Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Güleryüz Örümceği (Theridion grallator)

Dünya üzerinde yüzünüze (örümcek korkusuna sahip olan kişiler de dahil) bir gülümseme koyabilecek bu nadir örümcekle tanışmayı hazırlanın: Güleryüz Örümceği

Bu küçük varlık lakabını bedeni üzerindeki gülücük yüzünü gösteren işaretlerinden almıştır. Hawaii adalarında bulunan bu küçük örümcek sadece birkaç milimetre boyutundadır ve insanlara zarar vermediği söylenmektedir. Heyecanlı bir şekilde bu ilginç yaratığın fotoğraflarını çeken fotoğrafçı Massachusetts'den (ABD) gelen Darlyne Murawski'dir. O zamanı şöyle anlatıyor: 

''Güleryüz Örümceği görme fırsatını yakalayabilmek için Maui'de iken bu fotoğrafı çektim. Ormanda bir yaprağın altında bir tane bulmadan evvel baya zaman geçirmiştik. Çok küçükler, bulunmaları çok zordur ve gülücüğü görebilmek için de onlara bir büyüteç ile bakmanız gerekmektedir. Başta ne kadar küçük olduğuna şaşırmıştım. Bir çeyrek inç büyüklüğünden daha küçüktü. Gülücüğü görebilmek için bir büyüteçten bakmak gerekiyordu ama yine de çok ilginçti. O kadar heyecanlanmıştım ki hemen eve gidip daha fazlasını öğrenebilmek için sabırsızdım.''

Not: Bir gülücük görmenizin sebebi psikolojide ''Pareidolia'' olarak tanımladığımız bir kavram sebebindendir. Buna göre herhangi bir şarkıyı tersten dinleyip gizli mesajlar çıkarmanız ya da genel olarak doğada sizlere tanıdık gelen şekilleri görebilmeniz birer Pareidolia örnekleridir. İki basit örnek olarak Mars'ta Yüz ve Bucegi Dağı gösterilebilir.

 

Happy Face Örümceği Hakkında Beş Gerçek

(1) Uzun bacakların tanınmasıyla bilimsel adı Theridion grallator'dur.

(2) Hawaii'de yani bulunduğu yerde yüz-şekilli örümcek olarak tanınmaktadır: Nananana makakii

(3) Bu küçük örümcek sadece beş milimetre uzunluğuna kadar büyümektedir.

(4) Her araknid kendine has bir şekle sahiptir ve bu şekiller yaşadıkları her adada farklılıklar taşımaktadır.

(5) Bilim insanları bu örümceklerdeki işaretlerin yediklerine bağlı olduğunu teorize etmektedir, bazıları da bu işaretlerin herhangi bir nedene bağlı olmadığına inanmaktadır.

 

Not: Bu yazı DailyMail adresinden çevrilmiştir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder