Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Ne kadar ince bir ağ üzerinde bulunduğu daha iyi anlaşılıyor.
Ne kadar ince bir ağ üzerinde bulunduğu daha iyi anlaşılıyor.
Meltem Çetin Sever

Gözlem Bilgileri

İngilitere/Derby'de gözlemlediğimiz bir haçlı bahçe örümceği (Araneus diadematus).

Tanım ve Genel Bilgiler

Renkleri sarı, kahverengi, grinin tonları ve siyah renklerinden oluşur. Yetişkin dişilerin boyutları 6.5 ile 20 mm, erkekler ise 5.5 ile 13 mm arasında değişir. Erkeklerin boyutu dişilerin yarısı kadardır. Dorsal karın boyunca dört veya daha fazla segmentin bir haç oluşturduğu beyaz lekeler vardır; "Haçlı" bahçe örümceği denilmesinin sebebi budur. İşaretler, protein metabolizmasının bir yan ürünü olan guanine ile doldurulmuş hücrelerden oluşur.

Ağ ören bir dişi.
Pedram Türkoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Haçlı bahçe örümceği, eklembacaklılar şubesinin örümceğimsiler (Arachnida) sınıfının örümcekler (Araneae) takımında bulunan "ağ örücü örümcekler" olan Araneidae ailesine üye Araneus diadematus türüdür.

Örümceklerin evrimi en az 380 milyon yıldır devam etmektedir, çünkü ilk örümcekler yengeç benzeri Chelicerate atalarından evrimleşmiştir. Örümcek evrimindeki büyük çeşitlenme, ipek salgısını üreten organının evrimleşmesidir.

Kanatlı karıncayı ağına sarmaladıktan sonra yemeye hazırlanan bir başka birey.
Kanatlı karıncayı ağına sarmaladıktan sonra yemeye hazırlanan bir başka birey.
Meltem Çetin Sever

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Bu örümcek türü Holarktik yayılım gösterir. Yani Dünya'nın kuzey yarımküresinde bulunan karalarda yayılmışlardır. En sık Avrupa ve Kuzey Amerika’da rastlanmaktadır. Araneus diadematus çimenlik alanların çoğunlukta olduğu nemli yerlerde yaşarlar. Ağlarını dikey olarak örebilmek için çok sayıda bağlantı alanı bulunmalıdır ve yeterli açık alan bulunmalıdır.

Davranış ve Etoloji

Bu türlerin de içerisinde bulunduğu Araneidae ailesi, avlarını yakalama olasılığını artırmak için her gün ağlarını yeniden örerler. Örümcek ipinin protein bileşimi muhteşemdir; kısa yan zincirlere sahip amino asitler, toplam proteinin %50 ile %60'ını oluşturur. Yeni bir ağ yapmadan önce eski örümcek ağlarını yerler böylece ipek proteinlerini korumuş olurlar. Araneus diadematus ağı, genellikle 25-30 dikey iplerden oluşur ve 12-15 derecelik açıya sahiptir. Genç bireylerin ağları genellikle yetişkinlerden daha fazla dikey ipe sahiptir. 

Trabzon'dan bir erkek birey.
Trabzon'dan bir erkek birey.
Ertan Başural

Bazen dişi çiftleştikten sonra erkeği yiyebilir. Fakat oldukça nadir görülen bir davranıştır. Bu davranış, örümcekler arasında ismini de bu davranıştan alan karadul örümceği (Latrodectus mactans) türünde en çok görülmüştür. Yine de sanıldığı kadar sık değildir. Hatta bazı kaynaklarda bu davranıştan bir "mit" şeklinde bahsedilir. Çünkü bir daha aynı erkekle çiftleşme olasılığı olmadığından erkeği, yumurtaları daha verimli büyütmek için bir besin olarak kullanmasının evrimsel olarak avantaj sağladığı düşünülür.

Diyet ve Metabolizma

Genelde ağlarına takılan uçan böceklerle beslenirler.

Etimoloji

Tür adı ilk kez 1758 yılında İsveçli entomolog ve araknolog Carl Alexander Clerck (1709-1765) tarafından verilmiştir ve hala kullanılmaktadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/04/2020 21:33:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7306

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kitap okumayı yeniden ‘havalı’ hale getirmek zorundayız. Eğer ki birinin evine giderseniz ve evlerinde kitap yoksa, onlarla sevişmeyin!”
John Waters
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder