıları tercih ettikleri olduğu düşünülüyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
30
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • Üzücü! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 3
 • Muhteşem! 2
 • Güldürdü 2
 • Umut Verici! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/12/2023 07:24:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9331

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Molekül
Çeşitlilik
Hayatta Kalma
Pandemik
İhtiyoloji
Sürüngen
Evrim Kuramı
Mit
Einstein
Yaşamın Başlangıcı
Uluslararası Uzay İstasyonu
İklim
Hava
Hızlı
Yeşil
Elektrik
Yanlış
Şiddet
Homeostasis
Jeoloji
Orman
Matematik
Yeme
Viral
Beslenme Davranışı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Balantekin, et al. Halluks Valgus. (19 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 3 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9331
Balantekin, B., Türkoğlu, P. (2020, September 19). Halluks Valgus. Evrim Ağacı. Retrieved December 03, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9331
B. Balantekin, et al. “Halluks Valgus.” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 19 Sep. 2020, https://evrimagaci.org/s/9331.
Balantekin, Binnur. Türkoğlu, Pedram. “Halluks Valgus.” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, September 19, 2020. https://evrimagaci.org/s/9331.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close