Evrim Ağacı
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Hastalık Kataloğu projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Hastalık Kataloğu projesinin amacı, başta nadir hastalıklar ve Türkiye'yi etkileyen hastalıklar olmak üzere Dünya'da görülen bütün hastalıkları bir katalog halinde biriktirmek ve bunlara yönelik halka açık bir bilgilendirme ve endeks sistemi sunmaktır.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Latince “Halluks” (Ayak Başparmağı), “Valgus” ise (uzaklaşan) anlamındadır. Halluks valgus ayak başparmağının orta hattan uzaklaşması, yani ayak ikinci parmağına doğru yönelmesiyle oluşan bir deformitedir (bozukluktur). Genelde 30-40 yaşlarından sonra görülen ve kadınlarda daha fazla rastlanan bir kemik bozukluğudur. Ayak başparmağının ikinci parmaktan uzun olması, ayak tarak kemiklerinin uzunluğu ya da kısalığı, eklemlerde sorunlara yol açan bazı hastalıklar, ayak içi kas ya diğer dokulardaki sorunların Halluks Valgus’a neden olabilmektedir. Ancak Halluks Valgus’un en önemli nedeni ayakkabı kullanımıdır.

Belirti ve Semptomlar

Bozukluk sahibi bireylerin önemli bir kısmında temel şikayet ayak başparmağının açılandığı eklemdeki şişlik ve ağrıdır. Başparmağın dışarıya, yani ikinci parmağa doğru açılanması ilerledikçe, başparmak ikinci parmağın altına girebilir, ya da üstüne çıkabilir. En yaygın semptomlar ise şöyle sıralanabilir ;

 • Şekil Bozukluğu
 • Ağrı
 • Kızarıklık

Hastalıkla İlişkili Etken Faktörler ve Risk Faktörleri

Halluks Valgus aile bireyleri arasında genetik olarak aktarılabilen bir durumdur. Bazı hastalarda rahat, ortopedik ve geniş ayakkabı giyilmesine rağmen oluşabilirken, bazı bireylerde ise ince ve dar burunlu, sıkı ayakkabılar giymek bu hastalığın oluşumunda rol oynar. Halluks Valgus, ortopedik ve bazı rahatsızlıkların beraberinde getirdiği bir durum olarak da kendini gösterebilir. Başlıca bu rahatsızlıklar şöyledir.

 • Düz tabanlık
 • Kilo sorunu
 • Aşil tendonu kısalığı
 • Çeşitli romatizmal rahatsızlıklar
 • Ayağın içe basması
 • Eklemlerde gevşeklik

Teşhis Yöntemleri

Halluks Valgus teşhisinde en önemli muayene yöntemi fiziki muayenedir. Hasta çıplak ayak ile yere basarak, ayağın çeşitliği yönlerden grafikleri çekilir. Ardından radyolojik inceleme yapılır. Radyolojik incelemenin asıl amacı Halluks Valgus'un derecesini saptamaktır. Bu şekilde hastaya uygulanacak tedavi metodu kararlaştırılmış olur.

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Tedavi planı hazırlanırken, hastanın yaşı, cinsiyeti ve diğer sebep olan durumlar göz önüne alınır. Tedavi planı, cerrahi ve konservatif (takip etmek, ilaç tedavisi uygulamak) olarak ikiye ayrılır. Tanı konmuş hastaların büyük çoğunluğunda cerrahi müdahaleye gerek duyulmamaktadır. Hastalığın derecesine ve hastanın istekleri göz önüne alınarak uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Atel uygulaması
 • Ayakkabı değişimi
 • Silikon aparatlar
 • Tabanlıklar

Peki ne zaman cerrahi müdahaleye başvurulur? Ağrının şiddetinde belirgin bir artış oldu ise, şekil bozukluğu rahatsız edici seviyeye geldiğinde, şekil bozukluğunu düzeltme amaçlı cerrahi müdahale uygulanabilir.

Atel uygulaması.
Atel uygulaması.
India Mart

Görülme Sıklığı (Epidemiyoloji)

Deformite, erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülmektedir. Bunun sebebinin ise, kadınların dar ve topuklu ayakkabıları tercih ettikleri olduğu düşünülüyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Üzücü! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • Merak Uyandırıcı! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/10/2020 22:27:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9331

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Küresel Isınma
Dilbilim
İklim Değişikliği
Zehir
Richard Dawkins
Saç
Tıp
Teknoloji
Tutarlılık
Anatomi
Balıkçılık
Habercilik
Uçuş
Ortak Ata
İnsan Evrimi
Kemik
Ornitoloji
Makina
Yas
Şüphecilik
Felsefe
Sürüngen
Uterus
Bağışıklık
Popülasyon
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünyaya nasıl göründüğümü bilmiyorum; ama ben kendimi, henüz keşfedilmemiş gerçeklerle dolu bir okyanusun kıyısında oynayan, düzgün bir çakıl taşı ya da güzel bir deniz kabuğu bulduğumda sevinen bir çocuk gibi görüyorum.”
Isaac Newton
Geri Bildirim Gönder